Skocz do zawartości
w1941srobot

Sprawdzanie schematu i płytki PCB.

Pomocna odpowiedź

No to po kolei najpier schemat "płyty głównej":

➖ Nie podłączone zasilanie części analogowej musisz je podłączyć nawet jeśli nie korzystasz z adc

PCB:

Co tu wiele mówić jest tragicznie 😕 Postaraj się trochę to można zrobić bez "ŻADNEJ" zworki po za tym ścieżki niech zakręcają pod kątem 45 stopni

Nie wiesz co nie będę więcej pisał zobacz sobie schematy i płytki poczytaj kurs tworzenia ich w eaglu...

Pcb wygląda całkiem nieźle, ale jak przesuniesz dolny kondensator 100nf w lewo to masa rozleje Ci się i nie będziesz miał tej przelotki pod prockiem. Tej czerwonej ścieżki też możesz się pozbyć, ale to już proste zadanie, więc pomyśl sam 😉 Ogólnie możesz wszystko bardziej ścisnąć. A i jak korzystasz z adc to daj dławik.

Czemu ta PCB jest taka wielka? Można by z łatwością ją sporo zmniejszyć.

ADC nie wykorzystuje 🙂 myślę że zostawię te przelotkę. Jak jest z szerokościami ścieżek podczas wytrawiania w domowych warunkach, nie mogę znaleźć jednoznacznych odpowiedzi?

Jak oceniacie PCB i schematy: czujnika linii, mostka h i tsop?

[ Dodano: 25-08-2013, 19:59 ]

Czemu ta PCB jest taka wielka? Można by z łatwością ją sporo zmniejszyć.

Myślałem, że właśnie jest za mała ale mogę zmniejszyć proszę bardzo 🙂.

A jak pozostałe schematy i PCB?

Wersja zmniejszona:

[ Dodano: 25-08-2013, 22:19 ]

Proszę o sprawdzenie 😉.

Ha ale ja to tak samo chciałem, ale wtedy ucinam masę o tu:

[ Dodano: 25-08-2013, 23:20 ]

I takie pytanie na marginesie czy l298 ma jakieś zabezpieczenie, które uchroni przed spaleniem jeśli podam 2 jedynki na IN1 i IN2?

Podanie dwóch jedynek nie powinno spalić żadnego mostka tylko sprawić hamowanie silnika.

Podanie dwóch jedynek nie powinno spalić żadnego mostka tylko sprawić hamowanie silnika.

A tu :/ [teoria]Mostek H znowu pisze co innego (chyba, że tyczy się to tylko do mostków własnej roboty) :

A B Wyj.

0 0 Stop

0 1 Prawo

1 0 Lewo

1 1 Stan zabroniony

Chyba wszystko w tabeli jest jasne. Jedynie opisze sytuację gdy mamy dwie "1" . Podając napięcie na oba punkty otwierają się T1 i T2 i przez to też T3 i T4 i następuje piękne zwarcie. Jak wcześniej wspomniano, najczęściej kończy się to uszkodzeniem tranzystorów mostka.

Jeszcze raz przepraszam za odchodzenie od tematu ale nie ma sensu zakładanie nowego wątku na 3 odpowiedzi 😕.

No tylko ta tabela prawdy jest dla konkretnego przypadku - własnego mostka o konkretnej budowie.

W dokumentacji do L298 (i każdego innego mostka) masz tabelę prawdy dla tego konkretnego układu i z niej korzystaj...

• Pomogłeś! 1