Skocz do zawartości

Micromouse, a Scharpy - pytanie Laika w tych sprawach.


xls

Pomocna odpowiedź

Mam pytanko po przeglądnięciu konstrukcji micromouse na forum.

Panowie czemu nie stosujecie Scharpów z odczytem odległości ( np 4-30 cm ) jako elementów badających otoczenie w labiryncie.

Sprawa wydaje się prosta, bo scharp podaje wartość odległości (no prawie 🙂 ) co 20 ms nie obciążając przy tym mikrokontrolera. Az prosi się zastosować takie rozwiązanie

Dodatkowym atutem jest to że w może dodatkowo wcześniej zbadać sąsiednie pole....

Czy jest to spowodowane ceną czy wymiarami ? A może jest jakiś inny powód ?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem, co sądzą o tym inni, ale w moim przypadku jest to kwestia wymiarów. Cyfrowe nijak by mi się nie przydały, a analogowe zajmują dużo miejsca, zdecydowanie za dużo. Na miejsce takiego jednego Sharpa zmieściłbym 3 własnej roboty. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Są MM na sharpach, ale nie stosuje się ich częsty, ze względu na wymiary właśnie. Oczywiście w grę wychodzą tylko analogowe wersje.

Nie rozumiem argumentu, ze dzięki sharpom można komorke w przód widzieć - a to na zwykłych diodach nie można?:>

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No można, jednak Scharp dokładnie ją może zbadać lub też przy okazji ze 2 następne (jak na przodzie wrzucimy większego Scharpa) - wszak mamy pomiar dokładnej odległości.

A przy zwykłych diodach mam wrażenie, że odczyt jest bardziej zafałszowany no i raczej nie będzie takiego zasięgu.

Reasumując rozumiem, że przeciwskazań nie ma raczej poza wymiarami.

Dla mnie prościej jest zastosować element gotowy, bo jestem lekko na bakier z elektroniką - brak doświadczenia i czasu na jego zdobywanie 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Wg. mnie głównym przeciwwskazaniem jest to, że te czujniki są potwornie wolne.

Moja pętla sterowania chodzi z częstotliwością 1kHz i wykorzystanie sharpów zwolniłoby ją kilkadziesiąt razy.

Link do komentarza
Share on other sites

xls, weź pod uwagę, że odczyty z czujników nie są potrzebne tylko do sprawdzania komórek labiryntu, ale również do pozycjonowania robota między ściankami - tutaj potrzeba szybkich i częstych odczytów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.