Skocz do zawartości

Informacje o serwach Turnigy


KonradIC13

Pomocna odpowiedź

Jakiś czas temu kupiłem różne serwa Turnigy z hobby kinga.

Przed zakupem znalezienie jakiejkolwiek konkretnych informacji o tych serwach było niemożliwe (faktyczny moment obroowy, pobór prądu, zakres obrotów a nie pudełkowe informacje kopiowane od jednego do drugiego sprzedawcy, które wcale nie muszą mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości) dlatego też postanowiłem, że po zakupie sam spiszę te informacje, może pomogą one komuś w przyszłości.

Jeszcze tylko przed samym testem serw napiszę jak sprawdzałem moment obrotowy albo raczej 'udźwig' serwa. Serwonapęd został zamocowany na sztywno do nieruchomej platformy. Do orczyka przymocowane ramię, na którego końcu zamocowany był ciężar (pojemnik z wodą, pozwalał mi na łatwą zmianę masy podnoszonego elementu). Odległość między punktem zawieszenia ciężaru a osią obrotu trzpienia serwa to 10cm. Następnie ramię serwa miało wykonać następujący ruch:

w trakcie którego mierzony był prąd pobierany przez napęd. W przypadku gdy serwo wykonało sekwencję masa ciężaru była zwiększana w celu znalezienia punktu krytycznego, w którym serwo nie będzie w stanie się wyprostować (punkt 2).

Turnigy TGY-9018MG

* pakowanie - kartonik

* akcesoria - orczyki plastikowe okrągły, krzyż dwu równo ramienny, krzyż asymetryczny oraz śrubki mocujące

* trzpień mocujący - T21, średnica ~5mm

* waga z największym orczykiem i okablowaniem - 15.5g

* wymiary - A 32; B 23.6; D 12.4; E 32.2; F 18.5; [mm]

* zakres ruchu ręcznego - obrót o 190 stopni przed napotkaniem blokady mechanicznej

* zakres sterowania - 180 stopni, od około 592us do 2464us

* uwagi - pierwsze zębatki za silnikiem są plastikowe, dopiero końcowe są metalowe

Test momentu obrotowego:

* zasilanie - 5.5V

* udźwig maksymalny - ~0.160kg na ramieniu 10cm, powyżej serwo nie wykonywało pełnego ruchu (zatrzymani w punkcie 2)

* prąd maksymalny - 0.9A (w punkcie 2)

* uwagi - producent podaje moment obrotowy 2.5kgcm dla napięcia 6V oraz 2.3kgcm dla napięcia 4.8V

Turnigy TGY-5513MD

* pakowanie - plastikowe pudełko z kartonowymi etykietkami i pianką w środku

* akcesoria - (schowane pod serwem) orczyki plastikowe ramię pojedyncze, ramię podwójne, orczyk okrągły, krzyż cztero równoramienny, wielokrzyż sześcioramienny oraz śrubki mocujące

* trzpień mocujący - T25, średnica ~6mm

* waga z największym orczykiem i okablowaniem - 60g

* wymiary - A 44; B 40.5; D 20.4; E 54.5; F 27; [mm]

* zakres ruchu ręcznego - obrót o 190 stopni przed napotkaniem blokady mechanicznej

* zakres sterowania - 180 stopni, od około 560us do 2208us

* uwagi - zębatki full metal

Test momentu obrotowego:

* zasilanie - 5.5V

* udźwig maksymalny - ~0.800kg na ramieniu 10cm, powyżej serwo nie wykonywało pełnego ruchu (zatrzymani w punkcie 2)

* prąd maksymalny - 2.0A (w punkcie 2)

* uwagi - producent podaje moment obrotowy 12.25kgkgcm dla napięcia 6V oraz 11.89kgcm dla napięcia 4.8V

Turnigy (Trackstar) TS-415MG

* pakowanie - kartonowe pudełko z gąbką w środku

* akcesoria - (schowane pod serwem) orczyki plastikowe ramię pojedyncze, ramię podwójne, orczyk okrągły, krzyż cztero równoramienny, wielokrzyż sześcioramienny oraz śrubki mocujące

* trzpień mocujący - T25, średnica ~6mm

* waga z największym orczykiem i okablowaniem - 63g

* wymiary - A 44.7; B 40.5; D 20.4; E 56.5; F 28; [mm]

* zakres ruchu ręcznego - obrót o 180 stopni przed napotkaniem blokady mechanicznej

* zakres sterowania - 180 stopni, od około 560us do 2176us

* uwagi - zębatki full metal; producent podaje, że łożyskowanie to "N2 Ball Bearing", łożyska są dwa, jedno przy zębatce łączącej się z potencjometrem, jest ono kulowe otwarte, zaś łożysko trzpienia mocującego orczyk to zwykłe łożysko ślizgowe

Test momentu obrotowego:

* zasilanie - 5.5V

* udźwig maksymalny - ~0.700kg na ramieniu 10cm, powyżej serwo nie wykonywało pełnego ruchu (zatrzymani w punkcie 2)

* prąd maksymalny - 1.8A (w punkcie 2)

* uwagi - producent podaje moment obrotowy 14.85kgcm dla napięcia 6V oraz 12.75kgcm dla napięcia 4.8V

Turnigy TGY-1270HV

* pakowanie - metalowe pudełko z wieczkiem, w środku wypraska na serwo i woreczek z akcesoriami

* akcesoria - orczyki plastikowe ramię pojedyncze, ramię podwójne równoramienne oraz śrubki mocujące

* trzpień mocujący - T17, średnica ~9mm

* waga z największym orczykiem i okablowaniem - 175g

* wymiary - A 61; B 59.5; D 29.4; E 75.5; F 41; [mm]

* zakres ruchu ręcznego - obrót o 190 stopni przed napotkaniem blokady mechanicznej

* zakres sterowania - 180-190 stopni, od około 512us do 2512us

* uwagi - zębatki full metal; z uwagi na duży zakres sterowania, praktycznie od jednej do drugiej blokady mechanicznej (w zębatce jest bolec blokujący się na plastikowej wypustce we wnętrzu obudowy) łatwo tę blokadę uszkodzić; na dwa serwa, w każdym orczyki pojedyncze były krzywe; podatne na zakłócenia;

Test momentu obrotowego:

* zasilanie - 7.2V

* udźwig maksymalny - ~2.600kg na ramieniu 10cm, powyżej serwo nie wykonywało pełnego ruchu (zatrzymani w punkcie 2)

* prąd maksymalny - 7.0A (w punkcie 2)

* uwagi - producent podaje moment obrotowy 40.00kgcm dla napięcia 7.4V oraz 35.00kgcm dla napięcia 6.0V

Turnigy TGY-5521MDHV

* pakowanie - plastikowe pudełko z kartonowymi etykietkami i pianką w środku

* akcesoria - (schowane pod serwem) orczyki plastikowe ramię pojedyncze, ramię podwójne, orczyk okrągły, krzyż cztero równoramienny, wielokrzyż sześcioramienny oraz śrubki mocujące

* trzpień mocujący - T25, średnica ~6mm

* waga z największym orczykiem i okablowaniem - 63g

* wymiary - A 41.5; B 40.5; D 20.2; E 54.2; F 24.5; [mm]

* zakres ruchu ręcznego - obrót o 180 stopni przed napotkaniem blokady mechanicznej

* zakres sterowania - 135 stopni, od około 800us do 2192us

* uwagi - zębatki full metal; duża rozbieżność pomiędzy zakresem ruchu serwa a zakresem sterowania, dla sygnałów poniżej 800us serwo mimo, że ma jakieś 20 stopni swobodnego ruchu nie reaguje na sygnał dopiero od powyżej 800us i to samo powyżej 2192us zatrzymuje się w tym miejscu i dalej nie pójdzie, nie jestem w stanie sprawdzić czy to jest zamierzone czy mam wadliwy egzemplarz;

Test momentu obrotowego:

* zasilanie - 7.2V

* udźwig maksymalny - ~1.3kg na ramieniu 10cm, powyżej serwo nie wykonywało pełnego ruchu (zatrzymani w punkcie 2)

* prąd maksymalny - 3.0A (w punkcie 2)

* uwagi - producent podaje moment obrotowy 24.35kgcm dla napięcia 7.4V oraz 21.45kgcm dla napięcia 6.0V

Chętnie odpowiem na dodatkowe pytania dotyczące tych napędów.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Takie pytanie formalne - jak uzyskujesz napięcie 5,5V? Sprawdzasz je w czasie pracy? Swoją drogą sensowniej byłoby mierzyć przy dokładnie 6V...

Pytanie też jak mierzysz prąd maksymalny? To jest prąd gdy serwo utrzymuje ciężar w pkt. 2 czy faktycznie maksymalny zmierzony w czasie pracy?

PS. Bardzo fajny pomysł na test.

Link do komentarza
Share on other sites

Napięcie mam z regulowanego zasilacza, mierzę i kontroluję w trakcie testu napięcie na wyjściu zasilacza sieciowego i następnie napięcie na wyjściu zasilacza regulowanego czyli to co idzie już bezpośrednio do serwa. Do małych serw mam regulator napięcia do 5A a do większych serw (szczególnie gigant 1270HV) mam do 10A.

Prąd maksymalny sczytuję w trakcie przejścia w punkcie 2 kiedy ramię podnosi się, aż jest wyprostowane poziomo i zaczyna się pionizować, w punkcie 2 jak ramię jest wyprostowane poziomo serwo musi pokonać największy moment od siły ciężkości i tutaj dostaję największe wartości. Jest to prąd pobierany faktycznie w trakcie pracy podczas ruchu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dodałem z opóźnieniem kolejne serwa, na razie są wszystkie na niskie napięcie (to dziwne 5.5V ponieważ na takim napięciu będą pracowały w moim robocie, zasilanie z zasilacza modułowego 5V z napięciem podkręconym na max).

Jutro albo najpóźniej do końca tygodnia dodam ostatnie dwa serwa, które są zasilane z większego napięcia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dodałem już dane o ostatnim serwie. Więcej serw do testowania nie mam także to już koniec.

Wnioski? Jeżeli wyliczymy sobie jakiś moment obrotowy dla serwa to wybierając z różnych modeli wybrać taki z duuuuuuuuuuuuuuuuużym nadmiarem momentu (podanym przez producenta) bo może się, okazać że jak weźmiemy za mały zapas względem tego co potrzebujemy a co podaje producent to faktycznie może się okazać, że wyjdzie nam serwo na styk gdzie jako tako będzie się ruszać ale kultura pracy będzie tragiczna.

Link do komentarza
Share on other sites

KonradIC13, test naprawdę dobry, tylko prawdę mówiąc za wiele się nie spodziewałem po serwach za 10$/szt. więc wyniki wcale mnie nie dziwią. Jeśli ktoś buduje coś poważniejszego to niestety trzeba sięgać w półkę cenową 30-40$/szt.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.