Skocz do zawartości

[Line follower] Gacuś


Pomocna odpowiedź

Witam,
Chciałbym przedstawić mojego pierwszego robota typu LF (wcześniej był światłolub).

Konstrukcja jakich wiele- wzorowana na robocie Nawyka. Początkowo robot miał być zrobiony na płytce uniwersalnej, ale po polutowaniu coś nie banglało, więc po kilku próbach,poprawkach etc. postanowiłem sam zaprojektować płytkę (moduł z czujnikami zrobiłem już wcześniej).

Po kilku radach otrzymanych w tym temacie zaprojektowałem schemat i płytkę.

Oczywiście nie obyło się bez pomyłek- dzielnik napięcia do mierzenia napięcia na pakiecie podłączyłem pod wyjście stabilizatora 😳 i jedna ścieżka masy nie była połączona z resztą masy. Ale po dodaniu dwóch zworek na spodzie płytki wszystko było OK.

Kilka słów o wyposażeniu (ale myślę, że każdy zna 😉):

➡️ Atmega8

➡️ Mostek L293D

➡️ 3 czujniki CNY70

➡️ zasilane pakietem Li-pol 2S o pojemności 460 mAh

➡️ stabilizator 7805

➡️ przerobione serwa modelarskie- standard, waga około 45g

➡️ koła z klocków Lego

➡️ 5 diod LED do sygnalizacji itp.

➡️ wyprowadzony UART, w razie czego 😉

Program napisany w C++, odczyt ADC i parę if-ów. Nic specjalnego, ale jak to zwykle bywa miałem kilka problemów. Ale w końcu odpalił 🤣

Jeździ bardzo wolno, z kątami prostymi sobie jeszcze nie radzi (po zjechaniu z trasy biedak się kompletnie gubi i nie wie co robić ), ale jest to pierwszy program, chodziło o to, żeby po prostu zaczął jeździć. I jeździ.

Kilka fotek:

Jeśli ktoś chce, to mogę zrobić filmik, ale z góry mówię- nie ma na co patrzeć, jest potwornie wolny i stąd jego nazwa- Gacuś (ślimak Sponge Boba, tak mi się skojarzyło 😋):

i319239219195075zn6.jpg

Czekam na komentarze, krytykę etc. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania

Pozdrawiam 😉

1585940057_P10505861024x768.thumb.JPG.d79fcea49ea65df1ad933a854076a276.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

OK, nakręciłem krótki filmik:

Ma ktoś jakiś pomysł na proste wykorzystanie UARTa? Chodzi mi, żeby zrozumieć podstawy, bez zbędnych komplikacji. Jakieś Bluetooth i komunikacja z PC? Chyba zbyt zaawansowane jak na mój poziom.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przy pierwszej konstrukcji zawsze najważniejsze jest poprawne działanie robota i ten cel moim zdaniem został osiągnięty. Gratuluję!!!

Planujesz już kolejną konstrukcję czy będziesz ulepszał Gacusia?

Tak na przyszłość - linię zrób z jednego kawałka taśmy

Lub estetyczniej połącz ze sobą końce taśmy ;]

Link do komentarza
Share on other sites

Sorry za opóźnienie, ale nie widziałem Twojego posta.

Jeśli chodzi o dalszy rozwój tej konstrukcji to nie wykluczam tego. Są wyprowadzone piny na USARTa, więc może jakaś komunikacja przez BT albo coś innego.

A o dalszych konstrukcjach na razie nie myślałem, w tym roku mam maturę (+ olimpiada z fizy i matmy + kilka innych konkursów), więc jak już to za kilka miesięcy.

A jeśli w najbliższym czasie będę miał kilka wolnych chwil to zajmę się budową quadrocoptera- całe wyposażenie już mam (silniki, regulatory, kontroler i dziesiątki innych pierdółek), brakuje jedynie centerplate żeby to wszystko skręcić do kupy.

Ale znając życie to zanim poleci to sporo czasu minie 🤣

Żeby nie było, że nie na temat- ma ktoś może jakiś pomysł/propozycję na wykorzystanie USARTa?

Z góry dzięki za odpowiedzi

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.