Skocz do zawartości

LF projekt płytki PCB


torcek

Pomocna odpowiedź

Witam,

mam w planach wykonać (wydrukować, wytrawić) płytkę dla linefollowera. Ponieważ po raz pierwszy się tym zajmuję chciałem w miarę możliwości umieścić wszystkie ścieżki na jednej stronie płytki, aby uniknąć robienia płytki dwustronnej. Stąd moja prośba czy ktoś bardziej doświadczony mógłby rzucić okiem na moje wypociny i wytknąć zauważone błędy?

Jak widać nie udało mi się zrobić wszystkiego na jednej stronie, trzeba będzie na górnej części połączyć niektóre przelotki przykładowo drucikami. Zrobiłem dwie wersje póki co wydaje mi się, że druga jest lepsza, jednakże nie wiem czy dobrym rozwiązaniem jest poprowadzona przy krawędziach płytki ścieżka, z której potem zasilane są czujniki, mostek i mikroprocesor. Czy nie będzie to źródłem zakłóceń? Płytka ma wymiary 100x65 mm.

Ponieważ to moja pierwsza płytka, nie wiem czy odstępy oraz szerokości ścieżek są odpowiednie dla metody żelazkowej (termotransfer).

Schemat:

Wersja pierwsza:

Wersja druga:

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie nie jest źle ale...

1. 47k chyba chodziło ci o 4,7K 😋

2. Kondensatory przy złączkach są bez sensu przylutuj je bezpośrednio do zacisków silnika

3. Ścieżki są za cienkie przecież masz dużo miejsca po co sobie utrudniać życie ?

4. Masz dużo pustych miejsce płytkę możnaby było znacznie zminiejszyć...

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przemyśl rozłożenie elementów na płytce ,czy koniecznie potrzebujesz na samym tyle złącze do BTM-222, przez to ciągniesz linie Rx i Tx przez pół płytki i w okolicy silników. Przemyśl grubość ścieżek i prowadzenie zasilnia. Pamiętaj o tym aby robić jak najmniejsza liczbę otworów bo przy dużych ilościach wiercenie jest uciążliwe, odnoszę się do ścieżek które są prowadzone np. przez dwie zworki.

Jak projektujesz taki układ szczególnie przy stopniach mocy postaraj się zastanowić jak będzie prąd płyną od + do - taki ogląd pomoże wyeliminować proste błędy.

Powodzenia 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A więc tak:

Dzięki za odpowiedzi 🙂

biorąc pod uwagę wszystkie wasze sugestie zmieniłem trochę koncepcje i powstała wersja V3!

Gdyby nie to, że w niektórych rejonach nie dochodziła masa to jedyne dwie przelotki służą do połączenia ścieżki zasilania mikroprocesora i mostka (mam obawy co do tego połączenia ale chyba nic lepszego nie wymyślę)

Tolo

2. Kondensatory przy złączkach są bez sensu przylutuj je bezpośrednio do zacisków silnika

tak zrobię.

3. Ścieżki są za cienkie przecież masz dużo miejsca po co sobie utrudniać życie ?

Pogrubiłem co poniektóre ścieżki, natomiast ścieżki zasilające zostawiłem takie jakie były czyli 32mil.

4. Masz dużo pustych miejsce płytkę możnaby było znacznie zminiejszyć...

Jeżeli chodzi o wysokość (65mm) to już nie bardzo mogę zmniejszyć, ponieważ silniki te są z obustronną osią czego niestety nie mam uwzględnionego w bibliotece silników. Tak więcej zajmują one z 5mm więcej miejsca 🙁

pawcio0928

biblioteki silników masz w zła stronę.

Poprawione, dzięki 🙂

gohandi

Mniejszej liczby otworów chyba nie uda mi się uzyskać. Jak nauczę się wytrawiać to następna wersja już będzie z płytką dwustronną 🙂

W pustym miejscu po prawej stronie od BTM-222 chciałbym "położyć" moduł bluetooth

Link do komentarza
Share on other sites

torcek, fajnie dużo się zmienia 🙂. Ja tam fachowcem nie jestem ale pomyśl, silniki zasilane są bezpośrednio z akumulatora więc prąd pobierany przez nie będzie szedł od plusa liniami zasilania do mostka potem silnik znów do mostka i jakąś drogą masy do minusa. Zwróć uwagę w jakim miejscu masz złącze od akumulatora i jakie masz połączenie między pinem masy od mostka do tego właśnie złącza.

Pomyśl jeszcze czy na prawdę potrzebujesz złączy silników zaraz przy nich? Przecież i tak będziesz używał przewodów do połączenia więc mógłbyś dać je zaraz koło mostka, a inaczej poprowadzić masę albo piny sygnałowe.

Pamiętaj o tym, że na każdą parę Vcc gnd pasuje dać kondensator 100nF u Ciebie jest miejsce więc szczerze polecam, zawsze mniejsza szansa na jakieś nie przewidziane działanie uC.

Zastanów się jeszcze czy nie jesteś wstanie tak pozmieniać połączeń na schemacie, przypisać piny mostka do innych pinów uC, aby ścieżki sterujące silnikiem nie musiał iść tak na około.

Wytrawianie płytki dwustronnej prawie niczym się nie różni, oprócz tego że trzeba dbać o to by równomiernie się trawiło. Dodatkowym krokiem przy termotransferze jest dopasowanie warstw ze sobą, a potem to już z górki. No i niestety nadal jest konieczność wiercenia otworów i robienia przelotek 😋

Edit

Sugestia Bobbiego co do poprowadzenia zasilania czujników jest nadal aktualna i jeszcze łatwiej będzie Ci ją wykonać 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za pomoc. Poprowadziłem inaczej ścieżki zasilania, dodałem kondensatory choć nie wiem czy tu akurat poprawnie. Złączy silników nie ruszałem wydaje mi się ta opcja nie najgorsza, nie koliduje z innymi ścieżkami. Ze zmianą połączeń kombinowałem już między wersją 2 a 3 i lepszej wersji też nie widzę 🙂 na ten moment jedynie mam problem z połączeniem mas i muszę używać do tego celu przelotek.

Link do komentarza
Share on other sites

Fajnie, Ja bym jeszcze jedną rzecz zrobił, ale proszę o wypowiedzenie się osób bardziej doświadczonych. Zauważ że masę złącza do programowania, masę uC oraz złącza do BTM podpinasz pod część masy którą będą spływać prądy z silników do akumulatora. Tutaj zrobił bym takie coś. Przeciął poligon masy zaraz koło silnika mniej więcej na wysokości zworki obok C9 tak żeby zworka była podpięta jeszcze do masy po stronie silnika oraz utworzył zworkę zaraz koło stabilizatora (puścić ją miedzy uC a mostkiem). W taki sposób podzielisz masę na sygnałową i mocy zbliżysz się topologią do gwiazdy, która jest polecana. Sygnałową mógłbyś podzielić jeszcze na analogową i cyfrową ale zostaw sobie to na późniejsze projekty 🙂

Dodaj jeszcze kondensator z zakresu 150-470uF między Vcc2 a masę mocy, posłuży jako rezerwa energii dla silników, a masz bez problemu miejsce żeby dodać 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jest już dużo lepiej, ale jeszcze to należałoby zmienić:

IMG_515c40b93e8f85758.png

W ten sposób dostaniemy 3 ścieżki masy - dwie "brudne" i jedną "czystą". "Czysta" do zasilania analogowych czujników, jedna "brudna" do zasilania części cyfrowej i jedna "brudna" dla dużych prądów - zasilanie silników.

Wypadałoby też zrobić drugą, "brudną" linię +5V dla BTMa - on potrafi sporo pociągnąć.

Prawdę mówiąc odradzałbym polygon, uczy trochę złych nawyków - "wszystko pływa w morzu masy i jest fajnie". Jak chcesz go zastosować to trzeba go przeciąć w miejscu podanym przeze mnie (czerwona, przerywana linia).

Link do komentarza
Share on other sites

Co o tym myślisz? Podzieliłem masy mniej więcej przy stabilizatorze, ale nie wiem czy ta wersja jest lepsza od Twojej dlatego pytam 🙂 wiąże się to niestety z dodatkowymi 2 przelotkami aby połączyć masy zaraz pod stabilizatorem.

Edit:

mógłbym jeszcze coś takiego zrobić

Link do komentarza
Share on other sites

Krzak na krzaku 😋 Wszedzie masz zwarcia (te zaznaczone obszary)...

Po za tym kondensatory przy stabilizatorze masz tam duzo miejsca wiec możesz znacznie zwiekszyc ich pojemnosc lub zastosowac kilka polaczonych rownlolegle.

Czy opornik R3 musi byc taki wielki ? Odsun go od tej diody i zmniejsz jego moc.

PS

Sorry za brak polskich znakow...

Link do komentarza
Share on other sites

Ok poprawiłem troszkę, rezystor póki co zostawię taki jaki jest,

Po za tym kondensatory przy stabilizatorze masz tam duzo miejsca wiec możesz znacznie zwiekszyc ich pojemnosc lub zastosowac kilka polaczonych rownlolegle.

Sugerujesz, żeby poza tymi kondensatorami które już mam dodać następne połączone równolegle? W czym może pomóc takie zestawienie?

Link do komentarza
Share on other sites

Na różowo zaznaczyłem, jak powinny rozchodzić się masy (i zasilania analogicznie, ale byłoby już nieczytelnie) - "moduły", z których składa się płytka powinny mieć pociągnięte osobne zasilania, tak jak by były podpięte osobnymi kablami do jednego gniazdka (elementu, z którego prąd wypływa, dobrze za taki punkt uznać sobie wyprowadzenia elektrolitu na zasilaniu). W ten zakłócenia na zasilaniu jednego urządzenia nie przenoszą się na drugie. Każdy z takich modułów powinien mieć jak najbliżej co najmniej 1 kondensator 100nF żeby wygładzać nagłe, krótkie szpilki (jest szybszy od elektrolita). Szczególnie ważne jest to jeśli przy module cyfrowym działa jakiś analogowy, lub łakomy na duży prąd. W robotach najczęściej mamy wszystkie trzy 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Ok poprawiłem zgodnie z Twoimi wytycznymi, jednakże nie do końca rozumiem o co Ci chodzi ze strzałkami przy R1. 😋 Połączenia mas przy C7 w takim razie także nie ruszałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.