Skocz do zawartości

Tranzystor MOSFET-N przy dwóch żródłach prądu


aw

Pomocna odpowiedź

Nurtuje mnie takie banalne w sumie pytanie. Załóżmy że mamy dwa źródła prądu. Z jednego źródła zasilam bramkę na tranzystorze mosfet-n, drugie źródło prądu zasila silniki i prąd z niego płynie pomiędzy dwoma pozostałymi nóżkami. No i teraz w takiej sytuacji po przyłożeniu prądu do bramki, zaczyna płynąć prąd pomiędzy drenem i źródłem.

No i teraz moje pytanie brzmi co sie dzieje z prądem który przyłozyłem do bramki, on trafia potem do masy drugiego źródła napięcia prawda? Czy to jest bezpieczne dla źródła napięcia z którego prąd ten pochodzi? Czy trzeba je uwzględniać w obliczeniach dla drugiego źródła pradu?

No i jeszcze jedno - jeśli chodzi o tą bramkę - to wyobrażam sobie w myślach że to działa jak kondensator, czy to tak trzeba ją traktować? To znaczy że po tym jak przestaje przykładać napięcie to bramka jeszcze chwilę działa przepuszczając prąd, aż się sama rozładuje?

Link do komentarza
Share on other sites

Na bramkę podajesz napięcie a nie prąd.

Bramka ma dużą pojemność, tranzystor przewodzi dopóki nie rozładujesz bramki. Jak bramka wisi w powietrzu to może rozładowywać się parę minut.

Link do komentarza
Share on other sites

Na bramkę podajesz napięcie a nie prąd.

Właśnie tutaj jest pytanie, czy przepływa prąd do drenu/źródła z bramki, czy jest tylko różnica potencjałów? Jeżeli piszesz że tranzystor musi się rozładowac zanim zmieni swój stan to znaczy jednak że przepływa prąd. Czyli można powiedzieć że przykłada się do bramki źródło prądu, w skrócie prąd 😉.

No i tutaj jest pytanie co się stanie jeśli w ten sposób prąd będzie nam "przeciekał" z jednego obwodu do drugiego? Czy wpłynie to jakoś negatywnie na ten obwód z którego prąd jest "kradziony"?

Bramka ma dużą pojemność, tranzystor przewodzi dopóki nie rozładujesz bramki. Jak bramka wisi w powietrzu to może rozładowywać się parę minut.

W tym wypadku jest silnik który ją szybko rozładuje.

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie tutaj jest pytanie, czy przepływa prąd do drenu/źródła z bramki, czy jest tylko różnica potencjałów? J

Przepływa, ale tylko po przyłożeniu napięcia zmiennego. Bramka to kondensator.

W tym wypadku jest silnik który ją szybko rozładuje.

Silnik nie jest chyba podłączony do bramki.

No i tutaj jest pytanie co się stanie jeśli w ten sposób prąd będzie nam "przeciekał" z jednego obwodu do drugiego?

Prąd bamki bedzie płynął przez źródło do wspólnej masy(przy sterowaniu od strony masy) albo przez obciążenie do masy przy sterowaniu od strony plusa.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Właśnie tutaj jest pytanie, czy przepływa prąd do drenu/źródła z bramki, czy jest tylko różnica potencjałów? J

Przepływa, ale tylko po przyłożeniu napięcia zmiennego. Bramka to kondensator.

W tym wypadku jest silnik który ją szybko rozładuje.

Silnik nie jest chyba podłączony do bramki.

No i tutaj jest pytanie co się stanie jeśli w ten sposób prąd będzie nam "przeciekał" z jednego obwodu do drugiego?

Prąd bamki bedzie płynął przez źródło do wspólnej masy(przy sterowaniu od strony masy) albo przez obciążenie do masy przy sterowaniu od strony plusa.

Wszystko fajnie tylko dalej nie wiem jakie są niebezpieczeństwa połączenia dwóch niezależnych obwodów za pomocą tranzystora mosfet-n? Czy jeżeli w jednym obwodzie - nazwijmy go sterujacym mam 5V a w drugim - pracującym (silnik) 20V to czy za takim tranzystorem w obwodzie pracującym zwiększy się mi napięcie czy tylko natężenie? A może ani to, ani to?

Link do komentarza
Share on other sites

Proponuję poczytać co to jest prąd a co to jest napięcie bo nie rozumiesz różnicy.

Czy jeżeli w jednym obwodzie - nazwijmy go sterujacym mam 5V a w drugim - pracującym (silnik) 20V to czy za takim tranzystorem w obwodzie pracującym zwiększy się mi napięcie czy tylko natężenie? A może ani to, ani to?

Nic się nie zwiększy.

Zasilasz silnik napięciem 20V. Co miałoby się zwiększyć?? 100V miałoby się nagle cudem zrobić czy co?

Prąd popłynie taki jaki pobierze silnik. Tu też nic się nie zwiększy.

Link do komentarza
Share on other sites

Proponuję poczytać co to jest prąd a co to jest napięcie bo nie rozumiesz różnicy.
Czy jeżeli w jednym obwodzie - nazwijmy go sterujacym mam 5V a w drugim - pracującym (silnik) 20V to czy za takim tranzystorem w obwodzie pracującym zwiększy się mi napięcie czy tylko natężenie? A może ani to, ani to?

Nic się nie zwiększy.

Zasilasz silnik napięciem 20V. Co miałoby się zwiększyć?? 100V miałoby się nagle cudem zrobić czy co?

Prąd popłynie taki jaki pobierze silnik. Tu też nic się nie zwiększy.

Jesteśmy w dziale poczatkujący więc wybacz że zadaje takie podstawowe pytania. Wolę się nie domyślać, tylko miec pewność że to będzie działać 🙂.

Czy nie zwiększy się natężenie prądu w obwodzie silnika o tą wartość która płynie do bramki?

Link do komentarza
Share on other sites

Jesteśmy w dziale poczatkujący więc wybacz że zadaje takie podstawowe pytania. Wolę się nie domyślać, tylko miec pewność że to będzie działać 🙂 .

Czy nie zwiększy się natężenie prądu w obwodzie silnika o tą wartość która płynie do bramki?

Doczytać co to jest napięcie i prąd nie zaszkodzi.

Jeżeli jesteś początkującym to przyjmij dla uproszczenia że prąd do bramki tranzystora unipolarnego z izolowaną branką (MOSFET) nie wpływa wcale a wiec nic też nie zwiększy.

Nawet jakby był to inny tranzystor np bipolarny npn do ktorego wpływa prąd to też ci nic nic nie zwiększy bo silnik pobierze tyle prądu ile będzie chciał przy danym napięciu, obciążeniu i obrotach.

Poczytaj też o prawie Ohma.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.