Skocz do zawartości

Robocik micromouse


druid

Pomocna odpowiedź

No tak tylko jak mam zamiar użyć czujników sharpa 40 zł za sztukę to musiałbym ich zainstalować 8 trochę drogo. Głupio, że muszę trzymać się tych założeń z 4 kołami i by mógł robot jeździć w bok. A czy da się umieścić te czujniki pod takim kątem np na serwie i by było obrotowe? Tylko czy takie rozwiązanie nie będzie za wolne? Zanim czujnik się obróci zanim znajdzie no nie wiem co o tym myślicie?

[ Dodano: 18 Lip 08 02:49 ]

Poza tym ten labirynt jest dość duży i np robot sobie jedzie po środku labiryntu. Muszę tak napisać program by sobie jechał środkiem i nagle bach z prawej strony następuje znaczny wzrost odległości to np robot jedzie sobie jeszcze z 20 cm i jedzie w bok do tej przestrzeni która była pusta dojedzie do ściany i dokonuje pomiaru odległości i jedzie tam gdzie dalej i tak w koło.

Link do komentarza
Share on other sites

A po co Ci aż 8 czujników, przecież wystarczą 2 tak jak masz na moim rysunku, plus po jednym na każdym z boków (innym niż sharp, bo na bokach nie potrzebujesz takiej dokładności). W rzeczywistości mógłbyś zamiast czujników sharpa użyć diody IR i fototranzystora, ale przez to trochę Ci się skomplikuje układ przy tych elementach. Czujnik sharpa jest gotowym rozwiązaniem z modulacją i jest w miarę nieczuły na zakłócenia (np. przez niemodulowaną podczerwień). Inna sprawa, że w rzeczywistości wystarczą Ci tylko 2 czujniki jak na moim rysunku a resztę załatwiasz poprzez soft w procku. Przecież te 2 czujniki zmierzą Ci odległość gdy zacznie się zakręt, a wtedy już musisz zakręcać. To rozwiązanie spełni swoje zadanie przy ścianach pod kątem 135°, Ty potrzebujesz jeszcze jednego czujnika z przodu umieszczonego prostopadle do płaszczyzny robota. Według mnie 3 czujniki Tobie wystarczą, ja bym sobie już z 3 poradził, pisząc odpowiedni soft.

Link do komentarza
Share on other sites

Jazda w bok (czy bokiem) to według mnie poroniony pomysł. Wymaga użycia platformy z ruchomymi kołami, których kąt byłby zmieniany przez jakieś serwa, nawet nie wyobrażam sobie tego konstrukcyjnie. Skręcić jest po prostu łatwiej. Wyobraź sobie coś takiego: w czołgu wyrzucasz wieżyczkę i zakładasz platformę swojego robota, która zawsze będzie "celowała" w tym samym kierunku, a podwozie będzie skręcało. Tak jak już wyżej napisałem poroniony pomysł.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jazda w bok (czy bokiem) to według mnie poroniony pomysł. Wymaga użycia platformy z ruchomymi kołami, których kąt byłby zmieniany przez jakieś serwa, nawet nie wyobrażam sobie tego konstrukcyjnie. Skręcić jest po prostu łatwiej. Wyobraź sobie coś takiego: w czołgu wyrzucasz wieżyczkę i zakładasz platformę swojego robota, która zawsze będzie "celowała" w tym samym kierunku, a podwozie będzie skręcało. Tak jak już wyżej napisałem poroniony pomysł.

Ale taki jest wymóg zadania.

Link do komentarza
Share on other sites

Poroniony ale muszę go wykonać. Właśnie mam taka prace dyp by było śmieszniej. Ja na początku posta napisałem, że najlepiej jakby zrobić micromouse szybkie zwrotne i bez problemów. Tak to już zakupiłem serwa a mam pytanie gdzie kupić koła tak 30do40mm w miarę tanie z ogumieniem?Lub silniki 300obr/min z przekładnia na 7V by uciągły 0,5kg?

Link do komentarza
Share on other sites

Do napędu możesz użyć przerobionych serw, a koła to można zrobić z zakrętek od słoików.

Sabre: Twój pomysł z czujnikami jest genialny 😉

Dziękuję, genialność zawsze leży w prostocie.

Link do komentarza
Share on other sites

To wcale nie jest takie złe jak się wydaje na pierwszy rzut oka 🙂

Można je ładnie obkleić gumą a całość np czarnym sprayem pomalować, ale to tego projektu się nie nadadzą, ciężko będzie znaleźć jakieś gotowe koła, musisz poszukać w sklepach typu OBI czy Castorama.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.