Skocz do zawartości

STM32F0 discovery kilka pytań odnośnie użytkowania i programowania.


zuba1

Pomocna odpowiedź

Witam. Wygrałem zestaw STM32F0 DISCOVERY z procesorem STM32F051 i mam kilka pytań.

• Jakie środowisko najlepiej użyć dla tego zestawu.

• W jakim języku się to je. Jak widać na razie programuje w bascom więc ,prosił bym o jakiś przykład programu to tego procesora.

Jak na razie to tyle z góry dziękuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Najczęściej pisze się w C. Na stronie kamami są przykładowe aplikacje link dla tego zestawu. W paczce znajdują się projekty w wersji dla TrueStuido oraz uVision.

Jeśli chodzi o środowiska to jest ich sporo. Począwszy od darmowego Eclipse, IAR, CrossStudio, TrueStudio, uVison. Musisz dopasować coś pod Siebie;)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

TrueStudio też ma ograniczenie do 8KB dla rdzeni M0 i M1 oraz 32KB dla rdzenia M3. Tak w ogóle nie rozumiem polityki STM ? Po co dzielą darmowymi zestawami STM32F0 jak potem problemem jest środowisko programowania. PHILIPS dla swoich LPC, przynajmniej na swojej stronie udostępnia wszystko co potrzebne wraz z środowiskiem do programowania, a STM jaja se trochę robi z potencjalnych użytkowników. No ale widocznie ich stać, albo za dużo naprodukowali procków i taniej rozdać niż trzymać w magazynie. 😅😋

Ogólnie problemem z ARMami jest uniwersalność i pewna otwartość tej platformy. Ja ostanio z kumplem próbowaliśmy właśnie dla STMa skompletować środowisko do programowania, zajęło nam to 2 godziny, i zamiast środowiska mieliśmy litanię pytań i wątpliwości czy warto się tym w ogóle brudzić ?

Tak dla kontrastu, kiedy się przesiadałem z AVRów na PICi, to na stronie Microchipa, znalazłem dosłownie wszystko, co było potrzebne do pracy, środowisko, darmowy kompilator i sterowniki do programatora. Nie licząc, czasu na ściągnięcie tego wszystkiego i zainstalowanie, pierwszy program z migająca LEDką na PWMie miałem sklecony i wypróbowany w 25 minut. Te 25 minut to przeczytanie Datashada i napisanie programu, z małą pomocą książki do C i to jeszcze na PCtea w DOSie.

Oczywiscie 8-bitowe PICi czy AVRy od STM32 dzieli przepaść technologi i rozwiązań, ale tym bardziej producenci tych układów, moim zdaniem powinni wspierać użytkowników, jeżeli chcą rozpowszechnić to wśród hobbystów, i oferować kompletne zestawy typu StarterKIT, anie tylko biblioteki, i parę przykładów.

PICKIT3:

STM32 :

Co prawda jest różnica w cenie STM32F0 - 48zl, PIKKIT3 - 170zł, ale pamiętajmy że PICKITem 3 zaprogramujemy także 32 bitowe PICI.

Link do komentarza
Share on other sites

Najlepiej złożyć sobie coś samemu;) Tu masz tutorial jak zbudować własnego toolchaina oraz przykładowe projekty (akurat do F1 i F4 ale zawsze można je edytować).

Ewentualnie CooCox - bazuje na eclipsie, brak ograniczeń.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.