Skocz do zawartości

Czy czujnik odbiciowy cny70 jest sprawny?


komabra

Pomocna odpowiedź

Cześć.

Posłuchajcie, próbuję uruchomić czujnik odbiciowy cny70.

Zastanawiam się tylko czy jest on sprawny czy nie.

52-309.jpg

Niezależnie czy przykryję czujnik czy nie, to wciąż napięcie między wyjściem a masą jest 5[V]

Wygląda na to jakby tranzystor wciąż przewodził, ale wolę się upewnić.

Dobrze myślę, że prawdopodobnie do tranzystora przyłożyłem za duże napięcie i po prostu przez to tak przewodzi, czy może cny70 jest sprawny, tylko ja robię coś źle?

Dzięki !

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Wygląda n poprawne połączenie, porównaj z datasheetem czy wszystko masz ok polutowane i nie pomyliłeś wyprowadzeń. I co do tego:

Wygląda na to jakby tranzystor wciąż przewodził

Jeśli ciągle by przewodził, to na wyjściu powinieneś mieć około 1.2V, czyli tyle ile wynosi spadek napięcia na tranzystorze 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak jak kolega wyżej napisał - sprawdź aparatem lub telefonem (aparat w tele), czy dioda IR "świeci" - aparat to zobaczy, ludzkie oko nie.

Możesz też wstawić zdjęcia (tylko dobrej jakości) tego co zrobiłeś.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli tak masz połączone, to źle podłączyłeś fototranzystor - tam gdzie teraz masz masę masz kolektor, a powinien być na masie emiter - zgodnie ze schematem z pierwszego postu.

Czemu aż tak duży rezystor ograniczający prąd diody IR - 1k to przesada. Daj jakiś 220-330R (Ohm)

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, tak. Faktycznie. Posłużyłem się schematem, w którym ktoś pomylił Kollektor i Emiter, dlatego też źle podłączyłem...

Widać w końcu spadek napięcia w zależności czy światło jest zapalone czy nie.

Będę możliwe miał jeszcze jedno pytanie odnośnie czujnika ale najpierw sam spróbuję to rozwiązać : )

Link do komentarza
Share on other sites

Nikt nic nie pomylił - na schemacie zaznacza się umownie, tak by było czytelnie. To nie był schemat montażowy, tylko ideowy, prawda? Notabene już w moim pierwszym poście w tym temacie dałem Ci odpowiedź,dlaczego nie działa:

porównaj z datasheetem

dałem nawet linka, ale nie chciało ci się go kliknąć, poczekałeś na gotowe rozwiązanie. Byłbym wdzięczny za odpowiedź dlaczego?

Link do komentarza
Share on other sites

Tu się nie zgodzę!

Datasheet to było pierwsze co załączyłem po wzięciu w ręce czujnika. Nie ukrywam jednak, że połączenia go do atmegi szukałem w grafice googlowej.

Szukałem odpowiedzi na pytanie w datasheecie, ale szczerze mówiąc Twoja wskazówka doprowadziła mnie do analizy wartości w tabelach i analizie wykresów, jednak tam nic nie znalazłem co mogłoby mi pomóc. Nie pomyślałem nawet, że mogłem coś źle połączyć.

Zdaję sobię sprawę, że dla Ciebie to jest banał, ale ja nie radzę sobie z datasheetami póki co tak jak Ty, dlatego też nie znalazłem tam odpowiedzi, teraz ją widzę, dlatego też jestem w dziale 'początkujący' : )

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.