Skocz do zawartości

Prusa i3


aixI

Pomocna odpowiedź

Witam kolegów 🙂

Ostatnio pomyślałem, że fajnie byłoby mieć drukarkę 3D. Pomyślałem sobie o tej drukarce (ponad to była omawiana na blogu). Ta drukarka kosztuje 1900zł i jest do samodzielnego montażu - może i fajnie, zawsze można podłubać i złożyć sobie drukarkę, niż kupić gotowca. Przechodząc do sedna sprawy pomyślałem sobie, że może dałoby radę zaoszczędzić trochę pieniędzy i kupić odpowiednie rzeczy/podzespoły i zrobić drukarkę Prusa i3 rework. Poza tym na stronie Jelwek są dostępne części mechaniczne i elektroniczne typu pręty, śrubki, nakrętki, łożyska, prowadnice, silniki itd. (choć zawsze można pokombinować i kupić gdzieś trochę taniej), np. klon Arduino MEGA2560 (50-60zł).

Możecie mnie też nakierować, czy warto w takie coś się bawić, czy po prostu kupić "gotową DIY" od Jelwek'a? Jeżeli takie coś się udało, to co dalej? Powiem szczerze, że w temacie drukarek 3D jestem totalnym laikiem.

W Internecie natrafiłem na takie stronki:

*ReWork

*ReWork2

*Elementy Prusa i3

Myślę, że temat można trochę pociągnąć, bo pewnie każdy kto chce się choć trochę pobawić w drukowanie obiektów 3D próbowałby na tym zaoszczędzić (bynajmniej te osoby, które jeszcze nie pracują).

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak jesteś początkujacy w temacie - kup gotowy, markowy kit do złożenia. Będzie sprawdzony i oszczędzi dużo stresu. Jeśli chcesz koniecznie oszczędzać - kup jelwekowy kit części mechanicznych - masz pewność, że będą dobrej jakości. Elektronikę możesz kupić chińską i nic się nie stanie, sam takiej używałem. Oszczędzić możesz kupując używane krokowce (pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na rozmiar i prąd).

Ale osobiście mam doświadczenia takie, źe lepiej zainwestować w coś konkretniejszego. Im bardziej zaoszczędzisz na starcie, tym więcej wydasz później. A z drukarką jest jak z autem - kupić łatwo, ale sprzedać już dużo gorzej. Miej to na uwadze.

W dziale kupię/sprzedam na forbocie ktoś ostatnio sprzedawał gate za 2400 - świetna cena za tę drukarkę. Sam bym kupił gdyby nie vertex kupiony miesiąc temu.

Link do komentarza
Share on other sites

Nawet, gdy kupisz KIT, to będziesz miał sporo zabawy z dłubaniem przy drukarce. Gwarantuje. Prawda jest taka, że nie warto oszczędzać. Ja traktuję drukarkę jako narzędzie - wymagam, aby działało. Nie miałem ochoty samemu kompletować części i składać jej kilka miesięcy.

Ze swojej strony polecam Jelweka oraz moją nową drukarkę GATE. Na każdą mogę załatwić rabat - jak coś to PW 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

mosi2 napisałeś, że jeżeli chciałbym koniecznie oszczędzać, to mogę kupić jelwekowy kit, a elektronikę jakoś chińską, wszystko ok, tylko nasuwa mi się pytanie, co potem? Tzn. jak udałoby mi się kupić wszystkie części aby złożyć tą drukarkę (tak aby zaoszczędzić), to co z tą elektroniką - Arduino? Pewnie trzeba wgrać jakiś program na Arduino. (wybaczcie za takie pytania, ale tak jak mówię, drukarkę 3D to oglądałem tylko w Internecie 😃).

Ale osobiście mam doświadczenia takie, źe lepiej zainwestować w coś konkretniejszego. Im bardziej zaoszczędzisz na starcie, tym więcej wydasz później. A z drukarką jest jak z autem - kupić łatwo, ale sprzedać już dużo gorzej. Miej to na uwadze.

Też prawda, ale czy Prusa i3 nie wystarczy? Pewnie są drukarki, które mają większe pole robocze niż Prusa i3.

Nawet, gdy kupisz KIT, to będziesz miał sporo zabawy z dłubaniem przy drukarce.

Pewnie tak 😋 np. ciągła kalibracja drukarki.

Dzięki za informację.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Elektronika sterująca, to Arduino + specjalna nakładka. Pamiętaj, że jeśli nie masz doświadczenia w danym temacie, to możesz popełnić pewne błędy w kompletowaniu części. Ostatecznie całość wyjdzie podobnie/drożej jak KIT 😉

Gwarantuje, że przez większość czasu i tak będzie drukował raczej małe rzeczy. Stawiam nawet tezę, że w większości przypadków wystarczyłoby 10x10x10cm 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Elektronika sterująca, to Arduino + specjalna nakładka.

A czy tą specjalną nakładkę można skądś pobrać? Czy są do tego jakieś tutoriale?

Pamiętaj, że jeśli nie masz doświadczenia w danym temacie, to możesz popełnić pewne błędy w kompletowaniu części. Ostatecznie całość wyjdzie podobnie/drożej jak KIT

Tak, zdaję sobie z tego sprawę.

Gwarantuje, że przez większość czasu i tak będzie drukował raczej małe rzeczy. Stawiam nawet tezę, że w większości przypadków wystarczyłoby 10x10x10cm

Dokładnie tak 🙂

Przy szperaniu informacji w Internecie już daaaawno temu czytałem ten worklog z budowy drukarki Mendel90. Nie jest to jakaś wybitnie trudna w budowie drukarka, a i cena przystępna. Jej budowę można zamknąć w ~1300zł.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

A czy tą specjalną nakładkę można skądś pobrać? Czy są do tego jakieś tutoriale?

Miałem na myśli nakładkę sprzętową z sterownikami silnikami.

Link do komentarza
Share on other sites

Ahhh 😃 fakt, Arduino + RAMPS 1.4.

PS: To jak odbywa się to całe drukowanie? Na PC masz jakiś program, który odczytuje odpowiednie informacje na temat jakiejś figury, którą chcemy wydrukować i przesyła do Arduino, które musi być zaprogramowane, no i właśnie czym zaprogramowane, tzn. jakimś kodem, który steruje odpowiednio silnikami i innymi podzespołami drukarki?

Link do komentarza
Share on other sites

Przeczytałem podlinkowaną stronę, gdzie wyczytałem, że jak już mamy plik .stl (czyli jakiś projekt 3D), wrzucamy go do odpowiedniego programu, np. Kisslicer i generujemy G-code, który wędruje do drukarki.

Ale załóżmy, że mam kupione Arduino Mega2560+inne niezbędne rzeczy (i jest niezaprogramowane), to skąd pobrać odpowiedni wsad, który umożliwiłby drukarce odczyt G-code'ów i zamieniłby te dane na odpowiednie sterowanie silnikami i extruderem? (To są pytania jakbym chciał składać drukarkę sam, tzn. kupić co trzeba i złożyć - tak jak pisałem w pierwszym poście).

Link do komentarza
Share on other sites

Polecam stronkę : http://www.mojreprap.pl/board/portal.php?sid=2ff405f3e066aa2d0305ab7c58e36acc

Co do kodu do drukarki to ja mam na przykład marlina z githuba. Z powyższej stronki wszystkiego się dowiesz. Co do samej drukarki to ja w 3 miesiące zbudowałem prusę i2 kompletując części z aliexpress. W sumie wyszło mi koło 650zł za całą drukarkę. Mimo tak małej kwoty drukuje według mnie całkiem dobrze, przynajmniej na moje potrzeby. Tak więc zalezy do czego ma być przeznaczona drukarka, jak do prototypowania jak u mnie to warto pomyśleć jak sobie zaoszczędzić. Jednak jak ma dawać piękne wydruki to trzeba zadbać o jakość poszczególnych części itp, a nie ściągać z Chin.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

aixI, gotowy wsad pobierasz z http://reprap.org/wiki/Marlin

Marlin to właśnie firmware drukarki, który wgrywasz na Arduino i od tego momentu działa ono jako "mózg" drukarki.

Przed wgraniem należy ustawić odpowiednie parametry w pliku konfiguracyjnym takie jak ilość kroków silnika na mm, położenie krańcówek itd.

Oprogramowanie jest napisane pod platformę Arduino, czyli nie trzeba mieć programatora aby je wgrać.

Link do komentarza
Share on other sites

klonyyy i Hudyvolt dzięki za informacje, zawsze się przydadzą.

klonyyy, wyszło Cię to dosyć tanio. Osobiście od razu nie drukowałbym nie wiadomo czego, najpierw jakieś projekty itp. Przy okazji czekam na opis Twojej drukarki, ciekaw jestem wyglądu i ewentualnie filmiku z pracy i oczywiście jakości wydruków.

A wie ktoś z Was, gdzie mogę, np. pobrać pdf'y do drukarki Mendel90, aby sobie móc wyciąć w płycie MDF, czy ze sklejki? Jakby ktoś miał nawet te pdf'y prosiłbym o udostępnienie. Sam znalazłem tylko plik y_heatshield.pdf.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.