Skocz do zawartości

Obsługa wyświetlacza LED


Pomocna odpowiedź

Napisano

Witam, chciałem zapytać może ktoś spotkał się z podobnym problemem,
mianowicie podłączam wyświetlacz typu AD-05624BS-B do uC ATmega8-16PU chcę aby zapaliły się wszystkie diody wyświetlacza W2 oraz kropka.

Do anody nóżka nr 13 podłączam bit PB0 o stanie wysokim, poszczególne numery wyświetlacza podłączam do linii portu B np. numer 0 wyświetlacza odpowiada PB0, 1-PB1, 2-PB2 itd.

I nic się nie dzieje błędów kompilator nie wyświetla czyli formalnie wszystko jest OK, zastanawiam się gdzie popełniam błąd może ktoś spotkał sięz podobnym problemem?

/*program wyświetlający zero*/

#include

int main (void)

{

DDRB=0xFF;

DDRC=0xFF;

PORTB=0;

PORTC=(1<

for(;😉

{}

return 0;

}

Taki wyświetlacz ?

Szkoda że nie podałeś schematu podączenia.

Po pierwsze nie podłączaj Anod (właściwie całego wyświetlacza) bezpośrednio do pinów CPU, bo upalisz port. Zauważ że jeżeli zapalisz wszystkie pozycje wyświetlacza, to z takiego pinu będzie ci musiał wypływać sumaryczny prąd wszystkich LEDów, czyli max 7 x 20mA (dla czerwonych LED) co daje 140mA, czego port procesora nie przeżyje. Każdy LED też powinien mieć ograniczony prąd, czyli wszystkie Katody powinny, być połączone przez oporniki szeregowy o wartości ok. 330Ω (prąd ok 15mA).

Reasumując, Jeżeli masz to źle podłączone, bez oporników i tranzystorów sterujących, to program może i działa, ale możesz mieć już i tak upalone porty CPU.

Witam,
w jaki sposób mogę sprawdzić wyświetlacz typ AD-05624BS-B RoHS 745 a na odwrotnej stronie (od strony nóżek) jest napisane typ D5621A/B WLG czy jest on ze wspólną anodą czy ze wspólną katodą, nie mam już pomysłu nie działa mi.

Np. podłączając +5V z uC poprzez R1kohm i BC547B do nóżki 14 LEDa czyli Dig1, a zapala się nóżka 5 Dig2 o co tu chodzi?

[ Dodano: 01-04-2012, 10:43 ]

oto schemat ideowy z którego korzystam

sch.ideowy.thumb.JPG.bb236dbccb31c1d36ace08f4b480a11f.JPG

Bardzo prosto. Miernikiem uniwersalnym. Wystarczy dać na pomiar diody ( w niektórych miernikach jest to zakres 2000Ω w trybie omomierza). Jeżeli teraz, czerwony przewód dasz do Anody, a czarny, do katody dowolnego segmentu, to ci powinien się zapalić jak jest sprawny.

  • Pomogłeś! 1

Dzięki za pomoc, okazało się że jest to wyświetlacz ze wspólną anodą ale DIG 1 +5V nóżka nr 14 a DIG 2 +5V nóżka nr 15, ponadto źle podłączałem katody do uC okazało się że nóżka nr 1 nie odpowiada diodzie nr 0 jak sądziłem.

Nic w końcu wyświetlacz został pokonany 🙂

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...