Skocz do zawartości

Licencje programów


danioto

Pomocna odpowiedź

Cześć!

Mam pytanie dotyczące licencji programów. Jak to właściwie z tym wszystkim jest, bo nie do końca rozumiem i jestem obeznany w tych sprawach. Na przykład licencja GNU GPL, czy na jej podstawie (np. KiCad), mogę używać tego programu w projektach komercyjnych? Czy to będzie oznaczać, że będę musiał udostępniać kod? Jaka licencja będzie mi zapewniać możliwość wykorzystania programu i brak konieczności udostępniania całego kodu projektu?

Pzdr.

Daniel

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli za pomocą programu na GPL coś stworzysz - nie musisz tego udostępniać. Ale jeżeli coś na licencji GPL będzie częścią większej całości, to musisz udostępnić całość na GPL. Przykłzdem są kodeki - jeśli coś będzie miało wbudowane kodeki na GPL, to kod program musi być otwarty, dlatego też zwykle kodeki się dociąga (nawet przy pierwszym uruchomieniu) jeśli program nie jest otwarty.

Aczkolwiek nie wiek jak wypadają wszelkie Attolic Studio, CodeWarrior czy Codered oparte na Eclipse.

Link do komentarza
Share on other sites

Jest jeszcze jedna różnica. Mając otwarte oprogramowanie możesz z nim zrobić w zasadzie 2 rzeczy.

1. Wykorzystać do swoich celów i tworzyć zgodnie z przeznaczeniem produkt tj. przy KiCad możesz stworzyć schemat i pcb. Z tego co się orientowałem w tedy ten produkt nie musi być udostępniany jednak nie jestem wstanie zacytować tutaj licencji.

2. Mam miejsce w przypadku kiedy na podstawie KiCad chcemy zrobić własny pakiet KiCad SuperDuper i tutaj wirusowość licencji GNU GPL daje o sobie znać.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak właśnie myślałem. Czyli, jeżeli mam przykładowo tego KiCada, to chcąc zrobić płytki do robota muszę udostępnić też i kod algorytmów napisanych na uC na tej elektronice. No to kiszka.

A orientujecie się może, czy są licencje, które nie zawirusowują mi reszty projektu? Bym nie musiał nic udostępniać jako opensource?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z tego co się orientuję (choć nie jestem w 100% pewny), to udostępnić musiałbyś tylko swoją przerobioną wersję KiCada, jeśli byś taką zrobił. Płytki, które wykonasz za jego pomocą możesz wykorzystać komercyjnie. A w kwestii Twojego problemu, to jestem prawie pewien, że nie musisz udostępniać algorytmów robota. Algorytmy nie mają nic wspólnego z KiCadem. Nie używałeś go przecież do ich tworzenia czy implementowania. Zrobiłem kilka płytek w KiCadzie, z czego jednego robota i nie sądzę, żebym musiał cokolwiek na jego temat udostępniać(chociaż może kiedyś opisze na forbocie). Także, jeśli chcesz tworzyć projekty na legalnym oprogramowaniu bez ograniczeń, to KiCad jest dobrym wyborem, tylko trzeba się przyzwyczaić.

Link do komentarza
Share on other sites

Nic nie musisz udostępniać. Obrazowo, jeśli masz ołówek na licencji GPL i coś nim narysujesz, to nie musisz tego rysunku udostępniać na licencji GPL. Ale jeśli do tego ołówka dołożysz gumkę, to Twój ołówek z gumką będzie musiał być na GPL.

Licencją open source, która nie wymaga udostępniania swojego kodu jest np. LGPL (przykładowo biblioteki boost wykorzystują tą licencję)

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem. Czyli kwestia rozchodzi się o udostępnianie zmodyfikowanego kodu źródłowego programu, a nie o wynik mojej pracy wykonany za pomocą tego programu. Wszystko jasne. Dzięki za odpowiedzi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.