Skocz do zawartości

Pierwszy robot tech-mouse


sobal44

Pomocna odpowiedź

Mój pierwszy robot, ukończony 27 października 2008 roku, nazwany tech-mouse.

koszt całego robota wyniósł mnie w sumie 25,80zl

-2 mini serwa 12zł sztuka

-2 fototranzystory 0.50 zł sztuka

-1 timer ne555 0.40 zl sztuka

oto schemat robota.

wydaje mi się ze prościej się nie da 🙂

kilka zdjec:

filmik:

IMG_49061a5b5f6c97274.thumb.jpg.39f55c896a9694061806d0953c4b4a90.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo estetycznie wykonany, ale chyba nie wg zamieszczonego schematu ?

Wg niego, silniki pracują cały czas, podpięte szeregowo do źródła zasilania ?

Ok, już wiem jak to działa - sprytnie przerobione z "mrygacza na ne555", choć chciałbym zobaczyć filmik 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bardzo estetycznie wykonany, ale chyba nie wg zamieszczonego schematu ?

Wg niego, silniki pracują cały czas, podpięte szeregowo do źródła zasilania ?

Ok, już wiem jak to działa - sprytnie przerobione z "mrygacza na ne555", choć chciałbym zobaczyć filmik 🙂

I chyba o to chodzi, że mają działać cały czas, ale jeśli na wyściu 3 NE555 pojawi się 1 (+) to ten silnik z lewej przestanie działać za to drugi powinien przyspieszyć, jak się pojawi 0 (-) to ten z prawej przestanie działać za to ten z lewej przyspieszy. Jeśli to wyjście jest 3-stanowe to tymbardziej wszystko jest ok 😃 .

Link do komentarza
Share on other sites

na schemacie te diody to oczywiście foto tranzystory, robot działa podobnie do "herbiego" , tylko z ta różnica że robot chodzi zawsze po włączeniu zasilania.

gdy na jeden foto tranzystor pada więcej światła ,jeden z silniczków przyspiesza a drugi zwalnia. Tak robot podąża za światłem.

[ Dodano: 28 Paź 08 03:51 ]

schemat muszę jeszcze zmodyfikować, dodając potencjometr z wyjścia timera na diody, gdyż jeden fototranzystor jest czulszy, powodując ze robot nieznacznie kreci się w kolko gdy na obu fototranzystorach jest takie same oświetlenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie: czy ten robot jest sterowany?

Jak widzę coś takiego to mnie szlak trafia. Robot nierówna się sterowany. Robot to urządzenie samodzielne. Zresztą na schemacie to widać.

Zaczyna się offtopic, ale dzięki „edukacyjnym walorom” programu Robotica emitowanemu na Discovery Science, większość ludzi kojarzy robota jako zdalnie sterowany, dość topornie wykonany samochodzik. I tego przekonania nie zmieni pewnie już nic.

Cytat z Wikipedii:

"Robotica - cykliczny program telewizyjny emitowany na kanale Discovery Science.

Tematem programu jest pojedynek czterech zdalnie sterowanych robotów zbudowanych samodzielnie przez członków drużyn biorących udział w turnieju. Roboty rywalizują w parach i muszą się zmierzyć z torem przeszkód i labiryntem (w pierwszych edycjach programu: z wyścigami, torem przeszkód i wyzwaniem). Dwa roboty, które zdobędą najwięcej punktów wygrywają i przechodzą do finału - pojedynku robotów. Wygrywa maszyna, która zepchnie konkurenta z ringu. Zwycięzcy 6 kolejnych edycji biorą udział w ostatecznej rozgrywce, w której roboty muszą się zmierzyć z tymi samymi konkurencjami."

Cytat z Wikipedii:

Robot – mechaniczne urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania. Działanie robota może być sterowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przykład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku.

Pojęcia robot używamy też do nazywania autonomicznie działających urządzeń odbierających informacje z otoczenia przy pomocy sensorów i wpływających na nie przy pomocy efektorów. Roboty takie budowane są przez badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją lub kognitywistyką w celu modelowania zdolności poznawczych, sposobu myślenia lub zachowania zwierząt bądź ludzi. Mimo ogromnego postępu w tych dziedzinach cel, którym jest stworzenie robota co najmniej dorównującego inteligencją człowiekowi, wciąż wydaje się bardzo odległy. Dziedziną sztucznej inteligencji zajmującą się projektowaniem i konstruowaniem robotów jest robotyka.

Robot jest też ogólnym pojęciem stosowanym do określenia istniejących w rzeczywistości, bądź wyimaginowanych automatów i maszyn przypominających wyglądem człowieka lub zwierzę. Słowa robot prędzej użyjemy do nazwania człekokształtnej ruchomej kukły, niż wysoko wyspecjalizowanej nowoczesnej zmywarki do naczyń - mimo że sposób działania tego urządzenia w pełni zgadza się z definicją robota. Przyczyną tego jest prawdopodobnie cechujący nas antropomorfizm

Czyli: Wikipedia to doskonałe źródło dezinformacji.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.