Skocz do zawartości

Dokumentacja Tl494


kuba_snk

Pomocna odpowiedź

Zgadzam się z Tobą nawet posiadam dokumentacje producenta w języku angielskim. Ale czasem zdarza się że w naszej polskiej prasie lub literaturze fachowej pojawiają się opisy podzespołów w ludzkim języku. Czegoś takiego właśnie szukam.

Link do komentarza
Share on other sites

Akurat w przypadku tego prehistorycznego scalaka niewiele jest do opisywania. Przecież masz tam kilka zdań wstępu, do czego to jest i jakie ma bloki funkcjonalne - co widać też na schemacie. Reszta to liczby i rysunki obudów. Co tu chciałbyś tłumaczyć? Albo inaczej: czy chcesz coś na tym zrobić czy masz gotowy układ i albo chcesz go naprawić albo zrozumieć działanie?

BTW: Na zapytanie wyszukiwarki "przetwornica na TL494" wyskakuje mnóstwo wątków na elektrodzie i wiele artykułów z innych stron typu Zrób-to-sam. Są schematy i opisy działania. Czy to Ci nie wystarczy?

EDIT: W opisie kitu AVT2732 znalazłem polski opis zasady działania i konstrukcji przetwornicy opartej na TL494 - czy to znasz?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Potrzebuje dokładnie wzorów które pozwolą mi obliczyć dokładnie częstotliwość przy określonej rezystancji miedzy masą a RT (nóżka 6) i wartość wypełnienia dla zadanej rezystancji między 1IN- i DTC ( piny 2 i 4). W dokumentacji którą posiadam nie mogę doszukać się tych informacji.

W AVT2732 jest trochę inne rozwiązanie układowe niż to o którym ja myślałem ale informacje są jak najbardziej przydatne.

Link do komentarza
Share on other sites

O, i to już są jakieś konkrety o których można pogadać 🙂

Zacznijmy od ustalenia wspólnego punktu odniesienia. Dla mnie jest to pdf ze strony Texasa: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl494.pdf

Generator wbudowany w układ jest jakąś wersją przerzutnika z zewnętrznym członem opóźniającym zbudowanym z układu RC. W takich topologiach zależności między wartościami elementów RC a okresem drgań są wsprost proporcjonalne. Czyli dla częstotliwości: proporcjonalne odwrotnie. Producent podaje w tabelce "Oscillator Section" częstotliwość dla 10nF i 12k równą 10kHz plus minus kilka rodzajów błędów pochodzących od samego scalaka (zależność od napięcia i od temperatury). Możesz spokojnie przyjąć, że dwukrotna zmiana jednego z elementów powoduje dwukrotną zmianę częstotliwości, tj. dla 10nF/24k będzie to 5kHz a dla 5nF/12k zrobi się 20kHz. Poparciem tej tezy jest wykres "Figure 5", na którym zależność między rezystancją a częstotliwością jest linią prostą a odległości tych prostych od siebie przy parametrze (pojemności) zmieniającym się wykładniczo są równe (obie skale są logarytmiczne). Nawiasem mówiąc, już z samego tego wykresu mógłbyś wyciągnąć postać analityczną swojego wymarzonego wzoru na częstotliwość.

Drugie pytanie jest dla mnie trochę niejasne. Odnosisz się do jakiegoś konkretnego układu aplikacyjnego, gdzie widzisz jakieś oporniki, kondensatory, sprzężenia zwrotne itp. Ja tego nie mam, więc nie bardzo mogę coś powiedzieć. Może spróbuj popatrzeć na schemat blokowy - on nie jest po angielsku 🙂 Tam komparator odpowiadający za współczynnik wypełnienia (PWM Comparator) podłączony jest do generatora piły (to oczywiste) i do wyjść wzmacniaczy błędu (to powinno być oczywiste także). Dodatkowo pin FEEDBACK pokazuje na zewnątrz rzeczywiste napięcie z jakim piła (czyli napięcie na CT podniesione o 0.7V w górę) jest porównywana. Z tabelki "PWM Comparator Section" wynika, że dla napięcia na FEEDBACK = 4V współczynnik wypełnienia osiąga 0%. Z kolei maxa, czyli 45% wypełnienia dostaniesz dla FEEDBACK=0.7V (wykres czasowy na "Figure 1"). Wartość 45% (a nie 50%) wynika właśnie z obecności drugiego komparatora, tego podłączonego do nóżki DTC. On z kolei bezpośrednio na współczynnik wypełnienia raczej wpływu nie ma. Ten bloczek jest odpwiedzialny za wstawianie czasu martwego (stąd nazwa: Dead-Time Control Comparator) poprzez "wycinanie" z wyjść stanów aktywnych o "szerokości" ok. 0.1V liczonego na napięciu CT. To wszystko wynika ze schematu blokowego. Teraz jeżeli Ty jakoś to podłączysz do oporników, to napięcia na nóżkach będą wynikać wpost z elementów dodatkowych plus z własności samych wejść układu.

Jeżeli chcesz zrobić jakiś "szkolny" układ modulatora PWM to może zrób go samodzielnie, np. na wzmacniaczach operacyjnych i komparatorach? Wtedy panujesz nad wszystkim i nie jesteś skazany na dziurawą dokumentację producenta.

Link do komentarza
Share on other sites

Budowany przeze mnie układ nie do końca ma pracować jako regulator PWM. Raczej używany będzie jako generator przebiegu prostokątnego o regulowanej częstotliwości i wypełnieniu 50%. Ostateczny układ będzie prawdopodobnie wariacją na temat poniższego schematu.

IMG_51c9de30dc5c47872.jpg

Dlaczego Tl494? Bo mam kilka leżących kostek tego typu i zapewniają one pracę w zakresie częstotliwości 1-300kHz.

Chciałbym potencjometr R3 zastąpić dzielnikiem napięcia z dwóch rezystorów które zagwarantowały by przebieg z wypełnieniem 50%. Dodatkowo jako R1 zastosować potencjometr wieloobrotowy i mierząc jego rezystancje obliczać częstotliwość pracy generatora.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie pisałem o regulatorze PWM tylko właśnie o modulatorze czując że robisz jakiś eksperyment i chcesz sprawdzić czy to zadziała.

Cóż, ja już dawno wyrosłem z prób robienia urządzeń na czymś co nie bardzo pasuje ale za to mam to w szufladzie. Szkoda mi na to czasu. Jeśli byłby mi potrzebny generator PWM to zrobiłbym to na pierwszym lepszym procesorze. Stabilności i powtarzalności nieprównywalne z wersją analogową, możliwości nastawiania zdalnego, programowania automatycznych zmian itp itd ale dobra, próbujesz na Texasie, Twoja decyzja. Na wstępie tylko zaznaczę, że na moje rozumienie opisu producenta to 50% wypełnienia (a tym bardziej więcej) nie będzie możliwe ale z drugiej strony nie widzę formalnych przeszkód, by w trybie OUPTUT_CTRL=0V nie osiągało prawie 100%. Do schematu mam kilka uwag:

1. Z powodu kompresji obrazka nie widzę, czy rezystor szeregowy z potencjometrem regulacji częstotliwości jest 2R2 czy 2k2. Poprawna jest oczywiście ta druga wartość. Natomiast sam potencjometr mógłby być nawet 10-20 razy większy ale nie wiem jakiego zakresu częstotliwości oczekujesz.

2. Regulacja współczynnika wypełnienia za pomocą wejścia DTC jest trochę sztuczna ale OK, będzie działać przy założeniu, że FEEDBACK jest wystarczająco niskie. Zakres regulacji wynosi od 0% przy DTC=0V do 45% przy DTC=3V (patrz: tabelka Dead-Time Control Section, założenie: OUTPUT_CTRL=REF). Spokojnie możesz zawęzić regulację napięcia na DTC do tego zakresu.

3. Wyjścia z emiterów są aktywne w stanie "wysokim" ale gdy tranzystory są wyłączone, wyjście będzie odcięte i to zupełnie nie nadaje się jako wyjście napięciowe z układu w miarę uniwersalnego. Jeśli Twój odbiornik sygnału nie będzie obciążeniem typowo prądowym to zrób raczej konfigurację wtórnika niż taki dziwny rezystor szeregowy. Znaczy daj ten rezystor między emitery a masę a sygnał bierz prosto z emiterów tranzystorów wyjściowych.

4. Zrobiłbym jeszcze jakąś dodatkową regulację napięcia wyjściowego. Teraz masz w impulsie prawie tyle co zasilanie +12V a to za dużo dla typowych układów cyfrowych 5V. Chyba, że przewidujesz jako odbiornik sygnału już coś konkretnego.

BTW: Byłoby dobrze, gdybyś dopisał zdanie o niniejszym generatorze PWM jako absolutnie niezbędnym fragmencie aktualnie projektowanego/budowanego przez Ciebie robota 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.