Skocz do zawartości

Problem z zasilaniem silnika DC z baterii


Mabog10

Pomocna odpowiedź

Witam, mam problem z zasilaniem silnika DC. Stosuję tranzystor BC548, do bazy jest podłączone wyjście jednego z pinów z Atmegi(do sterowania wł/wył).

Kiedy zasilam tranzystor podłączając emiter do masy, a kolektor do 5V(tych samych które zasilają Atmegę), to wszystko działa. Kiedy natomiast chcę podłączyć zewnętrzne zasilanie 6V dla silnika(koszyk z 4 paluszkami) i analogicznie podłączam "+" do kolektora, "-" do emitera, silnik nie rusza. Silnik w obydwóch przypadkach jest wpięty pomiędzy kolektor i zasilanie. Czy ktoś ma pomysł, co może powodować, że silnik nie rusza w drugim przypadku?

Dodam, że baterie są na pewno dobre, ponieważ kiedy podłączam do nich silnik bezpośrednio, to działa.

Link do komentarza
Share on other sites

Wpinałem rezystor 10k, było tak samo. Nie mam pull-downa. Moim zdaniem to nie jest problem z sygnałem z mikrokontrolera, bo jak mówiłem, kiedy zasilam z płytki to działa(a sygnał jest cały czas tak samo podłączony). Kiedy zasilam z baterii, to nie działa.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@ownya Masę mam oddzielną w przypadku użycia dwóch źródeł.

@piotreks-89 Jesteś pewien, że to o to chodzi? Napięcie z baterii jest wyższe jedynie o 0.7V, bo w tej chwili daje 5.7V. Kiedy podłączam zamiast silnika diodkę, to przy wspólnym zasilaniu(5V) mocno świeci, natomiast przy zasilaniu z baterii(5.7V) tylko leciutko świeci. Nie wiem o co w tym chodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Kiedy natomiast chcę podłączyć zewnętrzne zasilanie 6V dla silnika(koszyk z 4 paluszkami) i analogicznie podłączam "+" do kolektora, "-" do emitera, silnik nie rusza

Przy takim podłączeniu robisz kolego zwarcie zasilania.

Wiem, że pewnie tak nie podłączasz, bo silnik jest podłączony do plusa, drugi jego styk do kolektora a emiter do minusa, ale prawidłowe opisywanie podłączenia jest połową sukcesu jeśli ktokolwiek ma ci pomóc. Najlepiej byłoby gdyś narysował schemat podłączenia.

I tak jak niektórzy wyżej radzą, masy obydwu źródeł zasilania powinny być połączone.

Link do komentarza
Share on other sites

@Sabre Oczywiście, że nie robiłem takiego zwarcia, dopisałem pod tym zdaniem które zacytowałeś:

Silnik w obydwóch przypadkach jest wpięty pomiędzy kolektor i zasilanie

W każdym razie to nie jest już takie istotne. Za Waszą radą połączyłem masy i teraz wszystko działa. Nie spodziewałem się, że to może mieć takie znaczenie, teraz już będę wiedział. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Za Waszą radą połączyłem masy i teraz wszystko działa. Nie spodziewałem się, że to może mieć takie znaczenie, teraz już będę wiedział.

Jest to bardzo ważne, ponieważ bez tego połączenia prąd, który powinien wpływać do bazy tranzystora, nie miał dokąd płynąć - nie było połączonych mas. To działało tak jakbyś odłączył masę od silnika i czekał aż się zakręci przy zasilaniu samym plusem.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.