Skocz do zawartości

Co dalej ?


klonyyy

Pomocna odpowiedź

Witam !

Piszę do Was, bo mam dylemat - za rok bedę już w liceum ( oczywiście jak się dostanę, ale załóżmy że tak będzie ) i to jest całkiem dobre liceum - co roku mają kilku laureatów konkursów informatycznych C++. I teraz nie wiem czy wziąć się porządnie za naukę c++, które naprawdę opornie mi idzie bo poprostu mnie nie interesuje i i nie widzę ogromnej potrzeby uczenia się dość skomplikowanych algorytmów typu drzewa, grafy i ich przeszukiwanie itp itd. O wiele bardziej podoba mi się C na AVR'y, dla którego poświęcam większość mojego wolnego czasu. I teraz nie wiem co wybrać - idąc do LO będę znal podstawy ( bo jeżdżę z nimi na obozy informatyczne, chodzę na ich koło od 2 klasy gim ) , no ale jeśli mam mieć jakieś sukcesy to trzeba się przyłożyć i w sumie nie wiem czy to nie bedzie starta czasu, bo za każdym razem jak próbuję to po tygodniu znowu siedzę przy robocie i pisze w C...

Mam nadzieję że coś mi doradzicie,

Pozdrawiam, Piotrek

Link do komentarza
Share on other sites

Nadal jest dużo pracy w C, chociaż znajomość C++ lub innego języka wysokiego poziomu otwiera wiele drzwi... tyle, że Ty masz jeszcze sporo czasu.

Ja widzę dla Ciebie dwie sensowne ścieżki rozwojowe poza językami wysokiego poziomu:

1. Jak interesuje Ciebie programowanie, tylko na niższym poziomie to systemy embedded, RTOS, wszystkie możliwe sposoby komunikacji (RS232, SPI, I2S, I2C, 1-wire, LIN, CAN, USB, ... i bezprzewodowe typu bluetooth, wi-fi i małe moduły na 2.4GHz). C++ się tutaj przydaje, ale nie musisz mieć aż tak dobrej jego znajomości.

2. Jak programowanie interesuje Ciebie trochę mniej to pomyśl o typowej mechatronice - połączenie mechaniki, elektroniki i informatyki. W tym celu będziesz musiał dobrze poznać programy konstrukcyjne typu autocad, inventor, catia, solid edge/works itp.) i całą mechanikę z tym powiązaną. Zakładam, że podstawy elektroniki i informatyki masz, więc tutaj jesteś do przodu.

W tej chwili jest to dosyć przyszłościowy temat, chociaż nie do końca w polsce..., ale może za 10 lat wszystko się zmieni.

Link do komentarza
Share on other sites

Rób to co lubisz. Jest cała masa olimpiad i konkursów gdzie można zdobyć naprawdę fajne nagrody nie umiejąc C++.

Poza tym w mojej opinii C i C++ na komputery to przeżytek. Chyba jedyne gdzie może Ci się przydać to pisanie wstawek przy aplikacjach na Androida. Dużo praktyczniejszy jest przykładowo C# z Visual Studio.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Żaden kierunek studiów nie brzmi tak jak opisał to MirekCz 🙂 Studia to masa teorii ze znikomą praktyką (w większości na przestarzałym sprzęcie). Trzeba robić coś samemu, inaczej utkniesz w miejscu.

Link do komentarza
Share on other sites

I teraz nie wiem czy wziąć się porządnie za naukę c++, które naprawdę opornie mi idzie bo poprostu mnie nie interesuje i i nie widzę ogromnej potrzeby uczenia się dość skomplikowanych algorytmów typu drzewa, grafy i ich przeszukiwanie itp itd. O wiele bardziej podoba mi się C

A nie możesz uczyć się dwóch języków jednocześnie? Ja na przykład właśnie załapałem się na taki kurs: http://geekclub.pl/grupy/JuniorNETLodz/informacje jednocześnie uczą się C dla AVR we własnym zakresie.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja skończyłem mechatronikę. Z mojej perspektywy umiem nic o wszystkim 😉 ale mi to akurat odpowiada, bo wiedzę zgłębiłem sam. Jakbym miał teraz wybierać to może wybrałbym AiR, bo przynajmniej w Poznaniu mechatronika jest zbyt teoretyczna.

Co do C# to niby jest fajny język, ale niestety poza windowsem za bardzo go nie użyjesz. Bardziej bym myślał o javie, bo jest praktycznie na każdy system...

Link do komentarza
Share on other sites

To zależy co chcesz programować. Mi przykładowo wystarczają podstawy C# który jest bardzo podobny do C, do tego żeby napisać sobie apke do odczytywania danych z robota. Zrobiłem prawie to samo na androida w javie i zajęło mi to 2 -3 razy więcej czasu, nie wspominając już że musiałbym zainwestować drugie tyle żeby zrobić jakiś ludzki interfejs i poprawić stabilność.

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro już zeszło na C# oraz na Androida, widzieliście może tą stronę? http://xamarin.com/android Ktoś z Was bawił się kiedyś C# na androidzie? Szczerze mówiąc, mnie by to bardzo odpowiadało, ale chciałbym poznać Waszą opinię, czy to jest warte uwagi czy nie, bo na razie nie mam na tyle wolnego czasu aby wgryźć się w temat i samemu to sprawdzić... Tak więc, ktoś z Was walczył z C# na Androida?

Link do komentarza
Share on other sites

Klonyyy: Mechatronika w Poznaniu, przynajmniej moim zdaniem i za moich czasów, była po prostu słaba. Tak jak pisałem za dużo (często zbędnej) teorii, a zdecydowanie za mało praktyki. Myślę, że AiR byłby lepszy, ale nie mam obecnie porównania...

W tej chwili masz szeroki wybór, a skoro idziesz dopiero do LO to masz jeszcze 3 lata na podjęcie decyzji... nie pali się. Niektórzy ludzie dowiadują się co chcą robić tak naprawdę w życiu w wieku 40 lat, więc nie przejmuj się, że obecnie nie jesteś pewien.

Zajmij się tym co Tobie wpadnie w ręce i sam zobaczysz co Ciebie tak naprawdę interesuje ( + weźmiesz poprawkę na sytuację na rynku pracy ).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A już na pewno nie miej złudzeń, że na wybranych studiach będziesz miał to, czego oczekujesz. Będzie więcej teorii niż praktyki, będzie sporo rzeczy, które nigdy Ci się nie przydadzą, a zaliczyć trzeba będzie. Będzie więcej "historii" niż "przyszłości". I czasem trafi się coś rzeczywiście ciekawego, przyszłościowego i w dodatku z odpowiednim prowadzącym.

Studia pokazują kierunki, omawiają historię i standardy, wspominają o przyszłości, ale jeśli student sam się tematem nie zainteresuje, sam nie pogrzebie, to najlepsze co wyniesie ze studiów, to myszka od laboratoryjnego komputera...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.