Skocz do zawartości

Follow the Line 2009 ZST Rybnik


Decado

Pomocna odpowiedź

http://www.followtheline-zstrybnik.pl

Witam,
mam przyjemność zaprosić wszystkich na zawody robotów kategori "line follower", które odbędą się w Zespole Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica w Rybniku.

Ich organizatorem jest Zespół Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica w Rybniku

Na czym to polega?

Zadaniem konkursowym jest zbudowanie robota jeżdżącego po linii. Robot musi przede wszystkim spełniać regulamin. Trasa wyścigu, którą będzie wyznaczać jednokolorowa linia namalowana na podłodze, będzie podzielona na odcinki specjalne o różnym stopniu trudności. Zawodnicy - roboty które Wy przygotujecie będą podążać za linią od startu, przez kolejne odcinki specjalne do mety. Wygra ten zawodnik, który otrzyma najwięcej punktów za wszystkie przejazdy. Uczestnictwo w zawodach oczywiście bezpłatne. Przewidziane upominki dla zawodników. Dla finalistów cenne nagrody.

Termin?

 

17 marca 2009. Godzina 12.00

Dla kogo jest konkurs?

Dla każdego! Wszyscy studenci, uczniowie, duże i małe dzieci, dorośli i dorosłe dzieci Jeśli tylko mają chęć, mogą przygotować roboty, które wezmą udział w wyścigu.

Co jeśli nie potrafię budować robotów?

Nie martw się! Na forum Koła robotyki BIONIK oraz wortalu Polskiej Robotyki Amatorskiej jest już parę przykładowych konstrukcji.

Poza tym obok działalności badawczo-rozwojowej "BIONIK" i „Dioda” chce propagować wiedzę o robotyce, elektronice, informatyce wśród wszystkich zainteresowanych. Na forum na pewno dowiesz się jak przekształcić np. twój dawno zapomniany samochodzik zdalnie-sterowany w robota gotowego do startu w wyścigu. Nie możemy zapewnić że taka konstrukcja będzie najlepsza, jednak możecie być pewni, że dzięki niej będziecie mieć okazję do świetnej i pożytecznej zabawy podczas składania waszego robota oraz podczas wyścigu.

Czym powinien charakteryzować się robot-zawodnik?

Odpowiedź jest równie prosta jak sam konkurs. Zacznijmy od tego, że będzie to wyścig, w związku z tym wiadomo, że wygra szybszy, sprawniejszy. Na pierwszych odcinkach prędkość owszem będzie atutem, stopień trudności będzie jednak wzrastać razem z numerem odcinka specjalnego do tego stopnia, że prędkość stanie się waszym wrogiem, a jedynymi sprzymierzeńcami zostaną odpowiednie algorytmy wyboru trasy, albo niesamowite szczęście.

Rejestracja została przedłużona do 16.03.2009

Tekst został zapożyczony za zgodą autora ze strony www.followtheline.pl

logo.thumb.jpg.2f481082ee4cfa5442f86ea556bdf979.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Może nie powinienem pod tym ogłoszeniem zgłaszać swoich uwag, ale chciałbym, aby te zawody nie były porażką taką jak Bionikalia. Moje uwagi poniżej:

- powinieneś jasno określić parametry trasy i ich dotrzymać w dniu zawodów (w chwili obecnej są niedostępne pod podanym linkiem)!

- regulamin zawodów nie powinien ulegać zmianie podczas samych zawodów! Wszystkie zmiany w regulaminie to łamanie wcześniej ustalonych zasad, do których się wszyscy dostosowali przed zawodami!

- w dniu zawodów musisz mieć przygotowane zaplecze w stylu odkurzacza (nie żartuję), jakiegoś mopa, suchych ścierek do przecierania trasy (przez zawodników lub organizatorów), przedłużaczy do różnych sprzętów czy dla zawodników, musisz mieć sporo osób do pomocy, które naprawdę chcą pomagać

- no i chyba najważniejsze, musisz być świadomy tego co robisz. Rozgranicz to co chcesz zrobić z tym co możesz zrobić! Próba zrobienia czegoś na siłę może spowodować, że nic ci się nie uda.

Zawody linefollowerów możesz zrobić tylko na 2 sposoby:

- wyścig - czyli podobnie jak zrobił Krystian w Olszynie, pojedyncza linia bez żadnych udziwnień w stylu przerw, pętli, jakichś schodków z linii, czy zakrętów pod kątem prostym. Prawie wszędzie na świecie są robione zawody tego typu, mimo to trasa jest bardzo trudna ponieważ ma bardzo dużo zakrętów na przemian prawo, lewo o bardzo małym promieniu, są również skrzyżowania. Na potrzeby takich zawodów trasa i podłoże musi być w bardzo dobrym stanie.

- udziwnione podążanie za linią (nie wiem jak to inaczej nazwać) - czyli to co było wczoraj na Bionikaliach - linia niekoniecznie pojedyncza, plus wszystkie udziwnienia: ostre zakręty, podwójna linia, przerwy w linii, zakręty pod kątem prostym, pętle obok głównej linii, skrzyżowania, podjazdy na małe wzniesienia (tego nie było, ale może będzie za rok)

Proszę cię weź bardzo do serca moje uwagi, nie byłem nigdy organizatorem zawodów, ale jako uczestnik już dwóch mogę doradzać każdemu organizatorowi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, trasy zostana opisane bardzo dokładnie zaraz po tym jak je wykonam albo na odwrót.

Regulamin będzie jeszcze zmieniony ponieważ trasa właśnie jest projektowana i dopiero gdy dostanę gotowy projekt to sprecyzuje regulami.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie odnośnie regulaminu zawodów follow the line przez Ciebie organizowanych.

Jest tam punkt o konieczności poinformowania o kierunku studiów i w razie gdy jest to elektronika, zostanie to uwzględnione przy klasyfikacji końcowej.

Umowtywowałeś to tym, że studenci mają ogromną wiedzę w porównaniu z uczniami szkół średnich. Może ogólnie jest to prawda, ale w tak wąskiej dziedzinie uważam, że to nie ma znaczenia. To, że studenci elektroniki znają dokładnie zasade działania tranzystorów i umieją liczyć skomplikowane obwody elektroniczne nie ma praktycznie żadnego znaczenia przy konstrukcji robota. Największą rolę odgrywa tu konstrukcja mechaniczna i algorytm, czyli dwie rzeczy które z elektroniką nie mają dużo wspólnego. A jeśli chodzi o elektronikę w robotach, to 99% z nich działa na dokładnie tych samych elementach, poskładanych wg ogólnie dostępnych schematów. Mój robot - mimo, że należe do koła robotyki na wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej - jak i roboty moich kolegów również są oparte na takich samych elementach i schematach dostępnych choćby na www.forbot.pl.

Jest poza tym jeszcze jeden argument za tym, by takich różnic w ocenie nie wprowadzać. Studenci studiujący elektronikę mają tyle pracy związanej nauką, że znalezienie choćby chwili na popracowanie przy robocie jest bardzo ciężkie.

Na końcu warto dodać, ze młodsi koledzy zajmujący sie robotyką w zawodach tego typu radzą sobie dużo lepiej niż np. studenci. Choćby ostatnie zawody follow the line Bionikalia - 3 pierwsze miejsca zajeły drużyny złożone wyłącznie z "nie-studentów".

Podsumowując, uważam, że w robotyce liczy się doświadczenie, a nie koniecznie kierunek studiów, a jeśli już koniecznie wprowadzać rozgraniczenie to moim zdaniem lepszym pomysłem byłoby wprowadzenie podziału na kategorie wiekowe i osobnej klasyfikacji dla każdej z nich.

Napisałem już dwa razy wiadomosc tej tresci na adres podany jako kontakt do organizatora, nikt nie odpowiedzial. Jest to dla mnie istotna sprawa, dlatego proszę o odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dopiero zauważyłem ten wpis i nie wiem czy był on tam od początku, czy został dodany niedawno. Po co organizować otwarte zawody skoro nie wszyscy będą objęci jednakowymi zasadami? Otwarte zawody są właśnie po to aby wszyscy mieli jednakowe szanse. Jeśli chcesz już rozróżniać studentów od pozostałych osób to tak jak pisze harau wprowadź kategorie.

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę że jak pójdziesz na studia to się mocno rozczarujesz 🙂 Na studiach nie uczą budować ani linefollowerów, ani minisumo. Przede wszystkim więcej jak połowa studentów na wydziale jest po liceum, a nie technikum. Na prawdę niewielu studentów potrafi budować tego typu konstrukcje i to nie dlatego że się pilnie uczą, tylko dlatego że się sami nauczyli.

Takie różnicowanie nie ma sensu i jest bardzo niezdrowe.

A tak swoją drogą - radzę dodać do regulaminu że podczas zawodów będzie panować zmienne oświetlenie i organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za problemy z tym związane. Dobrze zabezpieczone czujniki to podstawa, a u nas były przez to problemy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dla kogo jest konkurs?

Dla każdego! Wszyscy studenci, uczniowie, duże i małe dzieci, dorośli i dorosłe dzieci Jeśli tylko mają chęć, mogą przygotować roboty, które wezmą udział w wyścigu.

Fajnie, że organizujesz "otwarte" zawody, ale...

Termin zawodów (wtorek, godz. 12) sprawia, że są one głównie dla uczniów oraz dzieci małych i dużych. Dorośli mają w tym czasie pracę, a studenci elektroniki - "laborki".

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, przepraszam za długą nieobecność.

Tak wiem termin też mi sie nie podoba ale to niestety ustalono ODGÓRNIE 😉, i niemiałem na to większego wpływu.

McRancor, to zostanie zlikwidowane w poprawce która po świętach zostanie wrzucona na stronke i podpunkt z różnicowaniem studentów itd, zostanie usunięty.

A co do podpunktu ad. oświetlenia to dzięki za radę dodam go.

Harau, dostałem jednego maila i dziękuję ci bardzo za rady. Jak pisałem wprowadze odpowiednie zmiany, by wszyscy byli usatysfakcjonowani;).

Pozdrawiam i życzę wesołych świąt.

Link do komentarza
Share on other sites

Dla kogo jest konkurs?

Dla każdego! Wszyscy studenci, uczniowie, duże i małe dzieci, dorośli i dorosłe dzieci Jeśli tylko mają chęć, mogą przygotować roboty, które wezmą udział w wyścigu.

Fajnie, że organizujesz "otwarte" zawody, ale...

Termin zawodów (wtorek, godz. 12) sprawia, że są one głównie dla uczniów oraz dzieci małych i dużych. Dorośli mają w tym czasie pracę, a studenci elektroniki - "laborki".

Tak, uważaj bo mi pozwolą opuścić zajęcia w gimnazjum i iść na zawody.

Link do komentarza
Share on other sites

Misiek1994, powiem szczeże że też wolałbym aby te zawody odbyły się w sobotę. Będę dyskutował z Panią Dyrektor mojego ZST o zmianie terminu na sobote ponieważ nietylko problem jest z uczestnikami ale również z uczniami mojej szkoły i zabezpieczeniem całej imprezy.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Harau, niestety dostałem odpowiedź że niema juz możliwości zmiany terminu zawodów ponieważ pare większych organizacji już dostało pismo z datą 17marca 2009.

Ale co do uczniów gimnazjów i szkół średnich to chce poinformować że każda szkołą ma możliwość wysłania ucznia na takie zawody i zfinansowania przejazdu oraz pobytu na miejscu. Dlatego polecam się zorientować w tej sprawie. Dzięki temu napewno podniesie sie ocena z zachowania i byćmoże z przedmiotu zawodowego/techniki 😉

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

W praktyce wygląda to tak, że wówczas z uczniami musi jechać opiekun i zaczynają się schodki 😃 Dlatego z mojego 3 letniego doświadczenia w s prawie jeżdżenia na turnieje robotyki w całej Polsce będąc w liceum doradzam jechać na własną rękę, a potem się po prostu usprawiedliwić 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, został poprawiony regulamin, oraz dodałem pare działów, między innymi dział "zakwaterowanie" w którym są trzy linki, pierwsze dwa to najlepsze zarazem najbliższe hotele, a trzeci to lista okolicznych hoteli.

Został dodany formularz rejestracyjny pisany przez ABXYZ w PHP. Pojawili się dwaj patroni medialni, Dioda oraz radio90.

Nagrody sponsoruje firma TME, aczkolwiek czekam jeszcze na ich baner żebym mógł wstawić go na stronke.

Najbliższa aktualizacja stronki 19.01.

Pozdrawiam i zapraszam.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
na stronie pojawili się sponsorzy, w poniedziałek w dziale sponsorzy pojawią się jeszcze trzy banery czyli razem będzie pięciu sponsorów.

Pojawił się dział "Nagrody" z opisie nagród.

Rejestracja została przedłużona do 16.03.2009

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.