Skocz do zawartości

Symulator - Platforma ruchu , sposób na efektowne doznania


Euforyk

Pomocna odpowiedź

Dlaczego mam wrażenie, że ta platforma/symulator ma wylądować w jakimś wesołym miasteczku? Euforyk, z twoich postów wynika, że wiesz na co chcesz się porwać i jakie są koszty gotowego sprzętu, ale nie wiesz jak całość wykonać. Wydaje mi się, podkreślę wydaje mi się, że szukasz dosłownie jelenia, który odwali za ciebie całą brudną robotę a ty spijesz całą śmietankę. Przy takim projekcie koszty będą niemałe ze względu na koszt prototypu i budowy elektroniki do obsługi całości. Nikt nie zbuduje za ciebie nawet czegoś do testów, a pomoc na odległość przez forum w takim wypadku i z twoją wiedzą jest moim zdaniem niemożliwa.

Inna sprawa, że jest to forum robotyki amatorskiej a ta platforma nawet nie będzie robotem. Ze względu na to i twoje nastawienie, ten temat powinien polecieć do kosza. Zobaczę jaki będzie ciąg dalszy i później podejmę decyzję co dalej.

Link do komentarza
Share on other sites

Gdzie w wesołym miasteczku teraz mnie zaskoczyłeś może w cyrku albo w zoo to postawie dziwne myślenie masz ale masz prawo skomentowac ??? Zawsze chciałem coś takiego miec

i teraz kiedy mam trochę oszczędnosci mogę spobie pozwolic na takie coś ale tylko w wersji amatorskiej!!! Dla twojej wiadomości jak chciałbym to gdzieś postawic to pamietaj że ktoś musi ci to odebrac celem tego czy to jest bezpieczne to jest potężna kasa , nikt ci się pod takim czymś nie podpisze zwłaszcza iż jest to produkcja amatorska pomyślałeś o tym??? Po drugie jak byś chciał pószczac wybrane kawałki z filmów to musisz miec pozwolenie czy słyszałeś o prawach autorskich??? następna kasa i to nie mała myślisz że ja mam cwierc miliona żeby sobie na takie coś pozwolic???

Następnie nie robię tego sam składam sie z kumplem wiec dzielimy koszta na pół , pisze to bo co drugi post wypisujecie że to potężne pieniądze i rzucam się z motyką na księżyc

Nadal Sabre twierdzisz iż to ma na siebie zarabiac jeśli chcą mi pomóc forumowicze to w czym jest problem ?Daj sie im wykazac a mnie przynajmniej troche rozjasni...

Szukam osoby która mnie trochę rozjaśni a nie zrobi tego za mnie sam chce spróbowac wersji zminiaturyzowanej to nie jest pierwsze wyzwanie w moim życiu które chce zrobic ...

Lubie robic i miec rzeczy unikalne....

Wiec jeszcze raz jeśli ktos ma coś do wniesienia na mój temat to pisac z góry dzięki

[ Dodano: 09-07-2012, 19:04 ]

Gdzie w wesołym miasteczku teraz mnie zaskoczyłeś może w cyrku albo w zoo to postawie dziwne myślenie masz ale masz prawo skomentowac ??? Zawsze chciałem coś takiego miec

i teraz kiedy mam trochę oszczędnosci mogę spobie pozwolic na takie coś ale tylko w wersji amatorskiej!!! Dla twojej wiadomości jak chciałbym to gdzieś postawic to pamietaj że ktoś musi ci to odebrac celem tego czy to jest bezpieczne to jest potężna kasa , nikt ci się pod takim czymś nie podpisze zwłaszcza iż jest to produkcja amatorska pomyślałeś o tym??? Po drugie jak byś chciał puszczac wybrane kawałki z filmów to musisz miec pozwolenie czy słyszałeś o prawach autorskich??? następna kasa i to nie małą myślisz że ja mam cwierc miliona żeby sobie na takie coś pozwolic???

Następnie nie robię tego sam składam się z kumplem więc dzielimy koszta na pół , pisze to bo co drugi post wypisujecie że to potężne pieniądze i rzucam się z motyką na księżyc

Jeśli chciałbym to jako komercje to bym nie pisał tego na forum do czego ma mi służyc ta platforma a po drugie żeby nie miał przypadkiem konkurencji...

Nadal Sabre twierdzisz iż to ma na siebie zarabiac jeśli chcą mi pomóc forumowicze to w czym jest problem ?Daj się im wykazac a mnie przynajmniej trochę rozjasnią...

Szukam osoby która mnie trochę rozjaśni a nie zrobi tego za mnie sam chce spróbowac wersji zminiaturyzowanej to nie jest pierwsze wyzwanie w moim życiu które chce zrobic ...

Lubie robic i miec rzeczy unikalne....

Wiec jeszcze raz jeśli ktos ma coś do wniesienia na mój temat to pisac z góry dzięki

Link do komentarza
Share on other sites

Inna sprawa, że jest to forum robotyki amatorskiej a ta platforma nawet nie będzie robotem. Ze względu na to i twoje nastawienie, ten temat powinien polecieć do kosza. Zobaczę jaki będzie ciąg dalszy i później podejmę decyzję co dalej.

Taka konstrukcja moim zdaniem podpada pod manipulator równoległy. Mamy na forum w dziale roboty opisane manipulatory, więc myślę, że zamknięcie tego tematu z powodu niezwiązania z robotyką byłoby niesprawiedliwe. Co do nastawienia to już podlega ocenie kolegi Sabre. 😉

davidpi widzę że jesteś kompetentny w tym temacie

Kompetentny raczej nie. Dużo mi do tego brakuje. Po prostu sam buduję coś podobnego.

Pytasz jak ma działac odpowiem ci jak na amatora przystało - jak najlepiej , po prostu tak żeby nie było opóźnień miedzy filmem a ruchami platformy .

Sposób działania, o którym mówiłem, nie będzie miał wpływu na opóźnienia. Ani jeden ani drugi nie będzie generował opóźnień. Opóźnienia mogą wystąpić z powodu samej konstrukcji, jej bezwładności i użytych napędów. Same obliczenia w układzie sterowania muszą trwać ułamki sekund.

Nie wspomnę już o kilku ruchach w jednym czasie np. w prawo przy jednoczesnym ruchu w przód lub żeby prawy przód platformy zeszedł na dół a lewy tył do góry (tak jakby po przekątnej)zresztą co będę dużo pisał takie ruchy jak na filmiku który dałem prędzej ale dla jasności wklejam jeszcze raz

Ta platforma z filmiku ma 3 stopnie swobody. pozwala na ruch pionowy (góra-dół), oraz obroty wokół dwóch osi prostopadłych do siebie i leżących na płaszczyźnie równoległej do podstawy. Natomiast Ty napisałeś o ruchach w prawo i lewo. Ta platforma nie może wykonać takich ruchów bo to już są kolejne stopnie swobody. Musisz rozróżnić wszystkie sześć stopni swobody. Każdy stopień to inny rodzaj lub kierunek ruchu.

Zbudowanie platformy o trzech stopniach swobody wymaga zastosowania 3 napędów. Jeżeli więcej stopni to więcej napędów. Musisz zdecydować jakie ruchy ma wykonywać ta platforma.

Następnie trzeba będzie wykonać projekt w jakimś programie CAD. Czy znasz jakiś program CAD? Inventor, Solid Works, Solid Eadge? Model komputerowy jest ważny, bo pozwoli Ci zobaczyć jakie ruchy jest w stanie wykonywać platforma, przy danym rodzaju łożyskowania ramion. Chodzi o to abyś wiedział jakie przeguby zastosować w ramionach. Jeżeli nie znasz tych programów to zajrzyj do działu Kursy i tam są poradniki do obsługo programów CAD.

Musisz zacząć od modelu. Na początek może być bardzo uproszczony. Chodzi tylko o to aby zobaczyć jak to się rusza. Czy aby przez przypadek platforma nie ma więcej stopni swobody niż 3, gdyż wtedy nie będzie się dało nią sterować za pomocą 3 napędów (będzie niesterowalna).

Jak go zrobisz to będziesz wiedział jakie elementy kupić. Jakie przeguby i jakie ramiona wykonać.

Link do komentarza
Share on other sites

davidpi chodzi ci żebym zrobił model platformy który chce zrobic w programie ? jeśli tak to podaj mi taki co jest najłatwiejszy w obsłudze żeby skminił co i jak... Z żadnymi z tych programów nie miałem nigdy docznienia czy możesz w skrócie napisac co mam tam zrobic hmm model to wiem ale jak zabrac się do tego? i gdzie mogę ten program sciągnąc bez problemu...

[ Dodano: 09-07-2012, 19:54 ]

davidpi jak byś mógł napisałbyś mi jaka długa droga jest żeby zbudowac projekt zminiaturyzowany sprawy mechaniczne to wiem ale rozchodzi mi się co będę potrzebował z elektroniki/elektryki pewnie sterownik i.t.p możesz mi tak w skrócie z grubsza wymienic te podzespoły/elementy i jaki program/y będzie potrzebny żeby te ruchy zaprogramowac...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

davidpi chodzi ci żebym zrobił model platformy który chce zrobic w programie ? jeśli tak to podaj mi taki co jest najłatwiejszy w obsłudze żeby skminił co i jak.

Są kursy na forum, tematy z opiniami. Weź poszukaj SAM! A nie kolega davidpi ma coś takiego robić za ciebie.

davidpi jak byś mógł napisałbyś mi jaka długa droga jest żeby zbudowac projekt zminiaturyzowany sprawy mechaniczne to wiem ale rozchodzi mi się co będę potrzebował z elektroniki/elektryki pewnie sterownik i.t.p możesz mi tak w skrócie z grubsza wymienic te podzespoły/elementy i jaki program/y będzie potrzebny żeby te ruchy zaprogramowac...

I znowu to samo... czemu on ma to robić za ciebie?! Zbuduj może najpierw coś prostszego to zobaczysz co jest potrzebne do wykonywania danych czynności i co potrzeba by to wysterować.

I słusznie ci mówią, że rzucasz się z motyką na słońce. Może i masz kasę na to ale za samą kasę możesz sobie kogoś wynająć by to zrobił dla ciebie. Do tego potrzeba trochę wiedzy i doświadczenia!

Powiedz mi jak chcesz wyciągnąć ze zwykłego filmiku 2D na yt, w którą stronę jest coś przechylone, bądź w którą skręca samochód? Znasz jakiś język który obsłuży obraz z filmu?

Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawe szukaj sam - wiesz co napisałeś? jak można czegoś szukac jak sie na niczym ktoś nie zna... tylko po co mam błądzic i szukac sam jak nie wiem o co chodzi pierw ktoś musiałby mi z grubsza opowiedziec co i jak żebym mógł rozszerzac wiedzę na dany kierunek większośc forumowiczów nie potrafiłby poradzic sobie z tym projektem a ty mi każesz samemu szukac wkącu jestem w dziale dla zielonych...i tu nie chodzi o to że nie chcę mi się pierw muszę wiedziec gdzie szukac ??? to tak samo jak byś przycholował samochód do piekarza i kazał mu zrobic lub poszukac częśc która się zepsuła...

Carpe Diem napisałes Znasz jakiś język który obsłuży obraz z filmu?

Po przczytaniu opisu firmy która zajmuje sie produkcja symulatorów znalazłem opis platformy

The Doron SRV is a 15-seat 3 axis motion simulator and has been around for many years. The SRV can be found in parks, FECs, tourist attractions, museums, promotions and special events. The original SRV used projectors and later laser disks. Our Doron upgrades allow the use of MPG or AVI movies with the latest digital controllers for easy programming. After one upgrade we did our customer told us that the performance was better than they had ever seen.

Jest tu napisane iż obsługuje krótkie filmiki MPG i AVI wiec myślałem że nie będzie z tym problemu i wspominają że jest łatwe w programowaniu

[ Dodano: 09-07-2012, 20:56 ]

Może zamierzam żeby mi ktoś pomógł w stworzeniu mojego projektu ale muszę znac podstawy co jest potrzebne i w jaki sposób mozna to stworzyc

Link do komentarza
Share on other sites

Jest tu napisane iż obsługuje krótkie filmiki MPG i AVI wiec myślałem że nie będzie z tym problemu i wspominają że jest łatwe w programowaniu

Obsługuje filmiki... tak, to prawda! Ale ich gotowe urządzenie!

Ciekawe szukaj sam - wiesz co napisałeś? jak można czegoś szukac jak sie na niczym ktoś nie zna...

To jak ZROBIĆ tak skomplikowany projekt

jak sie na niczym ktoś nie zna...
jak nie wiem o co chodzi

?

ty mi każesz samemu szukac wkącu jestem w dziale dla zielonych...i tu nie chodzi o to że nie chcę mi się pierw muszę wiedziec gdzie szukac ???

Przede wszystkim weź wiadro zimnej wody i wylej sobie na głowę... jak ty nie wiesz gdzie masz szukać ani tak na prawdę co chcesz zrobić.

'chcę zrobić latający samochód, ma mieć udźwig 1000T bo będę chciał przetransportować dom na księżyc. od czego ma zacząć i gdzie szukać???'

to tak samo jak byś przycholował samochód do piekarza i kazał mu zrobic lub poszukac częśc która się zepsuła...

i ty w tym całym projekcie jesteś tym właśnie piekarzem, chcesz coś zrobić a nie wiesz jak - nieodpowiednia osoba na nieodpowiednim 'stanowisku'.

Zacznij może od tego.

Temat b. dobry i projekt zrobiony tak jak ty chcesz - wszystko podane, wszystko pokazane i wszystko wytłumaczone

[ Dodano: 09-07-2012, 21:08 ]

Rzadko jestem za tym, ale ten temat powinien wylądować w koszu bo Euforyk nie ma zielonego pojęcia co zrobić, więc projekt nigdy nie zostanie zrealizowany, a tylko kilku użytkowników (w tym ja) wyjdzie z siebie.

Link do komentarza
Share on other sites

davidpi chodzi ci żebym zrobił model platformy który chce zrobic w programie ? jeśli tak to podaj mi taki co jest najłatwiejszy w obsłudze żeby skminił co i jak... Z żadnymi z tych programów nie miałem nigdy docznienia czy możesz w skrócie napisac co mam tam zrobic hmm model to wiem ale jak zabrac się do tego? i gdzie mogę ten program sciągnąc bez problemu...

Ja polecam Ci program Solid Works. Jak dla mnie jest super, choć pewnie każdy ma inny gust. I nie jest trudny. Nie musisz znać go perfekt. Tak naprawdę w kilka dni powinieneś zrobić model. Maksymalnie tydzień czasu zajmie Ci nauka i zrobienie modelu. Nie napiszę Ci co masz zrobić w programie bo jak poznasz pierwsze jego funkcję to sam załapiesz o co chodzi z tym modelem. Wpisz w YT Solid Works i zobacz pierwszy lepszy filmik i będziesz wiedział o co chodzi i co można zrobić.

[ Dodano: 09-07-2012, 19:54 ]

davidpi jak byś mógł napisałbyś mi jaka długa droga jest żeby zbudowac projekt zminiaturyzowany sprawy mechaniczne to wiem ale rozchodzi mi się co będę potrzebował z elektroniki/elektryki pewnie sterownik i.t.p możesz mi tak w skrócie z grubsza wymienic te podzespoły/elementy i jaki program/y będzie potrzebny żeby te ruchy zaprogramowac...

Nie zrobisz tego w tydzień. O tym zapomnij. Ja bym to zrobił w jakieś 2-3 tygodnie siedząc po 3 godz dziennie. Myślę , że tobie to zajmie 3 tygodnie + czas potrzebny na zakup i ewentualne wykonanie zamówionych części + ewentualna nauka potrzebnych umiejętności.

Co będzie Ci potrzebne i w jakiej kolejności:

1. Nauka obsługi programu CAD i budowa modelu komputerowego. Polecam Solid Works 2010. Mam ten program i będę mógł ewentualnie od czasu do czasu obejrzeć jakieś Twoje pliki jak będziesz budował.

2. Budowa konstrukcji mechanicznej. Wykonanie niezbędnych elementów (podstawa, ramiona, platforma) i zakup przegubów. Elementy można wykonać z tworzyw sztucznych zamawiając w firmach które wycinają CNC lub samemu wykonać. Znam też sklep gdzie mają fajne przeguby. Zakup napędów.

3. Budowa sterownika. Najprościej wykorzystać do tego mikro kontroler np ATMega8. Podstawowa wiedza z dziedziny elektroniki cyfrowej wystarczy. Schematów jest dużo na forum. Są też osoby, które świetnie się znają na elektronice więc może pomogą jak zapytasz.

4. Opracowanie algorytmu. Nie chodzi o program lecz o sam algorytm matematyczny. W przypadku trzech stopni swobody i tego łatwiejszego sposobu sterowania, o którym mówiliśmy, algorytm nie będzie trudny. Potrzebna będzie znajomość budowy mikrokontrolera i umiejętność wykorzystania jego elementów (timery, przerwania, ADC).

5. Nauka programowania mikrokontrolerów (np.: język C). Zakup odpowiedniego programatora (ok 50zł). Napisanie programu sterującego (czyli przeniesienie algorytmu do mikrokontrolera).

6. Ewentualne testy i poprawki.

Ogólnie musisz się nastawić na kilka tygodni dobrej pracy, zwłaszcza jeżeli nie masz jeszcze przygotowania teoretycznego i podstawowych umiejętności. Ja swój buduje od kilku miesięcy, ale miałem długie przerwy, no i mój jest o wiele bardziej skomplikowany.

Link do komentarza
Share on other sites

W żadnym wypadku temat nie powinien byc w koszu będzie realizowany zminiaturyzowany projekt o postępach będę informował na bieżąco. Na pewno ktoś w przyszłości skorzysta z niego.

Więc zaczynam tworzyc model tak jak wyżej napisałem.

Jeśli ktoś chce wnieśc jakiś ciekawy wątek to zapraszam do pisania...

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.Podpinam się pod temat budowy platformy ale...

Na razie chciał bym przeprowadzić wstępne obliczenia kosztów budowy platformy która by symulowała bardzo prymitywną jazdę autem.Kolega wyżej chciał 3 osie a mi starczą ruchy na boki i do przodu.Udźwig to ok 30kg.

Platforma taka miała by mieć wgrane oprogramowanie powiedzmy 10 min jazdy autem zapętlone,czyli ruszanie,skręcanie,hamowanie.Fajnie jak by to było mniej więcej zsynchronizowane z dźwiękiem który nam towarzyszy podczas takiej jazdy.

Cała platforma miała by służyć małemu dziecku do zabawy. Maluszka by się tam posadziło żeby nim pobujało i miał by sporo uciechy.Można by to było kiedyś zabudować i całość mogła by udawać jako powiedzmy ciężarówkę.

Czy jest coś takiego do zrobienia tanim kosztem i prostym sposobem ?

Bardzo dziękuje za udzielone odpowiedzi i poświęcony czas 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.