Skocz do zawartości

Serwa - o co chodzi?


tomaha1

Pomocna odpowiedź

lucky7, w serwomechanizmach sygnał pobierany z uC używany jest tylko do sterowania elektroniką wewnątrz serwa. Silnik i cały układ pobiera prąd z wtyczki z kabli + i -, trzeci przewód to taka "linia danych".

Link do komentarza
Share on other sites

rasta - nie serwo nie jest przerobione/modyfikowane

Mihau - dokładnie o ten sygnał PWM właśnie pytam

Treker - tak wiem, że serwo zasila się 2 przewodami i do tego jest 3 sygnałowy.

Dziękuje za odpowiedzi. Ale chodzi mi raczej o coś innego. Poprostu ktoś mi zalecał (nie wiem po co) użycie scalonych 8 darlingtonów (ULN2803A) na wyjściach sygnału PWM z uC do serw niby z tego powodu że prąd jaki daje uC jest za mały, żeby poprawnie wysterować serwo. Więc chciałem poprostu wiedzieć dlaczego bo spotkałem się tylko z bezpośrednim podpięciem serwa pod uC, a to samo serwo już zajmowało się regulacją stopnia mocy silnika na podstawie sygnału cyfrowego PWM, czyli dokładnie tak jak piszecie. Wiec moje pytanie odnosiło się raczej do samego sygnału PWM - co to za sygnał i jakich parametrów od niego się wymaga (poza wypełnieniem) aby poprawnie sterować serwem? Te max 20mA jak rozumiem jest wystarczające, bo liczy się stan logiczny na linii sygnałowej do serwa, tak?

Z góry przepraszam za dziwne pytanie ale elektronikiem jestem raczej marnym, a chciałbym zrozumieć o co dokładnie chodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

To pewnie zależy od sterownika wewnątrz samego serwa, ale pewnie to są znikome wartości.

Zawsze możesz zmierzyć, zresztą, jak tyle osób podpina bezpośrednio, to wiedzą, co robią.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

PWM oznacza typ modulacji impulsowej sygnału (modulacja szerokości impulsu MSI po polsku)

Nie mówi nic o wykorzystaniu tego sygnału.

Można go wykorzystać do

- sterowania prędkością silnika DC wypełnieniem zmieniając wartość skuteczną napięcia (i to jest to o czym Ty psałeś) tą metodą możesz także sterować np. jasnością diody...

- sterowania pozycją (i stosując odpowiednie algorytmy prędkością) serwa podając sygnał o częstotliwości co najmniej 50Hz i wypełnieniu z zakresu 500/20000 do 2500/20000 (przy częstotliwości 50Hz) - większe częstotliwości też są OK bo informacja zawarta jest w czasie trwania "1" logicznej a nie wypełnieniu PWM czyli zmiana z 50Hz do 100Hz nic nie zmieni.

- sterować silnikiem AC poprzez ciągłą zmianę wypełnienia od wartości 0 do jakiejś wartości maksymalnej. Przy czym tutaj wymagane są raczej duże częstotliwości tak aby w miarę dokładnie zmianą wypełnienia wygenerować na silniku prąd o przebiegu zbliżonym do sinusoidalnego.

I jeszcze z pewnością do wielu innych rzeczy wykorzystuje się PWM.

Można podpiąć wyjście uC bezpośrednio do wejścia sterującego serwo,
nawet jeśli serwo jest zasilane napięciem 7,4V (maksymalne napięcie typowego serwa modelarskiego), ale ten ktoś wolał nie ryzykować i kazał zabezpieczyć układ, w sumie w niczym to nie przeszkadza.

I jeszcze jedna uwaga.

Zakres impulsów sterujących serwami modelarskimi mieści się w przedziale:

500 - 2500 us.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.