Skocz do zawartości

[Minisumo] JaSam


Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich 😉

Mam zamiar przez wakacje wykonać robota minisumo.

Założenia mam takie:

- robot będzie miał kształt klinu,
- niski,
- szybki.

Co już mam:

- koła - samoróbki (średnica 23mm, szerokość 25mm, liczba kół: 2),
- 3 czujniki cyfrowe sharp o zasięgu 40cm,
- 2 silniki Pololu 30:1,
- 2 KTIR0711S,

- obudowa robota.

Chciałbym wykorzystać akumulator o małej pojemności ok.350mAh i małych rozmiarów.

Nie wiem czy wybrać atmegę32 dip, czy smd?

Mam problem z mostkiem, bo L293D mi nie wystarczy, może L298N?

Szukam jeszcze innych mostków takich ... WYTRZYMAŁYCH 🙂, które miałyby małe wymiary.

Co o tym Panowie myślicie?

Link do komentarza
Share on other sites

Jak chcesz dużej wydajności prądowej to zmostkuj L298N - 4A na mostek

Co do TB6612 to przy projektowaniu jak chcesz dać grubsze ścieżki to trzeba czasami nieźle kombinować.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A miałeś jakieś doświadczenia już z tym mostkiem, jak się sprawował?

To znaczy dlatego napisałem o atmedze32 smd, bo używałem ją w poprzednim robocie.

edit:

w poprzednim robocie używałem L293D i miałem z nim nie mało problemów...

Link do komentarza
Share on other sites

Do lutowania TQFP nie trzeba mieć żadnych, specjalnych umiejętności. Wystarczy jakiś topnik, cienka cyna (0,5mm i niższe średnice), cienki grot i plecionka 😉 Także według mnie nie warto pakować uC w obudowie DIP, bo to strasznie dużo miejsca zajmuje na płytce.

Ten akumulator, to coś nad wyraz mały. W czasie testów będziesz go musiał niejednokrotnie wyjmować i ładować. Przydałby się jakiś większy do testów (lub na stałe). W ostatecznej wersji byłbyś już w stanie sam określić, jaka pojemność jest optymalna.

Rozumiem, że koła mają jakieś ogumienie? 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Akumulator do testów mam - o większej pojemności. A ten 350mAh miałbym na zawody, kupił bym dwa na wymianę jeden pod ładowarkę a drugi do robota, chodzi o to żeby jak najmniej miejsca zajmował.

Mógłbym wziąć większy akumulator i rozdzielić mu segmenty i miałbym więcej małych, ale jak na razie się boję bo nigdy wcześniej tego nie robiłem.

Ogumienie do tych kuł mam (owijka od rakiet tenisowych - ma bardzo dobrą przyczepność).

Link do komentarza
Share on other sites

Phil zauważ, że teogniwa mają 3,7V, a ja szukam wyższego napięcia (7,4V).

piotreks-89 jak na razaie to ogumienie mi się w miarę dobrze sprawdzało. Musiałbym kiedyś nauczyć się robić opony z sylikonu - samemu je odlewać, tylko że to wymaga czasu...

Link do komentarza
Share on other sites

lolo1995, przecież kilka dni temu Treker napisał fajny artykuł o odlewaniu opon z silikonu. Dokładnie TUTAJ!

Wracając do zasilania. Na redukcję miejsca w robocie dobrze może wpłynąć połączenie tych samych ogniw w odpowiednie pakiety. Np Slime oraz Wasp (nie wiem czy KD93 pozostał przy tym rozwiązaniu, ale takie u niego widziałem) korzystają właśnie z ręcznie połączonych ogniw. Dzięki temu, roboty te mogły mieć zredukowaną wysokość (rozłożenie ogniw na jednej płaszczyźnie).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.