Skocz do zawartości

Mój plan na nauke od zera


ow.verysweet

Pomocna odpowiedź

Cześć, zaczne od początku, otóż pewnego pięknego dnia kiedy nic a nic nie wiedziałem o robotach, przyszedł mi z kolegami pomysł stworzenia właśnie robota, który będzie jeździł i przesyłał obraz z kamerki. Czytałem troche i jeszcze więcej, byłem cały dzień na Robotic Area 2013. Doszedłem do wniosku ,że wole bardziej programowanie niż elektronikę i od tego zaczne, znowu czytałem i usłyszałem ,żeby zacząć od C++, no bo jak powiedział ten miły pan na Robotic Area "język C jest jak jedno narzędzie(np klucz) z kilkoma funkcjami a język C++ to kilka narzędzi(kilka kluczy)", przekonał mnie na nauke C++. Dobra, zacząłem, mam w posiadaniu Szkołe programowania w C++ S. Prata VI, książka dobra ale bardzo wymagająca i ma taki zapis dla studentów. Okej okej, nagle sobie zdałem sprawe (w 6 rozdziale) ,że na forbocie jest milion kursów programowania mikrokontrolerów właśnie pod C a nie ma żadnego pod C++, zdziwiło mnie to i zmartwiło 🙁. No bo po co mam kończyć C++ skoro nikt tak na prawde mi nie pomoże jak coś będę potrzebował.. Mam kurs programowania w C http://kursc.forbot.pl/ oraz mikrokontrolerów w C https://www.forbot.pl/forum/topics20/kurs-kurs-programowania-arm-cz01-wstep-vt3784.htm . Przemyślałem to i wymyśliłem ,że C++ zostawie na drugi plan potem jak naucze sie w C wszystko robić to po prostu zmienie język bo podobno C++ to to samo co C tylko ,że z dołączoną obiektowością 🙂

pozostała jeszcze ta książka zamiast tych kursów na górze http://helion.pl/ksiazki/jezyk-c-dla-mikrokontrolerow-avr-od-podstaw-do-zaawansowanych-aplikacji-tomasz-francuz,jcmikr.htm#opis

Co o tym sądzicie? Dzięki wielkie za odpowiedzi 🙂

PS Opisany na początku robot będzie bazował na Raspberry Pi który kupuje na święta 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Do nauki C, nie tylko na mikrokontrolery, polecam książkę "Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy Programowania" Mirosława Kardasia. Książka mi się bardzo podobała i, jak już wspomniałem, opisuje język C ogólnie, tak, że na komputer będzie różnił się tylko wypisywaniem informacji 🙂 . Tej książki, co podałeś, niestety nie czytałem, więc się nie mogę ich porównać. C++ w sumie nie różni się bardzo od C, przynajmniej na takim poziomie, na jakim go teraz używam 😋, choć pewnie w bardziej skomplikowanych projektach obiektowość się przydaje. Ale jeśli nie robisz jakiś praktycznych projektów wykorzystujących jakichś specjalnych bibliotek, tylko np. programy, w których ważny jest algorytm (na jakieś zawody programistyczne) to nie będziesz musiał, przynajmniej ja nie musiałem, korzystać z obiektowości. Co do robota, przesyłanie obrazu z kamerki może nie będzie takie trudne, ale analiza tego obrazu może być trudniejsza, chyba, że to będzie robot zdalnie sterowany lub będzie miał inne czujniki, a obraz będzie wysyłany dla Ciebie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo bardzo dziękuję za odpowiedź,Wojcik98, teraz już wiem gdzie się kierować. W ciągu ostatniej godziny zdecydowałem się zakupić ebooka książki którą podałem wyżej, "Język C dla mikrokontrolerów AVR. Od podstaw do zaawansowanych aplikacji". Jestem zadowolony, autor bardzo ładnie opisuje wszystko od początku do końca 😉 i jeszcze kupiłem z rabatem końcowo w cenie za 50 zł 😉, tylko mam jeszcze jedno pytanie, czy jeżeli skończe tę książkę będę w stanie zaprogramować takiego robota jakiego opisałem wyżej? Tylko zaprogramować, podzieliliśmy sie z kolegami tak aby jeden zajmował się elektroniką i jeszcze jeden pisaniem apką na androida zdalnie sterującą 🙂 ehh nadal jeszcze nie jestem pewien czy zastosować Raspberry Pi bo słyszałem ,że jest trudny do ogarnięcia, mam jeszcze do wyboru Arduino 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

ow.verysweet, zainteresuj się książką Pana Kardasia - warto 🙂

W żadnej z książek nie będziesz miał wprost podane jak programować roboty, jednak zrozumiesz język i mikrokontrolery na tyle, że poradzisz sobie już sam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Najpierw przeczytam 550 stronnic książki Tomasza Francuza (wtedy ten robot 🙂 ) , zajrze do Pana Kardasia i dokończe C++ S.Prata 🙂

PS Nie będzie mi czasem potrzebny na początek zwykły kurs C? T.Francuz pisze ,że to nie kurs C tylko wszystkie kody C do programowania mikrokontrolerów, jak je wykorzystywać i do czego one służą i właśnie nie wiem czy dam sobie rade ale raczej tak 🙂

PS2 Ostatecznie uzgodniłem ,że stworzę tego robota za pomocą Arduino

Link do komentarza
Share on other sites

Jak masz czas i ochotę to Arduino zostaw jako ciekawostkę. To wygodne narzędzie, które daje ogromne możliwości, ale rozleniwia 🙂 Radziłbym do książki Pana Kardasia zerknąć wcześniej, niż na koniec.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak narazie z założenia wychodze ,że chcę tylko zbudować tego robota z kamerką i się tym pobawić , wyjeżdżać na Robotic Area co roku aby startować w jakichś kategoriach np freestyle, minisumo. Tak na prawdę kłócę się sam ze sobą bo nie potrafie wybrać pomiędzy programowaniem na pc (chcę w przyszłości tworzyć gry dla wielkich korporacji 😃) a robotyką. Pan Kardaś będzie przeczytany po T.Francuzie bo Francuza mam już kupionego i powoli będę zbierał na Kardasia 🙂 hmm?

Mam takie pytanie, roboty to wasze hobby czy praca? Zarabiacie na tym?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli nie programowałeś nigdy wcześniej, to może warto rozważyć opcję poświęcenia części czasu (na początku) na programowanie nie pod mikrokontrolery, a zwykłe programy w języku C/C++. Jeśli jesteś zainteresowany, to wpisz w Google "SPOJ". Rozwiązanie kilkunastu lub więcej zadań wykształci, nazwijmy to, "myślenie algorytmiczne", ułatwi Ci to potem pisanie programów już na mikrokontrolery.

Niewątpliwie da się bez tego, co napisałem wyżej, ale to tylko taka moja mała podpowiedź 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Hobby... mimo, że mam sklep 🙂

Robotyka i programowanie gier to jednak dwa dosyć mocno rozbieżne kierunki.

Zresztą osobiście jestem zdania, że programowania lepiej się uczyć na PC. Powód jest prosty - prostota debugowania - co umożliwia bardzo szybkie spojrzenie jak kod jest rzeczywiście wykonywany i znalezienie błędów w programie. Można też nauczyć się korzystać z profilera, optymalizacji kodu itd.

W środowisku embedded jest to zazwyczaj dużo bardziej uciążliwe do wykonania.

Ewentualnie inna możliwość to kupić dobry development kit z debuggerem (np. płytki stm32discovery itp.)

Link do komentarza
Share on other sites

Lukaszm, doświadczenie z C++ mam, pisałem w pierwszym poście ,że przeczytałem już część istotnych rozdziałów S.Prata VI 🙂 mimo to dziękuję za polecenie i pewnie spróbuje.

Popróbuję narazie z tą kupioną książką, naucze sie do końca języka C i programowania kontrolerów, elektroniki, dokształce się w C++ i po prostu wybiore kierunek w którym później będę się dalej rozwijał 🙂 Mam jeszcze duużo czasu bo mam prawie 15 lat , jeżeli roboty mi nie pójdą to i tak nic nie zmarnowałem bo laski lecą na roboty 😃 .

Treker, wierze w siebie 😉 może po prostu zaczne od czegoś łatwiejszego i to będzie mój 3 albo 4 robot? ( te wcześniej to mogą być światłolub, linefollower,minisumo 🙂 )

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.