Skocz do zawartości

Gwałtowne rozładowywanie li-pol'a


fazi787

Pomocna odpowiedź

Witam. Zakupiłem sobie tego lipolka. Problem jest taki: mam 7,4V, podłączam akumulator do robota ( robot nie ma żadnych spięć, jeszcze kilka godzin temu działał poprawnie) i wtedy lipol gwałtownie w około 1 min się rozładowuje do 5,5V albo jeszcze mniej. Wiem, że tej granicy nie można przekraczać bo lipol się może zapalić. Ku mojemu zdziwieniu nic się nie dzieje. Szybko odłączam zasilanie a lipol znów w szybkim tempie w około 5 min. wraca do 7,4V. I tak w kółko. Dodam, że miernik na pewno nie mam zepsuty bo nawet robot z takim zasilaniem ledwo, albo w ogóle nie jeździ. Czego może być tego przyczyna. Czy należy kupić nowy lipol? Bardzo proszę o odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Grabki, Chyba się nie zrozumieliśmy, lipol, był już naładowany do 8V i robot działał, ale gdy tylko zeszło do 7,4V to wtedy się to zaczeło dziać. Po tym próbowałem go już naładować, ale nic z tego.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie przegrzał się? Ja miałem podobną sytuacje, z tym że mojego przez 30 sec katowałem prądem 50C (a nie 30 jak było dopuszczalne), w skutek czego miał z 50 stopni. Następnego dnia chciałem go naładować, ale już się nie dało. Nic tylko się grzał, a po odłączeniu od ładowarki w ciągu minuty napięcie spadało z 7V na 1.5V.

Link do komentarza
Share on other sites

fazi787, według mnie rozładowałeś akumulator w robocie poniżej 6V, przez co mógł się uszkodzić. Teraz ani nie ładuje się do pełna, ani nie ma już tej pojemności, którą miał. Czy nie spuchł ?

Wrzuć jakieś zdjęcie twojego akumulatorka.

Link do komentarza
Share on other sites

Jakimi prądami go ładowałeś i jaki mniej więcej prąd pobiera twój robot?

Jeśli rozładowałeś akumulator do napięcia około 6V, albo i niżej i ładowałeś go bez ballancera to możliwe jest również jedna z cel jest uszkodzona, zmierz napięcia na wtyczce ballancera, tylko uważaj żeby nie zrobić zwarcia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy jak długo jest w takim stanie, teoretycznie da się tą celę jeszcze uratować. Musiałbyś spróbować podłączyć ją do ładowarki z portu ballancera i ładować tylko tą jedną celę malutkim prądem. Wszystko zależy od ładowarki bo może nie chcieć naładować tej celi ze względu na zbyt niskie napięcie. Jeśli nie ruszy to podłącz na chwilę tą celę do jakiegoś zasilacza ustawionego na 3-3,2V, cela powinna złapać nominalne napięcie i wtedy dopiero pod ładowarkę.

To wszystko jest ryzykowne, ale im dłużej ta cela jest pod takim napięciem, tym mniejsza szansa na jej odratowanie.

Na koniec dodam, że albo masz uszkodzony ballancer w ładowarce, albo rozładowałeś akumulatorek sporo poniżej 6V i ładowałeś bez ballancera za pierwszym razem. Nie ma innej możliwości na uszkodzenie akumulatorka. No chyba, że od początku jedna z celi miała niższe napięcie a ty tego nie zauważyłeś przed pierwszym użyciem.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.