Skocz do zawartości

Pierwszy robot - "Żółwik"


Fixer

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich.

Chciałem zaprezentować swojego pierwszego robota, którego ostatnio skonstruowałem 😉 Oczywiście nie jest to nic nadzwyczajnego, ale jak to mówią: od czegoś trzeba zawsze zacząć.

Tak więc najpierw zasad działania, która jest dość prosta: robot ma 4 czujniki (Sharpa. Tak, wiem że są może one trochę drogie, ale w pierwszych krokach nie chciałem mnożyć sobie dodatkowych układów, a mieć wszystko w 'jednym') o dwóch różnych zasięgach (po dwa różne na jedną stronę). Robot porusza się tak, aby nie obijać się od ściany, jak i odpowiednio (dwustopniowo) dostosowywać promień skrętu.

Prócz czujników, o których wspominałem, użyłem dwóch silników, mostka H, oraz Atmegi8, którą zaprogramowałem w C. Póki co nie bawiłem się jeszcze w płytki drukowane, a wszystko zlutowałem na prowizorycznym kawałku kartonu.

Wymiary robota to około 11cm/9cm/8cm.

Mam nadzieję, że jak na pierwsze kroki nie jest najgorzej, choć opinie pozostawiam Wam 😉

Oto zdjęcia i filmik:

Link do komentarza
Share on other sites

Fixer jak na pierwszego robota to mnie urzekłeś 😉 Bardzo fajny ci wyszedł i zastosowanie Sharpów w pierwszej konstrukcji to wcale nie jest zły pomysł. Popatrz na roboty MS, gdzie większość ma Sharpy cyfrowe 340K i nie narzekają na te czujniki. Według mnie jest kilka spraw do poprawy:

1) Skoro używałeś czujników, których sam nie uważasz za tanie, to czemu nie zainwestowałeś w akumulator Li-Pol?

2) Brak płytki drukowanej - szkoda, że w tak fajnej konstrukcji jej nie zastosowałeś, bo nie ma się czego bać 😉

3) Spore wymiary

4) Mocowanie Sharpów na patyczkach (chyba wykałaczki)

5) Taśma

Nie zrażaj się tym co napisałem, bo bardzo podoba mi się twoja konstrukcja i jestem pełen podziwu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za pozytywne komentarze 😉

Nie zrażaj się tym co napisałem, bo bardzo podoba mi się twoja konstrukcja i jestem pełen podziwu 😉

Nawet nie widzę powodu aby się zrażać, a raczej powinienem podziękować za kilka konstruktywnych rad 😉

Co do płytki drukowanej to rzeczywiście pomyślałem, że jak na pierwszy raz może to skomplikować całą sprawę. Jeszcze się w to nie zagłębiałem i bym musiał coś więcej zwyczajnie na ten temat poczytać, aby się tego podjąć, choć nie wykluczam jej użycia w następnym projekcie.

Jeśli chodzi o Li-Pole to dosłownie kilka dni temu się na nie natknąłem i wciąż nie wiem jaki konkretnie typ będzie najlepszy, oraz jak je ładować itp. ale jak sądzę trochę poszperam tutaj na forum i na pewno coś się znajdzie. Ale ogólnie to już się zacząłem i za tym oglądać.

Sama konstrukcja jest, przyznam bez bicia, dość niechlujna (ala MC Gywer), ale akurat w tym projekcie raczej zależało mi na samej części mechanicznej, nie tyle estetycznej (no, może z tym przesadziłem budując tego robota 😋). Wielkość konstrukcji została zdeterminowana przez duże silniki i baterię, ale idąc za radą w przyszłych projektach postaram się to wyeliminować.

Póki co był to mój pierwszy projekt na uC (w swojej naturze pominąłem cały ten proces związany ze świecącymi diodami i buzerami, aby móc od razu, na własnej skórze się przekonać co i jak). Teraz jednak skoro pierwsze koty już za płotami wezmę się za jakąś książkę na ten temat, aby umieć zaprogramować coś więcej niż ustawianie i odczytywanie pinów 😉

W planach jest już jednak robot typu line follower 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.