Skocz do zawartości

[Minisumo] JaSam


Pomocna odpowiedź

Czy możecie jeszcze raz zerknąć? Wydaje mi się, że poprawiłem to co napisaliście wcześniej.

Jeśli jeszcze jest za dużo przelotek, to już nie wiem, jak zmniejszyć ich ilość...

Link do komentarza
Share on other sites

Jak zmiejszyć ilość przelotek ?

Te przy złączu do programowania są niepotrzebne. Wykorzystaj piny w złączu jako przelotki. Przy sharpach sprawa jest podobna.

Sygnał od resetu do ISP mógłby iść na około i łączyć się ze złączem na stronie top.

Kolejne 2 przelotki omijasz obracając dławik o 90* i puszczając ścieżki między jego padami.

Przelotka na prawo od X1 również niepotrzebna, gdyż na stronie bottom mógłbyś dalej pociągnąć ścieżkę do drugiej przelotki.

Przy R2 wystarczyłaby jedna przelotka zamiast 2.

To oczywiście nie wszystkie możliwości 🙂 Powyżej tylko pierwsze wnioski po powierzchownym spojrzeniu na pcb.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

0. Gdzie jest schemat?

1. Przemyśl prowadzenie mas i napięć

2. Jakie kondensatory koło mostka planujesz użyć? Jak na 100uF wydają się małe...

3. Za wąskie ścieżki dużego prądu

4. Mostek zasilany z 7805 w obudowie TO-92?

5. Z tego co widzę są tam niepodłączone ścieżki?

6. Zegar możesz sporo przybliżyć do mikrokontrolera

7. 100nF też bliżej i dodaj 100nF koło mostka

PS. W czym przeszkadzają przelotki? (Większość tego układu to wolno zmieniające się sygnały o małym prądzie, więc przez te przelotki śmigają aż miło)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ok, dzięki Wam za odpowiedź. Mam kolejne rzeczy do przemyśleń.

[ Dodano: 28-12-2012, 13:24 ]

Carpe Diem jesteś pewien, że w tej bibliotece jest błąd? Nie chciałbym sie potem zdziwić...

Link do komentarza
Share on other sites

Ja właśnie chciałem je wlutować od dołu. Czyli masz rację, muszę zamienić kolejność tych pinów - dzięki.

[ Dodano: 28-12-2012, 15:26 ]

Wrzucam więc schemat:

(połączenia przy sharpa'ch są zamienione, tak jak zasugerował Carpe Diem)

i projekt PCB.

Nie pogrubiałem ścieżek, ponieważ nigdy tego nie robiłem. Nie wiem dokładnie przy których powinienem to zrobić. Czy moglibyście mnie trochę nakierować?

Link do komentarza
Share on other sites

1. ścieżek

2. Szersze muszą być oczywiście ścieżki z dużym prądem. 1mm szerokości ścieżki na 1A prądu to taki ideał, ale przy krótkich ścieżkach wystarczy sporo mniej. Zrób to wszędzie gdzie spodziewasz się dużego prądu (zasilanie mostka od strony silnika, połączenie mostka z silnikami itp.). Min to tak 24milsy bym dał, ale jak się zmieści więcej to dawaj

3. Skasowałeś wszystkie duże (100uF) kondensatory przy mostku, kondensatory 100nF nadal są daleko od scalaków

4. Jak wyobrażasz sobie dostarczać prąd do silników przez stabilizator w obudowie TO-92?

a) ten stabilizator ma mały prąd wyjściowy

b) podłączając silniki do niego będziesz wrzucał zakłócenia w napięcie procesora, czujników itd... kaszana i ciągłe zwisy

c) przy 5V i spadku na mostku do silników to już dosyć małe napięcie pójdzie. Jakie masz silniki? (parametry)

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

MirekCz czy możesz mi podpowiedzieć jaki stabilizator się nada? Czy L7805CV w obudowie D2PAK będzie w porządku?

Silniki Pololu 30:1

Zasilanie silników pobierających duży prąd poprzez stabilizator liniowy nie jest generalnie dobrym pomysłem. Maksymalny prąd jaki możesz pobrać z L7805CV to 1,5A a jeden Pololu HP może pobrać 2A (poza tym to niezły grzejnik przy takim prądzie) Może pomyśl o zasilaniu ich przetwornicą impulsową, a na mikrokontroler i elektronikę zastosuj mniejszy stabilizator LDO.

Link do komentarza
Share on other sites

mmilejski jak pewnie zauważyłeś w sprawach elektroniki nie jestem żadną Alfą i Omegą i chciałbym to zrobić w jaknajprostszy sposób, żebym jeszcze coś z tego zrozumiał i się nauczył poprzez praktykę..

Link do komentarza
Share on other sites

No to właśnie Ci mówią jak masz zrobić bo przetwornica nie jest jakimś układem z kosmosu. Przetwornica ma sprawność w okolicach 90%, więc bije na głowę stabilizatory. Poszukaj, poczytaj, a pewnie zmienisz zdanie : ).

No i mała uwaga odnośnie schematów...

BŁAGAM, eksportuj do png bezpośrednio z Eagle'a. Bo tutaj to chyba screeny wrzucone do Paint'a są. Dodatkowo możesz zamieszczać dwie wersje. Jedna z opisami (żebyśmy mogli łatwo się zrozumieć o jaki element chodzi), a druga bez (żebyśmy widzieli dokładnie co tam się dzieje z tymi ścieżkami). Tam na dole przy C13 istny sajgon. W paru innych miejscach też. Albo zamiast dwóch wersji uporządkuj te opisy jakoś. Poustawiaj ładnie, żeby nie przeszkadzały.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No to jeśli najprościej, to można by spróbować podłączyć bezpośrednio do akumulatora zasilanie silników. Jeśli zastosujesz 2S 7,4V - będzie akurat 6V po dwóch diodach przy mostku. Co prawda LiPole mają większe napięcie na początku procesu rozładowywania, ale jeden volt chyba tym silnikom nie zaszkodzi (może inni mają jakieś doświadczenia z tym).

A do elektroniki może wtedy zostać ten LDO w TO92.

Edycja:

Przy mostku raczej stosuje się diody Schottky, więc spadek napięcia 0,2V - może zostańmy przy przetwornicy 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Możesz przecież wykorzystać PWM.

No ale o tym nawet nie pomyślałem i PWM to jak najbardziej okej pomysł. (Może zastosować jakiś dzielnik napięcia do pomiaru napięcia na akumulatorze?)

Z tego co widzę to "MT2_PWM" nie jest nawet podłączone do pinu PWM. (Z tego co widzę ;x) lolo1995 - wrzuć proszę porządnie wyeksportowany schemat.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.