Skocz do zawartości

Jak dobrać radiator


SzySzak

Pomocna odpowiedź

Witam mam problem z dobraniem radiatora do tranzystora mj2955 na początek trochę teorii:

Tj - T amb = P x ( Kj-m + Km-h + Kh)

gdzie:

Tj= temperatura złącza

Tamb= temperatura otaczającego powietrza

P= moc wydzielana w półprzewodniku

Kj-m= rezystancja termiczna miedzy złączem a obudowa, wartość ta powinna znajdować się w danych technicznych elementu podawanych przez producenta.

Km-h= termiczna rezystancja miedzy obudowa a radiatorem, wartość zależy od powierzchni styku, jakości, wielkości, jak również rodzaju wykonania. Ta wartość powinna być podana w danych technicznych.

Kh= rezystancja termiczna radiatora. Jest to rezystancja termiczna miedzy powierzchnia radiatora i otaczającym powietrzem (powierzchnia styku radiatora z powietrzem).

w dokumentacji mamy podane 200stopni to max dla tranzystora, 1.52 kj-m, Km-h przyjmijmy 1, moc na tranzystorze 5V*10A = 50W, Tamb przyjmijmy 30

dla radiatora 3[k/w]

tj=50*(1.52+1+3)+30

tj=360 stopni czyli za dużo więc jak widać należy zmniejszyć Km-h + Kh bo tylko na to mamy wpływ

więc odrzucamy radiator

tj=50*(1.52+1+0)+30

tj=156 czuli dobrze, ale jaka jest w tym logika że bez radiatora mamy lepsze chłodzenie?

jest mi ktoś w stanie wyjaśnić mój błąd w rozumowaniu?

w jakimś artykule czytałem że należy to rozumować analgicznie do r=u/i w takim razie radiator powinien mieć największy wsp[k/W](analogia do dzielnika napięcia) ale tak nie jest, radiatory z wentylatorem mają bardzo małe Kh

bardzo proszę o wyjaśnienie na przykładzie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

To proste, zazwyczaj w dokumentacji masz podane kilka rezystancji termicznych - oddzielnei dla free-air i oddzielnie junction-case. Akurat dla tego tranzystora nie masz podanego free-air, bo się go zwykle nie montuje w ten sposób. Ty likwidując radiator z równania zrobiłeś tak, jakby tranzystor zanurzono w nadprzewodniku ciepła 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.