Skocz do zawartości

odzysk fototranzystorów


jakub307

Pomocna odpowiedź

witam jestem tu nowy więc wypadało by się przywitać 🙂 mam na imię Jakub i chodzę do szkoły elektronicznej .Mam takie pytanko skąd mogę wyciągnąć (z jakiego urządzenia elektronicznego) fototranzystory takie jakie potrzebne są do światłoluba ?? wszystkie inne części udało mi się zdobyć z zabawek odpustowych 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Myszki na kulkę są głównymi dawcami fototranzystorów i fotodiod IR (mogą też posłużyć jako dawca kilku żyłowego kabla - te dwa elementy znajdziesz bankowo w każdym "kulkowym" gryzoniu.

Taki fototranzystor wygląda mniej więcej tak:

43_1161169632.jpg

inside%20mouse.jpg

- dwa czarne prostokątne elementy przy bezpośrednio przy rolkach kulki - posiadają plastikową nakładkę zmniejszającą ich "kąt widzenia"

__________

Komentarz dodany przez: treker

😉

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

op dzięki za pomoc 🙂 tak się składa że mam taką myszkę 🙂 i co ś mi sie wydaje że w szkole to też było 🙂 daje pomógł i piwo dla ciebie 🙂

[ Dodano: 16 Lut 09 07:36 ]

mam jeszcze jedno pytanko 🙂 co to jeste za element z 16 wyprowadzeniami ??🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Fototranzystor to tranzystor, który nie ma wyprowadzenia bazy(niektóre mają, ale nie ważne). Baza jest w środku i to ona jest wrażliwa na światło. Im więcej światła dociera do bazy, tym większy prąd przepływa przez kolektor i emiter. Czyli podłączasz tak jak zwykły tranzystor, tyle że nie podłączasz bazy, bo jej nie ma 😅 .

Tak ogólnie pewnie popełniłem kilka błędów, mam nadzieję wybaczalnych :->

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Aha. Wielkie dzięki.

Czyli środkowe wyprowadzenie z fototranzystora zostaje do niczego nie podłączone??

Czy wy naprawde nie kumacie o co chodzi? Masz jak byk w drugim poście, że to co jest w myszce to podwójny fototranzystor z połączonym emiterem. Jak masz normalny fototranzystor ze sklepu to przeważnie masz dwie nóżki - kolektor i emiter, baza to element światłoczuły. Ja proponuje, żebyś narazie zrozumiał wogóle co to tranzsytor, rezystor i reszta podstawowych elementów, a dopiero później wnikał w optoelektronike i wyciąganie elemntów za 5zł z urządzeń, które leżą kolo ciebie, bo to bez sensu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.