Skocz do zawartości

Symulator - Platforma ruchu , sposób na efektowne doznania


Euforyk

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich.

Szukam na forum ale nie mogę nic znaleśc na moje pytanie 😤 .Mam ciekawy projekt to stworzenia tylko wiedzy brak. Jestem nowy na forum i zielony w tym temacie co chce stworzyc o co mi chodzi? Rozchodzi mi się o moja wizje 💡 od jakiegoś czasu marzy mi się produkcja swojego symulatora ruchu a do tego potrzebna jest platforma ruchu .Właśnie czy ktoś by mi pomógł lub podarował trochę wiedzy... jak taką platformę zrobic a rozchodzi mi się o to żeby platforma wykonywała ruchy zgodnie z filmikiem np. wyścigu formuły 1 .Jak to zaprogramowac z platformą ,jaki program jest potrzebny...żeby odzwiercielic ruchy platformy do akcji która będzie trwac na filmiku... a to jest link do platformy która mnie interesuje ....ale jeden minus ma - cena zbyt wielka która mnie przeraża .

Jeśli znajda się chętni to będzie dalsza częśc o co mi tak naprawdę chodzi i do czego to ma służyc 😃 Wszystko będe opisywał krok po kroku

Z chętnymi którzy pomogliby mi wykonac mój projekt mogę z nimi podjac współprace 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Tego typu platforma nie może być tania. Masz tutaj trzy serwonapędy bardzo dużej mocy (każdy musi być zdolny unieść na tamtym ramieniu >100kg (albo i >200kg) jeśli to ma unieść człowieka. Do tego nie może mieć drgań, luzów, mieć dobry regulator PID itd. Oprócz tego coś takiego będzie zużywać duże ilości prądu, kilka kW. I na koniec: PWM i przekładnie będą generować spory hałas.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

To jest tzw. robot o strukturze równoległej.

Do tej grupy należą roboty następujących typów:

a) robot typu delta,
b) platforma Stewarda,
c) robot hexa.

O ile pierwsza konstrukcja (a) najczęściej jest szybką i lekką konstrukcją typu Pick and Place

o tyle pozostałe dwie konstrukcje mogą służyć właśnie jako "aktywne podłoże"

w zastosowaniach symulatorów lub redukcji drgań.

Podstawowym problemem niezależnie od gabarytów jest zmuszenie członów do współpracy - nie może być luzów ale i człony nie mogą pracować antagonistycznie.

Pozdrawiam

Zuk

Link do komentarza
Share on other sites

Siema

Czy mógłby ktoś mi bardziej sprecyzowac odpowiedź krok po kroku jak zrobic takie cudo i żeby zaprogramowac ruchy platformy .

Może ktoś z was zna sklepy gdzie mogę wszystko kupic co będzie potrzebne ?

Proszę zwrócic uwagę że symulator który chce zrobic nie ma współpracowac z grami tylko krótkimi filmami co ułatwi to programoqanie... 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Proszę zwrócic uwagę że symulator który chce zrobic nie ma współpracowac z grami tylko krótkimi filmami co ułatwi to programoqanie...

Z grami jest prościem, bo producenci (albo fani) czasami udostępniają jakieś wtyczki z któych można wyciągnąć położenia i kąty. Jak sobie wyobrażasz wyciągnięcie danych z filmu, np. MPEG albo DivX?

Czy mógłby ktoś mi bardziej sprecyzowac odpowiedź krok po kroku jak zrobic takie cudo i żeby zaprogramowac ruchy platformy .

https://www.forbot.pl/forum/topics20/10-najczestszych-bledow-poczatkujacego-robotyka-vt1024.htm

Punkty: 3, 6 oraz trszkę 1 i 4.

Link do komentarza
Share on other sites

Siema

Czy mógłby ktoś mi bardziej sprecyzowac odpowiedź krok po kroku jak zrobic takie cudo i żeby zaprogramowac ruchy platformy .

Może ktoś z was zna sklepy gdzie mogę wszystko kupic co będzie potrzebne ?

Proszę zwrócic uwagę że symulator który chce zrobic nie ma współpracowac z grami tylko krótkimi filmami co ułatwi to programoqanie... 😉

Hmm. Wybacz ale zadajesz trochę dziwne pytania. Chcesz kupić części i dowiedzieć się jak zrobić taka platformę krok po kroku a tak na prawdę jeszcze nic nie sprecyzowałeś. Powiedz chociaż jaka to ma być platforma? Czy taka jak z filmu, czy może robot delta o trzech stopniach czy może platforma stewarta o 6 stopniach swobody? Powiedz chociaż jakie to ma mieć wymiary i udźwig?

Taka platformę można wykonać na serwach modelarski łatwo dostępnych.

Można ją wykonać na siłownikach pneumatycznych też łatwo dostępnych ale trudniej sterowalnych.

Musisz jasno określić jak to ma wyglądać, ile ma mieć stopni swobody i na jaki rodzaj napędu się decydujesz. Wtedy uda nam się pomóc.

Samo sterowanie taka platformą nie jest proste. Dla platformy stewarta o 6 stopniach swobody sam algorytm kinematyki odwrotnej zajął mi ponad sto linijek kodu w matlabie. Inplementacja tego na mikro kontroler jest dosyć trudna. Wymaga to rozwiązania 6 układów równań nieliniowych z sześcioma niewiadomymi. Dla trzech stopni swobody będzie to pewnie trochę łatwiejsze ale na pewno nie będzie łatwe.

Jeżeli chcesz żeby ktoś Ci pomógł to musisz nam trochę więcej powiedzieć o tym projekcie. W ciemno ciężko coś doradzać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zacznę od początku platforma musiałaby miec udżwig 2000 kg , dlaczego tyle? Ponieważ na tej platformie będzie kaina symulatora . W środku telewizor HD na którym bedzie wyswietlany dany film np wyścig samochodowy (najlepszy urywek) max 10 minut i platforma ma odzwierciedlac ruchy pojazdu wewnątrz symulatora ,przy czy będa jeszcze dźwięki oraz światła (dym,bryza) ale to inna bajka z tym nie bedzie problemu.Dla lepszych doznań to wszystko obejrzymy w okularach 3D . Przypuszczam że najdroższy będzie napęd platformy ale napewno wyjdzie taniej niż kupno gotowej platformy.

Na początek stworzyłbym mała platforme celem sprawdzenia sprawnosci danego projektu ...

Platformę zrobię sam ale co do sterowania czyli jakie sterowniki są potrzebne a już nie wspomnę o oprogramowaniu ... jestem totalnie ciemny jak to zaprogramowac

Link do strony z platformą który wkleiłem odpowiada parametrą co do moich wymagań

Link do komentarza
Share on other sites

Nie trzeba być wielkim prorokiem, by móc stwierdzić, że ten projekt Ci nie wyjdzie z obecnym podejściem. Taka platforma będzie Cię bez zbytniej rozrzutności kosztować co najmniej 5 tysięcy, masz aż tyle pieniędzy, by pozwolić sobie na nieprofesjonalizm?

Znajdź kogoś od sterowania i od programowania. Pogadaj z nimi, policzcie wszystko, a nie odzywasz się na forum w stylu "Ej chłopaki, mam pomysł, ale zróbcie to za mnie".

Link do komentarza
Share on other sites

danioto, 5k to może go kosztować jeden napęd przy takich wymaganaich i oczekiwaniach. Ba, 5k raczej nie wystarczy.

Euforyk, dalej nei rozumiesz, że projekt jest potwornie drogi, pracochłonny, a wymaganie, że ma działać z filmami jeszcze go utrudnia? Tam być musiał sam, własnoręcznie sałą symulację dla każdego kawałka filmu napisać, bo nie zrobisz odpowiedniego algorytmu.

Link do komentarza
Share on other sites

Mając ogromną ilość pieniędzy taką platformę da się wykonać. Widziałem już film z taką platformą działającą jako symulator dla trenujących pilotów.

Jednak zastanawia mnie jak platforma miała by odzwierciedlać ruchy samochodu? Przecież samochód jadący w uproszczeniu znajduje się w poziomie. Natomiast na zakrętach się nie przechyla jak samolot. W takiej platformie nie odtworzysz sił bezwładności działających na pasażerów w skręcającym czy rozpędzającym się samochodzie.

\Ale to chyba najmniejszy problem bo można oczywiście puścić inny film, np.: z kolejki górskiej.

Link do komentarza
Share on other sites

Może nie do końca odzwierciedlisz ruchy ale napewno jak samochód przyspiesz to tył platformy delikatnie zejdzie na dół a przy zmianie biegów szarpniecie i znów na dół schodzi . Tor ma wzniesienia i zjazdy na dół wiec tu tez nie bedzie problemu najgorzej własnie na zakrętach będzie to najmniej odzwierciedlone do realu ale to nie problem tak jak wspomniałes można dac inny film. Film z wyścigiem samochodowym to był taki przykład nie koniecznie musi byc może byc zarówno film z statku kosmicznego podobne ruchy jak samolot wiec tu nie mam problemu.

Tak jak już wspomniałem chciałbym pierw zrobic to na serwonapędach w wersi zminiaturyzowanej ale nie wiem co i jak...

[ Dodano: 09-07-2012, 11:43 ]

OldSkull czytaj uważnie

Ja dobrze rozumiem że to nie mały wydatek wcześniej już o tym wspomniałem ale ja się nie pytam ile to będzie kosztowac ?chciałbym żeby mi ktoś napisał mniej lub więcej co i jak a nie złożył za mnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobrze, że masz koncepcję i wiesz mniej więcej jak to ma wyglądać.

Zrobienie tego w miniaturze nie powinno być aż tak trudne.

Musisz jednak wiedzieć jedną rzecz na początek - jakie ruchy ma wykonywać ta platforma?

1. Ile stopni swobody ma mieć taka platforma (czyli ile rodzajów ruchów ma wykonywać)? Czy wystarczą trzy czy może jednak sześć?

2. Czy platforma będzie pracowała na zasadzie znanej sekwencji ruchów wywoływanej w odpowiednim momencie, czy może będzie miała wypracowywać pozycję której wcześniej nie znała??

Pierwszy sposób jest o wiele łatwiejszy, gdyż wystarczy zaprogramować w pamięci pewną sekwencję. Np.: ruch w prawo, ruch w lewo, obrót. I te manewry wywoływać w odpowiednich momentach.

Drugi sposób jest o wiele trudniejszy i wymaga przeprowadzania obliczeń w czasie rzeczywistym i skomplikowanych algorytmów. Drugi sposób ma tą zaletę, że platforma będzie mogła wykonać wszystkie ruchy na jakie pozwoli jej konstrukcja, a nie tylko te zaplanowane.

Zastanów się nad tymi dwoma pytaniami i zdecyduj się na coś to pomyślimy co dalej. 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

davidpi widzę że jesteś kompetentny w tym temacie

To tak - tu jest link od podobnej platformie która "udźwignie" moje oczekiwania

http://inmotionsimulation.com/upgrades.html patrz zdjęcie AFTER

Jest to platforma właśnie pod symulator który chce zrobic w niedalekiej przyszłości . Posiada 3 stopnie swobody więc myśle ze taka wystarczy . Wiadomo najlepiej jak by się jeszcze lekko obkręcała wobec własnej osi (bo też takie są) no ale to już wyższa jazda myślę że 3 stopnie swobody wystarczą .

Najlepiej jak zrobiłbym mała platformę na serwonapedach o 3 stopniach swobody i zobaczę czy zda egzamin jeśli tak to nie będzie w żadnym razie problemem zrobic platformę o normalnych rozmiarach która jestem zainteresowany.

Pytasz jak ma działac odpowiem ci jak na amatora przystało - jak najlepiej , po prostu tak żeby nie było opóźnień miedzy filmem a ruchami platformy .

Ale myślę iż ten pierwszy sposób co wymieniłeś pewnie dałby rade chodzi o to żeby film zgrał sie z ruchami platformy

Nie wspomnę już o kilku ruchach w jednym czasie np. w prawo przy jednoczesnym ruchu w przód lub żeby prawy przód platformy zeszedł na dół a lewy tył do góry (tak jakby po przekątnej)zresztą co będę dużo pisał takie ruchy jak na filmiku który dałem prędzej ale dla jasności wklejam jeszcze raz

Link do komentarza
Share on other sites

Euforyk, czytam, ale próbuję Ci uzmysłowić problem. 2T udźwigu to jakaś chora wartość na początek dla osoby, która się na tym nie zna. Zaczynasz od czegoś mniejszego i potem Próbujesz skalować! Załózmy nawet nie 2T, tylko 1T i metrowe ramię - oznacza to minimalny moment 10kN - jeśli chcemy dynamicznie uzyskiwać przyspieszenia rzędu 1g, potrzebujesz 20kN. Na metrowym ramieniu nie osiągniesz dużych prędkości, ale do 3m/s dojdziesz. Jeśli to przeliczymy, to mamy: 20kN*3rad/s = 60kW mocy wyjściowej na wale, przy niskiej prędkości obrotowej. Oczywiście nie musisz mieć 1m ramienia i takich przyspieszeń, ale przy silniku elektrycznym masz przerąbane z przekładniami (pomijam cenę napędu bezpośredniego). Koszt przy tej mocy i ilości silników będzie porównywalny z robotem przemysłwoym. Inna opcja to napęd pneumatyczny - ale i tak musi mieć dużą moc - na pocieszenie wymiary będą znacznie mniejsze, za to sterowanie kłopotliwe.

Weź pod uwagę zarówno hałas, jak i ciepło generowane przez urządzenie.

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie tak jak już wspomniałem chce zrobic mała platformę i zobaczyc jej efekty .

Napęd pneumatyczny odpada ma wysoki hałas musi byc elektryczny a co do ramion przypuszczam iż 50cm wystarczyłoby a co do kosztów uwierz mi że na pewno nie przekroczy ani nie zbliży się do kosztów gotowego projektu znam cenę takiej platformy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.