Skocz do zawartości

Czym programujecie uC


Treker

Pomocna odpowiedź

Witam, dołączam się do tematu i proszę o podpowiedz, który programator będzie lepszy dla zaczynającego swoją przygodę z AVR'ami. I jaki układ wybrać na początek (ale może nie taki najprostszy tylko tak, żeby w przyszłości móc rozbudowywać swoje programy bez konieczności wymiany układu)?

Oto programatory, nad którymi się zastanawiam (oczywiście jeśli macie jakieś inne propozycje to chętnie je poznam, musi być na USB i dobrze, żeby miał zabezpieczenie przed spaleniem portu):

Aukcja: Programator USB AVR + podstawka programująca

Sprzedawca: maryush_Q

http://allegro.pl/item1096271189_programator_usb_avr_podstawka_programujaca.html

Aukcja: NOWOŚĆ CE Programator AVR USB STK500 STK500v2

Sprzedawca: And-Tech_biz

http://allegro.pl/item1099236000_nowosc_ce_programator_avr_usb_stk500_stk500v2.html

__________

Komentarz dodany przez: Treker

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Program AVRstudio 4.17. w chwili obecnej.

A co do programatorów to kiedyś zaczynałem z równoległym programatorem - konstrukcja kolegi

(był pod bascoma 8051)

W chwili obecnej używane programatory to:

- stk200/300 (kilka miechów temu wyszedł z użycia 😉 zastąpiony przez te następne)

- chwilowo USBasp ale program AVRDude mi nie odpowiadał i sprzedałem

- USB AVRISP

- AVRDragon

- JTAGICE mk II

na użytek zajęć dydaktycznych:

- USB AVRprog v2 - z AVRstudio widoczny jako STK500

- ZL2PRG - w sumie to to samo co STK200

- JTAG ZL16PRG

zestawy uruchomieniowe na użytek zajęć:

- ZL3AVR,
- ZL11AVR,
- najczęściej jednak stara, poczciwa płytka stykowa z dorobionymi swoimi przejściówkami

oraz układami IO w postaci płytki 8 switchy, klawiatury matrycowej, płytek z 8 diodami LED itd.

Ze wszystkich programatorów najbardziej polecam Dragona

Relatywnie tani, dla osób które chcą mieć porządne narzędzie

nie tylko programator ale i debugger sprzętowy.

Dodatkowo potrafi w sposób równoległy odblokować zablokowanego proca

(jeszcze nie sprawdzałem tej opcji - nie musiałem)

Link do komentarza
Share on other sites

Ale jak na początek to chyba wolałbym coś prostszego i tańszego, wiem, że JTAG to dobra rzecz ale na razie chciałbym się nauczyć podstaw.

Głównie chodzi mi o to czy warto kupić ten model z dodatkowym adapterem, bo ten drugi (czerwony) wygląda bardziej profesjonalnie

Link do komentarza
Share on other sites

Wśród programatorów wymieniłem obydwa.

Osobiście proponowałbym Ci ten:: AVR PROG USB v2

ponieważ współpracuje na pewno z AVRstudio jako programator STK 500

może nawet współpracuje z bascomem - nie jestem pewny bo nie sprawdzałem.

Jest on kopią oryginalnego programatora firmy Atmel i jest przez programy

wykrywany jako ten właśnie programator.

Dodam, że nie miałem z nim żadnych problemów,
nie licząc instalacji sterowników pod vistą - ściągnięcie driverów ze strony producenta, dedykowanych pod ten beznadziejny system, załatwiło sprawę.

Co do drugiego programatora, skoro jest obsługiwany tylko przez program DUDE

to jest to na pewno USBasp.

Mnie się szczerze mówiąc źle współpracowało z tym programem, zwłaszcza że się wtedy

próbowałem przesiąść z programatora software'owego bascomowego, dlatego

odradzam, ale jest to kwestia przyzwyczajenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co do drugiego programatora, skoro jest obsługiwany tylko przez program DUDE

to jest to na pewno USBasp.

Mnie się szczerze mówiąc źle współpracowało z tym programem, zwłaszcza że się wtedy

próbowałem przesiąść z programatora software'owego bascomowego, dlatego

odradzam, ale jest to kwestia przyzwyczajenia.

Osobiście używam z programem Khazam i Extreme Burner, przy czym ten pierwszy jest bardzo przyjemny w obsłudze. Da się także ten programator zmusić do współpracy z bascomem fakt pośrednio przez avrdude, tak więc ja tu problemu nie widzę.

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie ja posiadam Windows 7 ale sterowniki od Visty powinny podejść. A nie wiesz czy ma on zabezpieczenie przed przeciążeniem portu USB w przypadku jak będę chciał zasilić skonstruowany układ z tego właśnie portu, bo wiem, że niektóre programatory mają bezpiecznik polimerowy.

Link do komentarza
Share on other sites

nsmarcin, nic nie stoi na przeszkodzie żeby samemu taki bezpiecznik dołożyć (nawet bezpośrednio na kablu). W każdym bądź razie zmierzam do tego, że ... USBAsp sam złożyłem, a kosztowało mnie to dosłownie 10 - 12zł. Używam go już od kilku miesięcy i jestem zadowolony, z oprogramowaniem do niego nie ma problemów i działa pod Windowsem 7, XP i Vistą, pod linuxem z avrdude. Tak swoją drogą, układy wolę zasilać z osobnego źródła. Mam złożony zasilacz buforowy (tak to się chyba fachowo nazywa) złożony z aplikacji ładowarki na LM317 i 4x aku AAA.

Link do komentarza
Share on other sites

A czy taki programator będzie ok? Chciałbym programować w Bascome. Aha możecie mi napisać co to znaczy, że programator obsługuje wszystkie mikrokontrolery obsługiwane przez AVRDude?

Programator AVR_USB , STK500v2 , komplet. od użytkownika daniel_daniel

http://allegro.pl/item1098748433_programator_avr_usb_stk500v2_komplet_tanio.html

Programator ISP AVR USB ASP - zestaw AVT5172 od Rasskabak

http://allegro.pl/item1085794505_programator_isp_avr_usb_asp_zestaw_avt5172.html

Link do komentarza
Share on other sites

Aha możecie mi napisać co to znaczy, że programator obsługuje wszystkie mikrokontrolery obsługiwane przez AVRDude?

To znaczy że trzeba użyć google.pl i sprawdzić jakie procki są obsługiwane przez ten program.

rogramator AVR_USB , STK500v2 , komplet. od użytkownika daniel_daniel

http://allegro.pl/item1098748433_programator_avr_usb_stk500v2_komplet_tanio.html

A czemu miałby się nie nadać? Programator jak każdy inny.

Programator ISP AVR USB ASP - zestaw AVT5172 od Rasskabak

http://allegro.pl/item1085794505_programator_isp_avr_usb_asp_zestaw_avt5172.html

To samo ...

Link do komentarza
Share on other sites

Chciałbym się was poradzić o wybór programatora. Mam programator AVR PROG USB v2 kupiony na allegro od and-tech, ale od samego początku nie bardzo mu ufałem bo potrafił się rozłączyć w trakcie pracy, a w szczególności jak się go ruszyło. Ostatnio zrobiłem mu przez pomyłkę zwarcie i całkiem zaczął świrować, raz się włączy, a raz nie. Chwilowo ratuję się wgranym wcześniej bootloaderem, ale jednak programator musi być. Tym razem chcę kupić coś porządnego co mi wystarczy na długi czas i mieć pewność, że będzie to działać jak należy. Zastanawiam się nad czymś od Kamami, wydaje mi się, że robią dobry sprzęt. Interesujący wydaje się programator ZL20PRG, ma ktoś z was doświadczenie z nim lub innymi produktami Kamami?

Link do komentarza
Share on other sites

Da się także ten programator zmusić do współpracy z bascomem fakt pośrednio przez avrdude, tak więc ja tu problemu nie widzę.

W kwestii USBAsp i bascoma już się raz wypowiedziałem, to samo pisze w opisie aukcji.

W kwestii STK500 nie wiem bo nie mam. A tak zupełnie z innej beczki jakie to ma znaczenie czy da się dany kompilator obsłużyć z poziomu bascoma? Najważniejsze jest to, że się da nim procek programować, przynajmniej tak mi się wydaje ...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.