Skocz do zawartości

Problem z poruszającymi się obiektami


rwtryb

Pomocna odpowiedź

Dzień Dobry

Poszukuję sposobu w jaki mógłbym zanalizować położenie obiektu w kwadracie np. 4mx4m z dużą dokładnością ( np. do 1 cm, udało by się?).

Napisanie odpowiedniego oprogramowania monitorującego coś takiego i wyrzucenie w formie wizualizacji na ekranie komputera nie jest problemem. Tak samo jak podstawowa (jednak za mało nadal, za mało...) wiedza z zakresu elektroniki.

Problemem natomiast jest w jaki sposób położenie takiego punktu uzyskać, nie wiem nawet gdzie indziej zadać pytanie na ten temat. Co zrobić, żeby można było coś takiego uzyskać, punkt nie powinien być połączony kablem z niczym, z drugiej strony jeżeli jednak takie rozwiązanie jest jedynym, zwalczę i to.

Kiedyś uzyskiwałem coś takiego przy użyciu kinecta, ale jest to toporne i ogólnie odpada tym razem, nadaje się to do skakania przed komputerem, ale nie do tego.

Czy mógłbym liczyć na jakąś wskazówkę.

Pozdrawiam

ps. znalazłem wiele sposobów jak to zrobić, były by dobre (jak np. czujniki), ale:

- obiektów będzie kilka (w domyśle 20 punktów, których pozycję trzeba ustalić),
- potrzebuję posiadać dość dokładną ich lokalizację

- muszę umieć ją określić względem punktu

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz modyfikować obiekty lub podłoże po jakim się poruszają. Pytam o możliwość umieszczenia znaczników, wieżyczek, kamery nad pomieszczeniem itd.? Opisz dokładniej zadanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli chodzi o pomieszczenie mam całkowitą dowolność, najprościej chciałbym określić ruch człowieka (czy innego obiektu) znajdującego się w tym zamkniętym kwadracie, ale tylko z uwzględnieniem moich 20 czujników.

Interesuje mnie położenie w którym jest. Jeżeli machnie ręką, muszę wiedzieć skąd zaczął, i gdzie skończył, a najlepiej jakie czujniki minął.

Może źle to interpretuje, ale zależy mi na operowaniu na konkretnych czujnikach, a nie tak jak w przypadku kinecka na całej bryle obiektu

EDIT:

WIem, to tak jakby chciał w pokoju kopnąć 20 czujników i zmierzyć jak poleciały każdy z osobna.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Raz piszesz o obiektach, raz o punktach a teraz znowu o ludziach. Żeby odkryć położenie "tego czegoś" będziesz musiał polegać na jakichś jego fizycznych własnościach i dlatego bardzo ważne jest dokładne opisanie problemu. Czy ma to być położenie 2D na płaszczyźnie podłogi czy 3D w przestrzeni pokoju? Czy wykrywane obiekty będą zawsze takie same czy nie? Czy sytuacja będzie statyczna czy zmienna w czasie. Jak szybko? Ile mamy czasu na jeden skan? Inaczej wygląda problem niechby i 20 kul bilardowych na płaskiej podłodze a inaczej dokładne opisanie pozycji i orientacji przestrzennej krzesła czy kota, nawet jednego. Czy będziesz traktował coś dużego, np. człowieka jako pojedynczy punkt - np. tylko pozycja głowy lub stóp załatwi sprawę czy musisz też coś wiedzieć o rękach (machanie?) i reszcie. A najlepiej żebyś po prostu opisał co docelowo chcesz zrobić. To naprawdę bardzo pomaga bo w tym konkretnym przypadku może się okazać, że istnieje jakaś jedna dobra metoda a resztę z góry można skazać na porażkę. Moim zdaniem problem nie jest trywialny a to, że post umieściłeś w dziale dla początkujących nie wróży dobrze pozytywnemu zakończeniu. Teraz piłeczka jest w Twoim ogródku. Albo się przemożesz i zdradzisz tajemnicę albo dostaniesz może jeszcze kilka ogólnych i mglistych podpowiedzi, Ty coś nowego dorzucisz i.. wszyscy będą zniechęceni zgadywaniem. Na tym dyskusja się zakończy. To jak?

Link do komentarza
Share on other sites

marek1707 dzięki za przywrócenie mnie do pionu, masz całkowitą rację

Moim zadaniem jest analiza ruchów człowieka, którą wykonać mam w zamkniętym pomieszczeniu. Wcześniej wykonywałem to samo z wykorzystaniem wspomnianego kinecta, ale okazało się, że ze względu na znikomą dokładność pomiarów są one nic nie warte.

Szukam alternatywy dla tego, tym bardziej, że próby z wykorzystaniem akcelerometrów wyszły dobrze, ale samo ustalenie położenia osoby będącej w pomieszczeniu bez kinecka jest póki co dla mnie nie do przeskoczenia.

Muszę ustalić położenie każdego punktu w wszystkich płaszczyznach

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra masz rację, ale nie udało nam się tego odpowiednio "wynieść", nie znam się, aż tak na programowaniu, osoba za to odpowiedzialna powiedziała, że jest to nie możliwe...

Dodatkowo jak mam dwa identyczne obiekty i zamienię je w rękach?

Obecnie wymagana dokładność, którą najlepiej było by osiągnąć to 0.3 cm - 0.5 cm, słuchaj tego może się pewnie nie da zrobić. Być może to za dużo dla mnie?

Link do komentarza
Share on other sites

Mowa była o kinekcie, więc zapytam czy obiekt (osoba) może być ubrany w oczujnikowane wdzianko czy rozpoznawanie ma działać niezależnie jaki obiekt i jak wyposażony wejdzie do pomieszczenia?

Link do komentarza
Share on other sites

Połącz wykrywanie obiektów na kinect z wykrywaniem kolorów + użyj kolorowych punktów do wskazywania różnych obiektów (na obiekcie umieść kolorowe punkty i w ten sposób patrząc w odpowiednie miejsce zwykłą kamerą wiesz jaki to obiekt).

W tej chwili nie ma za bardzo możliwości zrobić to lepiej niż kinect. Jedyne mi znane komercyjne systemy oparte są o ultradźwięki lub dużą ilość kamer, ale oba rozwiązania są dużo bardziej skomplikowane niż używanie kinecta (a kupione gotowe kosztują fortunę)

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba wiem o co chodzi bo szukam czegoś podobnego.

Mianowicie - chodzi o ustalenie pozycji kilku czujników w trójwymiarze. Na konkretnym przykładzie ma to wyglądać (przynajmniej u mnie) mniej więcej tak że ubieramy człowieka w 6 czujników (głowa, ręce, nogi i jeden w okolicach klatki) z których pomiar ma pozwolić stwierdzić np krok, czy podniesienie/opuszczenie ręki.

Tak by zmiana położenia czujnika mogła posłużyć zmianie położenia obiektu (w tym przypadku głowy, ręki, nogi) na ekranie komputera.

Wyobrazić można to sobie tak że człowiek z czujnikami macha ręką a na ekranie komputera razem z nim machać będzie prosty model człowieczka-patyczaka. Chodzi o proste ruchy typu właśnie np, podniesienie ręki.

Pytanie - czego użyć by uzyskać taki efekt?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.