Skocz do zawartości

Wyświetlacz LED 7seg


marcin346

Pomocna odpowiedź

Witam.

Chcę podłączyć wyświetlacz podwójny 7-segmentowy(http://lispol.pl/file/116/0/A562G.pdf) do atmegi.

Zasilanie to 5.3V. Wyświetlacz ma wspólną anodę. Każda podłączona jest do tranzystora PNP.

I w tym momencie mam problem. Przez jakie rezystory podłączyć katody do uC?

Do wyboru mam 100R i 330R. Wyświetlacz będzie multipleksowany.

Bardzo proszę o porady

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilanie to zasilacz impulsowy od jakiejś ładowarki.

Liczyłem już z prawa Ohma, tak jak się to robi dla obwodów zasilanych napięciem stałym.

Jednak tutaj wyświetlacz będzie multipleksowany. Planuję dać 100Hz, czyli każda cyfra będzie migała z f=50Hz.

Dla multipleksowanego wyświetlacza, napięcie nie musi być troszkę większe?

Przeglądnąłem schematy po internecie i na jednych jest 330R, a na innych 100R

Link do komentarza
Share on other sites

No dobrze, liczyłeś z prawa Ohma i co Ci wyszło? Może przedstaw te obliczenia i wyniki - będzie o czym rozmawiać.

Przy sterowaniu multipleksowanym częstotliwość nie ma znaczenia, o ile mieści się w granicach zdrowego rozsądku i możliwości driverów. Ważna jest tylko liczba wyświetlaczy. Jeżeli masz dwa, to każdy będzie świecił tylko przez 50% czasu. Jeżeli chcesz, by Twoje oczy nie zauważyły spadku jasności (względem sterowania DC) to musisz 2 razy zwiększyć prąd, proste.

Co to jest "zasilacz impulsowy od jakiejś ładowarki"? Czy to jest zasilacz stabilizowany czy ładowarka do telefonu? Czy mierzyłeś jak zachowuje się jego napięcie wyjściowe przy zmianach obciążenia?

EDIT: A zamiast przeglądania internetu włącz samodzielne myślenie - pomaga dużo szybciej i zostaje na dłużej..

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobra zacznijmy od początku:

*wyświetlacz ze wspólną Anodą, zatem potrzebny nam będzie tranzystor PNP;

*z noty odczytałem ze prąd 1 segmentu wynosi 10mA, więc 8x10mA=80mA(8 dlatego ze 7 segmentów + kropka)

*dla jednego segmentu napięcie będzie wynosiło ~5v, trzeba dobrać tak rezystor aby ustalił prąd równy 10mA, licząc rezystor korzystamy z prawa Ohma 5v-2.8v=2.2v(odczytałem, że napięcie na segmencie wynosi 2.8v), R=U/I =>220 Ohm

*obliczmy teraz jakiego rezystora potrzeba do podłączenia bazy tranzystora z uC,
obliczyliśmy, że maksymalny prąd wynosi 80mA, zatem znajdźmy jakiś tranzystor na 100mA.

Ja podam przykład obliczenia rezystora dla tranzystora BC557A, (Ic(max)~~ 100mA, h21E(beta) = 220, P(max)= 500mW)

Ib= Ic/Beta => 80mA/220= ~~360uA, R=U/I => R=5/360uA =13750, szukamy rezystora z szeregu 13kOhm

Najlepiej sprawdzić doświadczalnie rezystory nie są aż tak drogie. Jeśli na tych ustawieniach segmenty będą lipnie świecić, to oblicz rezystory dla prądu dla 20mA.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

OK, tylko prąd segmentu przyjmijmy jakiś większy z powodu wypełnienia 50% (multipleksowanie) i tranzystor przy takich prądach kolektora wzmocnienia 220 mieć nie będzie. Jak wyjdzie 100 to bym się ucieszył a powinien być wprowadzony w głębokie nasycenie, żeby napięcia na nim nie tracić. Przyjąłbym w bazie max 5.1k.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.