Skocz do zawartości

Omijak


x21

Pomocna odpowiedź

Witam, chciałem przedstawić mojego pierwszego robota Omijaka, jest to robot który ma za zadanie omijacz przeszkody.Posiada on 4 tryby omijania są one zmieniane mikroswitch-em:

1: Niezależnie który przycisk zostanie naciśnięty skręca w lewo

2: Jak wyżej lecz skręca tylko w prawo

3: Skręca w lewo gdy zostanie naciśnięty prawy przycisk, skręca w prawo kiedy zostanie naciśnięty lewy przycisk.

4: Losowy wybór skrętu

W zależności który tryb jest aktualnie włączony zapala się jedna z 4 diod LED znajdujących się na tyle.

Zbudowałem go z następujących części :

- Atmega8 x1

- l293d x1

-mikroprzełącznik SPDT x2

-mikroswitch x1

-kilka rezystorów

-kilka Led-ów

-kilku kondensatorów

-Stabilizator lm7805 x1

-złącze idc-10 x1

- płytki uniwersalne : UM0, kawałek UM-13B,kawałek UMLED330R

-różne kabelki

-koszyk na baterie 4x aa

Napęd:

Jako napęd wykorzystałem 2 serwa s3003 nałożyłem na nie kółka z jakiejś starej zabawki, jako kółko podporowe wykorzystałem najzwyklejsze z fotela obrotowego .

Program :

Program został napisany w Bascom Avr znajduję się w załączniku .

podstawa:

Całość została zbudowana na odpowiednio dociętym kawałku sklejki .

Kilka Zdjęć i filmików, przepraszam za słabą jakość lecz posiadam tylko aparat i kamerę która znajduję się w telefonie (trochę dziwna sceneria lecz zdjęcia robiłem na balkonie żeby mieć jak najlepsze światło 🙂 )

Zdjęcia :

Filmiki :

https://www.youtube.com/watch?v=zY0budVg13ghttps://www.youtube.com/watch?v=r1yWk4FJfEs

https://www.youtube.com/watch?v=JfkM9YaD2d0

Jestem otwarty na wszystkie Rady i pouczenie lecz proszę też o wyrozumiałość bo jak wcześniej pisałem jest to mój pierwszy robot . Pozdrawiam .

Program + schemat.rar

Omijak.thumb.jpg.e70c419d05e064054ced7d4a76efc4d7.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Witam, na wstępie chciałem przeprosić, że nie odpowiadałem przez tak długi czas lecz miałem dużo na głowie a potem wyjechałem na zieloną szkole. Po pierwsze dziękuje za odpowiedzi a co do postu dondu. Jeśli chodzi o zakłócenia to korzystałem z tej strony : http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/minimalne-podlaczanie-pinow.html Wykonałem wersje z totalnym minimum gdyż na początku cały robot znajdował się na płytce stykowej i gdy podłączyłem niektóre elementy z wersji 2 zaczął wariować, czasami nie reagował na kliknięcia przełączników itp.Więc zrezygnowałem z ich wykorzystania, ponieważ bez nich działało i działa wszystko w jak najlepszym porządku(zawsze reaguje na kliknięcia itp ) A jeśli chodzi o stabilizator to nie mogłem wykorzystać wyższego napięcia bo przekraczało by ono dopuszczalne napięcie serw a nie chciałem wykonywać dodatkowego zasilania specjalne dla nich . I tak samo pierw przeprowadziłem testy z nim na sucho i wszystko działało(napięcie wyjściowe było odpowiednie itp .) Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.