Skocz do zawartości

Żyroskop jednoosiowy


danioto

Pomocna odpowiedź

Witam,
chciałbym się Was poradzić, jeśli chodzi o kwestię dotyczącą wyboru żyroskopu jednoosiowego. Założenia są takie, by miał dość dużą czułość oraz zakres pomiaru, a dodatkowo był mały, najlepiej zasilany na 3V3. Myślałem nad układem LY3200ALH, tylko to dość ciężko dostać w Polsce (albo po prostu nie umiem szukać). Czy znacie coś o podobnych parametrach? A jeśli nie, to gdzie mógłbym dostać powyższy układ? Czy byłby problem ze ściągnięciem go do Polski?

Link do komentarza
Share on other sites

Może trochę przesadzam, ale nie jestem pewien po prostu jak szybkie będę potrzebował, więc wolę wziąć na zapas. A nie ukrywam, że ogromnie spodobał mi się Devil użytkownika "grabo" i powoli przymierzam się do wyboru części i projektowania schematu ideowego myszki. Może jak będzie na lepszym poziomie zaawansowania niż spis części na kartce to założę jakiegoś worklog'a, zobaczymy.

A to co podałeś to jest po prostu wolniejsze i mniej dokładne, tak? A jakiś link lub nazwa sklepu, gdzie to cacko można dostać? Bo to też nie jest taka banalna kwestia...

EDIT:

Ok, znalazłem na pl.farnell.com. Jakby ktoś miał jeszcze jakieś propozycje to jestem otwarty, a tymczasem biorę się do dalszego wirtualnego kompletowania części.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hmm... Może faktycznie przesadziłem z tą szybkością. Muszę to jeszcze przemyśleć. A nie wiem, czy jest sens kupować więcej niż jednoosiowy. Jeśli takowego nie znajdę to chyba wezmę taki jaki będzie. Dzięki za odpowiedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zdecydowałem się jednak na LPY550AL. Jest dość szybki, czuły, mały i na 3.3V. Teraz tylko pozostaje pytanie, czy ktoś ma do niego bibliotekę Eagle? Albo przynajmniej do samej obudowy LGA-16 (5x5x1.5)? Zawsze to pół godziny mniej i kilka paznokci więcej, jeśli by się później okazało, że pomyliłem się przy rysowaniu.

Bączki? Zobaczymy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Szybkość obrotu nie ma wiele wspólnego z kręceniem bączków 😉 Wystarczy wejść w ostry zakręt 😉 Zaleta tego żyroskopu jest taka, że jest w pełni cyfrowy i ma wyjście 16bitowe. Trudno będzie zrobić układ z żyroskopem analogowym, który będzie mógł się zbliżyć do niego parametrami.

PS. Sprawdzoną bibliotekę dla LPY550AL mam. Wyślij email to podeślę.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mówiąc, że jest szybki, chodziło mi raczej o maksymalną prędkość zakrętu, którą można nim mierzyć. Dzięki za pomoc!

Jeszcze się zastanowię nad LPY5150AL, ale w każdym razie to ta sama obudowa i w zasadzie te układy różnią się tylko jednym parametrem.

Link do komentarza
Share on other sites

Polecam raczej LPY550AL. 5150 to przesada.

Pamiętaj tylko o dobrym ADC, albo nie będzie to miało sensu. Najlepiej 2 kanałowy, żebyś miał oba kanały z tego żyroskopu to będziesz mógł wybrać czułość wg. potrzeby.

PS. zaraz biblioteka pójdzie na email...

Link do komentarza
Share on other sites

tetra uzywa zyroskopu 300deg/s

Tak, ale nie używa schematu z noty aplikacyjnej! Ma dołożone elementy do pętli sprzężenia wzmacniacza, dzięki czemu ma poszerzony zakres do ponad 1000 deg/s. Tego samego zabiegu dokonali Ng Beng Kiat i Peter Harrison w swoich myszach.

Z obliczeń wyszło mi że Devil pokonując zakręt obraca się z prędkością 540 deg/s, a można jeszcze szybciej 🙂 Jeśli miałbym dokładać żyro do myszy to wybrałbym LY3100ALH albo LY3200ALH, oba dostępne w Farnell'u

Link do komentarza
Share on other sites

tetra uzywa zyroskopu 300deg/s

Tak, ale nie używa schematu z noty aplikacyjnej! Ma dołożone elementy do pętli sprzężenia wzmacniacza, dzięki czemu ma poszerzony zakres do ponad 1000 deg/s. Tego samego zabiegu dokonali Ng Beng Kiat i Peter Harrison w swoich myszach.

Z obliczeń wyszło mi że Devil pokonując zakręt obraca się z prędkością 540 deg/s, a można jeszcze szybciej 🙂 Jeśli miałbym dokładać żyro do myszy to wybrałbym LY3100ALH albo LY3200ALH, oba dostępne w Farnell'u

masz gdzies schemat tego rozwiazania? Bo nie widzę nigdzie op-ampa w min7

edit: a, ok. jedno zajrzenie do dokumentacji i widzę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.