Skocz do zawartości

[STM32] Wyprowadzenie JTAG


mog123

Pomocna odpowiedź

Siemano,

przymierzam się do pierwszego projektu związanego z STM32 i zastanawiam się jak wyprowadzić JTAG, bo widzę że są różne koncepcje.

Mam aktualnie dwa zestawy które pozwalają na programowanie/debugging zewnętrznych układów - STM32F4DISCOVERY oraz ZL31ARM

Patrząc po STM32F4DISCOVERY, mamy złącze SWD, ale na nim nie ma zasilania zewnętrznego układu i jednej linii danych (http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/USER_MANUAL/DM00039084.pdf)

Natomiast patrząc po ZL31ARM (http://www.kamami.pl/dl/zl31arm.pdf) wyprowadzenie jest trochę inne. Widzę po skromnie opisanej w datasheecie informacji, są to dwa interfejsy programowania. Serial wire oraz jtag.

Czego używacie?

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem wielbicielem SWD.

Cztery linie - napięcie z układu docelowego, masa i dwie sygnałowe.

W nowych discovery jest jeszcze linia resetu, ale skoro działa na powyższych czterech, to chyba nie jest wymagana 😉

Linie SWDIO oraz SWCLK odpowiadają TMS i TCK w złączu JTAG.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Kurcze ja jednak mam pytanie o tego JTAG dla STM32F051. Mam programator: http://www.kamami.pl/dl/zl30prgv2.pdf

Ale w sumie ten SWD nie jest chyba taki zły. Orientujecie się jak od strony mikroprocesora to wygląda?

Bo szukałem które to moga być wyprowadzenia i chyba to będzie PA13 i PA14

http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/DATASHEET/DM00039193.pdf (str33)

W sumie chyba tylko tyle? Dwa piny, gnd i Vcc 3,3 ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam pytanie czy się udało użyć SWD zamiast programatora ZL30PRGv2-1?

Nabyłem zestaw ZL26ARM wraz z książką Mikrokontrolery STM32 w sieci ethernet. Mam tylko jedno takie urządzenie. Natomiast mam kilka programatorów ST-Link/V2-1, które można odłączyć od mikrokontrolera. Wtedy wystarczy znaleźć złącze IDC 20 i podłączyć. Niekoniecznie chcę nabywać programator tylko do jednego układu.

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się że nie powinno być problemów. Musiałbyś spojrzeć do datasheeta mikrokontrolera które piny służą do programowania (SWDIO, SWCLK) i podłączyć je do programatora, do tego jeszcze sygnał reset i GND.

EDIT: możesz oczywiście mieć pecha i może być tak że jeden z pinów SW* jest niewyprowadzony, wtedy pozostaje jedynie dolutowanie przewodu bezpośrednio do układu. Słaba opcja 😕

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki, sprawdzę🙂

[ Dodano: 05-09-2016, 14:41 ]

Płytki tego typu posiadają zintegrowany programator zgodny z ST-LINK. Część górna płytki zawiera programator oraz konwerter UART-USB i jak widać łatwo może zostać odłamana. Po odłamaniu jak podłączyć kontroler to programatora? Czy zworki jakieś przestawiamy?

Na pewno musimy użyć złącze wtyk 6-pinowe 2,54mm i podłączyć od strony programatora do złącza CN4 (SWD). A od strony NUCLEO-F103RB?

Podobno można stosując zewnętrzne zasilanie i podłączenie sygnałów programatora/debuggera do odpowiednich pinów CN7. Niestety nie pracowałem z odłączonym programatorem i na 100% nie mogę potwierdzić.

Link do komentarza
Share on other sites

Płytki tego typu posiadają zintegrowany programator zgodny z ST-LINK.

Może najpierw określ o jaką konkretnie płytkę chodzi? Pisałeś o ZL26ARM i żadnej odłamywanej części nie widzę.

Link do komentarza
Share on other sites

Chciałem odłamać od F103 ST-Link i użyć go do zaprogramowania ZL29ARM ale myślałem też kiedyś będę chciał przeprogramować kontroler 103, z którego pochodzi programator. Ale kupiłem już programator. Może się przyda w przyszłości do innych modułów. Aczkolwiek zagadnienie warte przetestowania, bo nie używałem płytek NUCLEO bez ST-Link-a.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.