Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie i wniesienie własnych uwag minisumo


Gielu

Pomocna odpowiedź

ps19 bez przesady!

Maksymalna częstotliwość konwersji ADC w Atmedze przy maksymalnej rozdzielczości (10bit) to 15kHz. Pasek przy krawędzi ringu ma 2,5cm. Aż policzyłem jaką prędkość musi mieć robot żeby być w stanie przejechać przez linię nie zauważając jej. Wyszło ok. 350m/s 😅

Aż tyle nie wyciągają te pololki 😋 Szybkość konwersji nie ma żadnego przełożenia na skuteczność minisumo, jedyny powód dla którego sensowne jest użycie komparatora to brak pinów ADC dla ważniejszych funkcjonalności robota, co tej konstrukcji nie grozi.

Link do komentarza
Share on other sites

To akurat nie lf to mam dużo pinów adc wolnych. Jak poprawie znowu płytkę to pokażę na forum. Układ resetu jest dobry? Kurcze tyle błędów narobić w prostej konstrukcji

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Maksymalna częstotliwość konwersji ADC w Atmedze przy maksymalnej rozdzielczości (10bit) to 15kHz. Pasek przy krawędzi ringu ma 2,5cm. Aż policzyłem jaką prędkość musi mieć robot żeby być w stanie przejechać przez linię nie zauważając jej. Wyszło ok. 350m/s

Hmm, policzmy: 15kSa/s / 8 kanałów = 1875 próbek na kanał/s

To teraz tak, załóżmy optymistycznie, że robotowi starczy 1cm na hamowanie, daje to 1.5cm marginesu. Czyli jakieś 28m/s. Oczywiście to nadal bardzo dużo, ale trzeba pamiętać, że robot nie ma jednego czujnika. Poza tym te pomiary musi jeszcze obsłużyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, policzmy: 15kSa/s / 8 kanałów = 1875 próbek na kanał/s
Użyte są dwa kanały z sześciu, więc więcej. Ale rzeczywiście zapomniałem to uwzględnić. Trzeba podzielić przez 2.
To teraz tak, załóżmy optymistycznie, że robotowi starczy 1cm na hamowanie, daje to 1.5cm marginesu.
Obliczałem maksymalną prędkość, przy której robot musi zauważyć linię, więc droga hamowania nie ma tu nic do rzeczy. Liczy się tylko grubość linii. Bo chyba tego dotyczyły wcześniejsze zastrzeżenia.
Poza tym te pomiary musi jeszcze obsłużyć.
Jeśli wpływa 15 tys. pomiarów na sekundę to procek taktowany z 16MHz ma ponad 1000 taktów na obsługę każdego z nich. Wystarczy bez problemu.
Link do komentarza
Share on other sites

Panowie, pytanie z trochę innej beczki. Mam Atmege8535, zmieniłem ustawienia fusebitów

na zewnętrzny kwarc 8-16 MHz. Mam podłączony kwarc 8MHz, i nic nie reaguje, programator nie widzi uC. Próbowałem też na 12MHz. Co mogę zrobić?

Edit. Gdzie można dostać tanio tarcze do cięcia do multiszlifierki? Nie chce kupować całego zestawu końcówek żeby mieć parę tarczek

Link do komentarza
Share on other sites

Gdzie można dostać tanio tarcze do cięcia do multiszlifierki? Nie chce kupować całego zestawu końcówek żeby mieć parę tarczek

Często na allegro można znaleźć akcesoria na sztuki.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuje bardzo, poradziłem sobie z problemem atmegi. Kiedy była ustawiona na zewnętrzny kwarc nie chciała działać zasilana z USB, ale kiedy podłączyłem zasilacz laboratoryjny udało mi się zaprogramować bez problemu. Kiedy jest włączony wewnętrzny kwarc nie ma problemów z zasilaniem z USB.

Zrobiłem w końcu płytkę. Jak skończę lutować i zadziała to się pochwale na forum.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam znowu. Płytka została już wytrawiona i polutowana. Schemat podobny do tego co podsyłałem do sprawdzenia jednak z poprawkami. Robot działa. Sprawdzam narazie poszczególne funkcje. Czujniki na podczerwień widzą, silniki po podłączeniu też się kręcą, pozostaje mi teraz napisać program. Jeszcze tylko kilka pytań.

Czy czujniki sfh podłączyć poprzez ADC czy tylko jako input? Obawiam się że jak będzie bez pomiaru napięcia to będę miał fałszywe wskazania jak coś będzie widziane przez czujnik w większej odległości.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.