Skocz do zawartości

Technikum Mechatroniczne


Maniac

Pomocna odpowiedź

Mogę się delikatnie wypowiedzieć odnośnie Mechatroniki jako kierunku studiów. Obecnie jestem na 3. roku na Politechnice Wrocławskiej. Zdecydowałem się na ten kierunek na ostatnią chwilę zmieniając z Automatyki i Robotyki. Nie żałuję!

Początek to jak na każdej polibudzie, głównie matma i fiza, ale na każdym kolejnym semestrze robi się ciekawiej. Z każdej dziedziny wchodzącej w skład mechatroniki jest dość sporo kursów. Z mechanicznych rzeczy m.in. techniki wytwarzania, projektowanie zespołów mechanicznych, materiałoznawstwo, napędy różnego rodzaju. Z informatyki programowanie w C i C++. Elektronika: wzmacniacze, prostowniki, falowniki i wiele innych. Dziedzin jest oczywiście więcej, to są tylko te 3 główne wchodzące w skład mechatroniki. To taka na prawdę króciutka lista tego co już miałem w ciągu 5 semestrów. Żeby faktycznie wszystko wypisać to bym musiał mieć indeks pod ręką i lecieć wszystko po kolei 😋

Synergia (warto zapamiętać to słowo będąc na tym kierunku!)(serio mówię! 😃) wielu dziedzin pozwala na zdobycie ogromnej wiedzy i później wykorzystanie ich w czasie pracy na wielu stanowiskach. Obecnie mechatronika w Polsce dopiero się rozwija, ale przykładowo w Japonii mechatronicy są bardzo cenieni.

PS. Musisz też pamiętać, że studia Cię nie nauczą wszystkiego. Studia Cię nakierują na to co możesz robić. Żeby faktycznie być w czymś dobrym trzeba się tym samemu zainteresować!

Link do komentarza
Share on other sites

Ja jestem w 3 klasie technikum mechatronicznego, więc się wypowiem.

Dużo zależy do jakiego trafisz technikum, ale kilka rzeczy jest podobnych. Ponieważ mechatronika obejmuje zagadnienia z mechaniki, elektroniki, elektryki, informatyki, pneumatyki, to nie nauczą cię porządnie wszystkiego, tylko każdą z tych rzeczy po trochu. Jeśli myślisz, że będziesz miał okazję nauczyć się programowania robotów, pobawić jakimiś Hexorami itd, to najpierw zorientuj się, czy szkoła je ma i czy udostępnia je na kółkach, bo na lekcjach to bym nie liczył.

Następnie trzeba się zorientować, jakie szkoła ma pracownie i stanowiska PLC, co jest bardzo istotne - teorii nauczysz się z książek, natomiast żeby otrzymać technika trzeba zdać praktykę (sterownik PLC), a udoskonalisz ją tylko pracując ze sterownikiem. Jeśli szkoła ma 4-5 stanowisk z PLC na 30 uczniów, to ją sobie odpuść.

Jeśli chcesz studiować w kierunku technicznym, ale nie masz jeszcze konkretnego typu, to mechatronika na pewno przybliży ci wiele zagadnień i ułatwi wybór, natomiast przygotuj się na ostre zakuwanie matmy samemu, bo przynajmniej u mnie nie ma zbyt wiele godzin tej matematyki. Jeśli nie chcesz dalej studiować (to cię chyba nie dotyczy) i skończyć na technikum, to doradzałbym konkretniejszy kierunek, np. elektronika.

Jeśli priorytetem jest dla ciebie dostanie się na studia i nie przeszkadza ci bezsensowne uczenie się masy innych przedmiotów, jak biologia, historia, geografia, to znajdź dobre LO o profilu matematycznym/fizycznym, będą cię męczyć ze wszystkiego, nie nauczą nic z tego, co cię interesuje, ale masz dużo większą szansę dostać się na dobre studia.

Link do komentarza
Share on other sites

to znajdź dobre LO o profilu matematycznym/fizycznym, będą cię męczyć ze wszystkiego, nie nauczą nic z tego, co cię interesuje, ale masz dużo większą szansę dostać się na dobre studia.

Chyba że interesują Cię przedmioty ścisłe - matma, fizyka - to na tym profilu cię dużo nauczą. 😉

Jestem w 1kl. LO właśnie o takim profilu i są przedmioty które dosłownie tylko na ZZZ 😉

Jednak poszedłem właśnie ze względu na matmę i fizykę, bo potem zamierzam iść na studia techniczne, gdzie matma i fizyka to podstawa.

A swoje zainteresowania - elektronika, robotyka - rozwijam w domu, bo i tak uważam, że jak kogoś to nie interesuje to nawet po technikum nie będziesz wiele umiał.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chyba że interesują Cię przedmioty ścisłe - matma, fizyka - to na tym profilu cię dużo nauczą. 😉

To skoro interesujesz się matmą i fizą, to po co iść do technikum?

A swoje zainteresowania - elektronika, robotyka - rozwijam w domu, bo i tak uważam, że jak kogoś to nie interesuje to nawet po technikum nie będziesz wiele umiał.

Przecież to logiczne, nikt cię nie zmusi do nauki czegokolwiek. Napiszę więcej, nawet jak się interesujesz, to 100x więcej nauczysz się w domu niż w technikum, tyle że w technikum jak się trochę zaangażujesz to możesz liczyć na jakąś pomoc (zależy od nauczycieli).

Na przykład, interesuję się robotyką, poszedłem do technikum na mechatronikę. W LO i w domu nie nauczyłbym się pracować na tokarkach, frezarkach, spawania, obsługiwania takiej ilości narzędzi pomiarowych, nie wykonał masy różnych ćwiczeń na pracowni (część jest nudna, ale niektóre są nawet ciekawe, oczywiście zależy dla kogo). To są również bardzo ciekawe rzeczy, których bym nigdy nie wykonał, gdyby nie technikum.

Link do komentarza
Share on other sites

To skoro interesujesz się matmą i fizą, to po co iść do technikum?

Nie napisałem że interesuje mnie matma i fizyka, tylko zapytałem Maniac, czy "Cię to interesuje". 😉

Z drugiej strony trudno oddzielić tych przedmiotów od robotyki - kinematyki, regulatory (trochę większe projekty) i jak ktoś w ogóle nie cierpi matmy ani fizyki to trudno potem, np. na studiach.

Poszedłem - bo sobie z tego nawet radzę. Nie czuję do tych przedmiotów szczególnej "sympatii".

Nigdzie nie twierdzę że technikum jest złe - jak kto lubi - żeby nie było nieścisłości 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem wszystko zależy od tej konkretnej szkoły i tej konkretnej klasy do której się trafi. Nie liczy się tylko jaki szkoła ma sprzęt, ale też jakie są władze szkoły, jacy są nauczyciele, jakie będą osoby w klasie i w końcu jaki sami mamy stosunek do nauki. W sumie cokolwiek by nie było i tak najwięcej zależy od nas samych i jak ktoś chce to się nauczy, a jak nie to nikt na siłę go nie nauczy. Oczywiście odpowiedni sprzęt, nauczyciele i klasa mogą nam naukę znacznie ułatwić i umilić. Nie bez przesady tak zwracam uwagę na klasę, bo niestety po gimnazjum nie wielu ludzie wie czego chce i co ich rzeczywiście interesuje. Gdyby w technikach były same osoby które się tym pasjonują, to myślę że byłoby zupełnie inaczej, nawet przy obecnych planach nauczania. A tak zdarza się że elektronicy w 3 czy 4 klasie nie znają prawa Ohma 😉. Podsumowując wychodzę z założenia, że szkoła nie musi zbytnio pomagać w nauce i rozwijaniu zainteresowań, byle tylko nie przeszkadzała za bardzo...

KD czytając Twoje posty zastanawiam się czy rzeczywiście obaj chodzimy do technikum, czy jednak nasze kierunki tak bardo się różnią. To zbyt piękne by było prawdziwe 🙂. Chociaż nie ma co narzekać, trzeba się cieszyć z tego co jest.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.