Skocz do zawartości

Naprawa silnika Pololu 30:1


zuczek

Pomocna odpowiedź

Witam.

1. Dawno temu zauważyłem, że jeden silnik pololu ma zmniejszone obroty. Jest to spowodowane chyba jakimś większym tarciem(niż w przypadku drugiego pololu), ponieważ jak sam zakręcę kołem to kręci się o wiele krócej i ciężej, niż inny pololek. Kiedyś poradzono mi abym w środku posmarował smarem, ale chciałbym się jeszcze Was doradzić.

2. Chciałem wyjąć silnik, ale zębatka (do przekładni) blokuje mi jego wyjęcie. Nigdy nie otwierałem silnika, więc może ktoś wie jak zdjąć tą metalową obudowę, aby dostać się do bebechów.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Warto je czasem posmarować jakimś smarem, np grafitowym

2. Dobrze by było gdybyś zrobił zdjęcie, bo mi silnik zszedł ładnie. A co do otwierania samego silnika to wystarczy odgiąć takie skrzydełka na jego obudowie przy plastiku trzymającym szczotki. Ale przy wyjmowaniu bardzo delikatnie wyjmuj wirnik z pomiędzy szczotek bo możesz je uszkodzic.

Ale mówię, lepszym sposobem jest wymiana całego silnika, który kosztuje może z 5zł. O taki: http://www.sklep.monster.pl/3-6V-FF-N20PA-13115-SILNIK-MT-68-12x17mm(4,133,36974).aspx

kupujemy gwintownik i robimy dwa otworki gwintujemy i już. A na zawodach nie bawimy się w delikatne wyjmownaie szczotek, tylko szybka wymiana całego silnika. Jedyny probem to założenie zębatki, ale jak mocniej się przyciśnie ładnie siedzi na wale.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja do srodka juz sie dostalem. Teraz chcialbym zdjac ta zebatke ktora napedza przekladnie.

Dobra to zamowie silnik. Nie bede sie bawil w wymienianie czesci.

EDIT:

Chodzi mi dokładnie o tą zębatkę. Chcę jej użyć do wyżej zalinkowanych silników.

Zdjąłbym ją tylko nie wiem jak. Robiłem dźwignie, ale nic nie drgnęło. Najchętniej kupiłbym taką zębatkę.

Edit2:

Popatrzyłem że potrzebuję zębatki atakującej. Mylę się?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na zdjęciu nie da się dokładnie ocenić miejsca między zębatką a obudową silnika, ale jeśli jest tam 2-3mm to można spróbować zrobić sobie ściągacz z kawałka kształtownika o profilu kwadratowym lub prostokątnym. Z jednej strony nacinamy szczelinę na ośkę, z drugiej wiercimy otwór pod śrubkę (w tym wypadku dobrze zaostrzyć ja na końcu bo ośka ma małą średnicę) i go gwintujemy. Ewentualnie przy prostokątnym profilu można pobawić się z odpowiednim dobieraniem nakrętek, wtedy obejdzie się bez gwintowania. Potem tak przygotowane narzędzie nasuwamy na ośkę, by zębatka znalazła się w środku profilu, a otwór wypadł idealnie nad środkiem zębatki. Na koniec pozostaje dokręcić śrubkę i zębatka powinna zejść.

Link do komentarza
Share on other sites

A mi jakoś poszło takimi cażkami pbocznymi. Złapałem tak jakbym chciał odciąć wał i wtedy te ścięte brzegi cążek w miarę naciskania wyciskały zebatkę ku górze. Wada to to że zębatka jest delikatnie stępiona w tych miejscach, ale chodzi w silniku mi już długo i nic się nie dzieje.

Link do komentarza
Share on other sites

Z silnika już i tak nic nie będzie. Chcę tylko żeby zamienniki z przekładnią współpracowały.

[ Dodano: 12-04-2014, 15:17 ]

Zdjalem zebatki w kilka sekund. Dzieki klonyyy

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.