Skocz do zawartości

[Kurs] Wykorzystanie Raspberry Pi w robotyce amatorskiej - cz. III


danioto

Pomocna odpowiedź

Wszystko fajnie, ale zabrakło mi 2 rzeczy.

1. Nie opisałeś I2C oraz 1wire.

2. Nie opisałeś alternatyw dla graficznych środowisk programowania, czyli tekstowych IDE. To jest bardzo dobra alternatywa na RaspberryPI ponieważ, nie zżera tak dużo zasobów jak graficzne środowiska, a po nabraniu wprawy idzie na tym bardzo fajnie pracować. Do takich tekstowych IDE należy m.in. Emacs oraz Vim.

edit.

literówki w rozdziale 4, 6, 7 przy programach.

Zamiast

#incliude <stdio.h> 

to

#include <stdio.h> 
Link do komentarza
Share on other sites

1. I2C pojawi się w ciągu najbliższego tygodnia. 1wire nie mam zamiaru opisywać.

2. Racja! Wraz z I2C postaram się dołożyć wzmiankę tekstowych IDE, ale ich opisywanie moim zdaniem nie ma sensu - korzysta się z nich tak samo jak na PCie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czy to znaczy, ze nie jest to ostatnia część kursu, czy po prostu będzie uzupełniana?

Z założenia to jest ostatnia, chyba, że przyjdzie mi do głowy jeszcze jakiś pomysł, co można byłoby opisać. Ta cześć będzie jedynie uzupełniona o rozdział o wykorzystaniu I2C.

literówki w rozdziale 4, 6, 7 przy programach.

Faktycznie, poprawione, dzięki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Korzystanie z graficznego środowiska wymaga albo bezpośredniego podpięcia klawiatury i ekranu (trzeba mieć odpowiedni monitor - sporo monitorów zamiast HDMI ma otwarty standard DisplayPort) albo instalować VNC.

Polecam od początku przestawić się na narzędzia konsolowe i łączyć się via ssh.

Polecam również alternatywę do C - Pythona. Co prawda składnia "dziwna" (dla ludzi, którzy znają składnię C, Pascala czy Basica), ale ogrom gotowych bibliotek do wszelakich protokołów zdecydowanie ułatwia pracę.

A co do 1wire, to po zainstalowaniu odpowiedniego modułu, do 1wire odwołujemy się jak do plików umieszczonych w katalogach, gdzie jeden katalog odpowiada jednemu urządzeniu.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja poszedłem w kierunku cross-kompilacji

zbudowałem sobie cross-compilator i środowisko (Eclipse) wg instrukcji

http://www.kitware.com/blog/home/post/426

http://hertaville.com/2012/09/28/development-environment-raspberry-pi-cross-compiler/

I chciałbym wykorzystać biblioteki wiringPi i się zastanawiam czy tą bibliotekę muszę zainstalować tylko na komputerze na którym kompiluje program?

Bo w zasadzie na Rasp-pi odpalam tylko binarkę.

Przepraszam za głupie pytanie i dziękuje za odpowiedz

I jak ktoś zna jeszcze jakieś biblioteki poza qt i wiringPi do Rasperry lub BeagleBone to też bedę wdzięczny za nazwy.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem dokładnie w jaki sposób to będzie przebiegać akurat w tym przypadku, ale zazwyczaj jest tak, że zbudowany program w wersji release powinien pójść na innym kompie bez konieczności budowania tam wiringPi.

A co masz na myśli "biblioteki" na Raspberry? Jeżeli jest przygotowane źródło to nie ma (prawie) żadnego problemu ze zbudowaniem takowych na raspbianie --- przecież to dystrubucja debiana, specyficzna ale zawsze. Mi udało się dotychczas zbudować OpenCV, ROS i jeszcze kilka ciężkich narzędzi, które czasami w okrojonej funkcjonalności, ale działają dość stabilnie. Jest tylko pytanie co chcesz osiągnąć? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Moje działania na ten moment mają charakter edukacyjny szukam, czytam, dowiaduje się.

Do tej pory programowałem głównie małe kontrolerki (AVR, STM32) typowy firmware. Teraz zaczynam z linuxem w systemach wbudowanych.

W jakiejś tam książce czytałem że warto program budować/ kompilować na stacji roboczej (szybsze i bezpieczniejsze). Tak się tak zastanawiałem czy te biblioteki WringPi muszą też być w jakiejś postacie na pokładzie (celu), bo czytałem kilka tutoriali do budowania środowiska Qt i w ich tracie kompilowany jest system Raspbian z te bibliotekami Qt,.

Na ten moment chciałbym napisać kilka programów zobaczyć z czym to się je np. obsłużyć porty (to już opisałeś). A tak ogólnie to interesuje mnie sterowanie i monitorowanie 🙂 może zbuduje sobie jakąś automatykę domową.

Zastanawiam się też nad uruchamianiem mojej docelowej aplikacji bezpośrednio po uruchomieniu systemu (autostart) spodziewam się że to odpowiedni skrypt w odpowiednim miejscu. Co wtedy z logowaniem (na jakich prawach działa aplikacja)? i czy taka aplikacja ma prawo np. tworzyć pliki ? (w planach mam też rejstrator temperatury bo mam DS18B20)

No to się rozpisałem

Pozdrawiam Andrzej

Link do komentarza
Share on other sites

Mam system operacyjny Raspian na Rpi 2 z 1GB RAM-u. Mam pytanie dot. IDE Geany. Zainstalowałem te środowisko, udało mi się zbudować prosty program konsolowy. Pobrałem i skompilowałem bibliotekę wiringPi. Wyświetla mi wersję po wpisaniu w terminalu gpio -v. Tylko nie rozumiem "w Geany należy wejść w Build->SetBuildCommands, a następnie w okienku Build dopisać -lwiringPi" Gdzie tą bibliotekę zadeklarować aby była używana? Czy nie trzeba podawać ścieżki? Nie instalowałem Qt.

Drugie pytanie. Jeśli chciałbym tworzyć aplikację w C# to jak zbudować bibliotekę wiringPi dla dot.NET?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.