Skocz do zawartości

Dobór akumulatorka Li-Pol


bartekwr1335

Pomocna odpowiedź

Witam! Mam problem z doborem akumulatora. Najzwyczajniej w świecie nie wiem jak to zrobić. Czytałem już artykuły z forbota i dalej nie rozumiem. Mam np.silnik Pololu Hp 50:1, pobiera on min. 100mA, a max. 1600mA. Jak dopasować do tego akumulatorek? Czy np. 1300mAh wystarczy? I jak zmierzyć ile mA pobiera mikrokontroler wraz z podłączonymi urządzeniami typu Led'y, czujniki itd. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

jak zmierzyć ile mA pobiera mikrokontroler wraz z podłączonymi urządzeniami typu Led'y, czujniki itd.

Sprawdzisz to nawet najtańszym miernikiem.

Musisz wyliczyć ile pobiera cała konstrukcja i ile czasu ma mniej więcej działać na jednym ładowaniu. Jeśli masz akumulator o pojemności 0,3Ah, to możesz przez godzinę pobierać z niego 300mA, nie ma tu żadnej większej filozofii. Przy Li-Polach musisz też wrócić uwagę na maksymalny prąd jaki można z nich pobierać szczytowo i normalnie, wyrażany jest on przeważnie jako np.: 20C.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Np. taki akumulatorek:

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p5173,pakiet-lipol-350-mah-7-4v-26-50c-ray-g3-air-pack

Skoro z akumulatorka 300mAh mogę pobierać 6A, to teoretycznie powinien mi on wystarczyć, tylko, że zbyt długo to robot nie pojeździ tak? Jak obliczyć ile robot pojeździ na danej pojemności?

Jak byś mógł mi jeszcze to wszystko wytłumaczyć z opisu tego aku, to byłbym bardzo wdzięczny.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Np. taki akumulatorek:

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p5173,pakiet-lipol-350-mah-7-4v-26-50c-ray-g3-air-pack

Skoro z akumulatorka 300mAh mogę pobierać 6A, to teoretycznie powinien mi on wystarczyć, tylko, że zbyt długo to robot nie pojeździ tak? Jak obliczyć ile robot pojeździ na danej pojemności?

Jak byś mógł mi jeszcze to wszystko wytłumaczyć z opisu tego aku, to byłbym bardzo wdzięczny.

Jeśli np. twój robot będzie pobierał 350mAh to przy tym akumulatorku będzie pracował 1h, jeśli będzie pobierał 700mAh to będzie pracował pół godziny.

pojemność aku (mAh) : pobierany prąd (mAh) = czas pracy robota (h)

Żadna filozofia

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli np. twój robot będzie pobierał 350mAh to przy tym akumulatorku będzie pracował 1h, jeśli będzie pobierał 700mAh to będzie pracował pół godziny.

pojemność aku (mAh) : pobierany prąd (mAh) = czas pracy robota (h)

Żadna filozofia

Tak pięknie to nie jest, im wyższy pobierany prąd, szczególnie powyżej 1C, tym mniejsza wychodzi pojemność użyteczna. Im prąd pobierany mniejszy tym bliżej do rzeczywistej pojemności.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja zawsze tak liczyłem. 🙂

Tak pięknie to nie jest, im wyższy pobierany prąd, szczególnie powyżej 1C, tym mniejsza wychodzi pojemność użyteczna. Im prąd pobierany mniejszy tym bliżej do rzeczywistej pojemności.

Czy to duża różnica?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak pięknie to nie jest, im wyższy pobierany prąd, szczególnie powyżej 1C, tym mniejsza wychodzi pojemność użyteczna. Im prąd pobierany mniejszy tym bliżej do rzeczywistej pojemności.

Z tym że wydaje mi się, z te wahania nie są tak duże, aby brać je pod uwagę, szczególnie, że wynik nie będzie nigdy dokładny, bo żaden robot nie pobiera cały czas stałego prądu, więc ta średnia zawsze będzie trochę przekłamana.

Link do komentarza
Share on other sites

Warto pamiętać, że rozładowywanie lipoli do 100% nie jest dla nich najzdrowsze i znacznie skraca ich żywotność. Z tego co wyczytałem na różnych forach modelarskich, najlepiej nie rozładowywać ich w więcej niż 80%.

Co do prądu rozładowania, pojemności może bardzo ne zmienia, ale za to wzrost prądu rozładowania znacznie obniża napięcie pakietu. Przykładowa charakterystyka:

http://www.chargery.com/productImage/battery/PHE2600-discharge-curve.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie: 80% dozwolonego zakresu napięć czy 80% pojemności? To drugie wydaje mi się dziwne, a to pierwsze pasuje do modelarzy - taki światek, dla którego prawidłowe napięcie ładowania pakietu 6S NiMH to 7.2V :| Natomiast 80% zakresu napięcia oznacza przerwanie na "zboczu" co jest dość rozsądne - sam osobiście nie rozładowuję poniżej 3.3V, bo zysk niewielki a ryzyko zbyt duże.

Link do komentarza
Share on other sites

a to pierwsze pasuje do modelarzy - taki światek, dla którego prawidłowe napięcie ładowania pakietu 6S NiMH to 7.2V :|

To z jakimiś dziwnymi "modelarzami" (prędzej modelashami) się kolegujesz :|

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.