Skocz do zawartości

Co jest potrzebne do programowania uC


Wojtek

Pomocna odpowiedź

Mam teraz kolejne pytanie tym razem dotyczące mikrokontrolerów. Wiem że do ich programowania będzie mi potrzebny programator stk200 (tak jak polecono w kursie programowania) tylko nie wiem który wybrać z tej strony http://www.allegro.pl/search.php?string=programator+stk200.I co jeszcze będzie mi potrzebne oprócz programu i oczywiście mikrokontrolera? Słyszałem coś o jakiś zestawach uruchomieniowych tylko nie wiem co to jest i czy to jest konieczne do kupowania? I jeszcze bym prosił o jakieś linki do tematów na temat budowy i działania mikrokontrolerów AVR.

Link do komentarza
Share on other sites

1) Upewnij się, że masz port LPT - tak zwany drukarkowy. Jeśli tak, to każdy z listy będzie dobry (wybierz np. ten o najniższych kosztach wysyłki)

2) Do programatora powinna być dołączona taśma do podłączenia z adapterem, najlepiej z popularnym złączem "kanada", jeśli nie ma - trzeba dokupić lub zrobić (poszukaj "kanada" w wyszukiwarce forumowej, już gdzieś komuś tłumaczyłem)

3) Jeśli nie będziesz bawić się na początku w ISP, to przyda się jakaś mała płytka uniwersalna, listwa goldpinów, podstawka pod procka i parę kolorowych kabli do zrobienia adaptera

4) Jeśli stać Cię na zestaw uruchomieniowy, to warto kupić na początek. Można też poskładać własny (wychodzi trochę taniej). Nie jest to jednak zakup konieczny, ja osobiście zaczynałem od układów złożonych na płytce stykowej (tzw. prototypowej). Naukę podstaw mam za sobą, a płytka stykowa przydaje mi się praktycznie w każdym projekcie - polecam poczytać trochę na jej temat oraz zakup.

5) Budowę i działanie AVR'ów masz szczegółowo opisane w nocie katalogowej konkretnego mikroprocesora (wpisujesz w google nazwę procka i "datasheet" po spacji)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czyli jeśli kupie taki programator ->http://www.allegro.pl/item562240209_programator_isp_stk200_300_rohs_avr_atmel_stk200.html , mikrokontroler attiny 2313, płytkę stykową , ściągne program BASCOM - AVR to już będe miał wszystko co potrzebne do programowania?

Przepraszam że mam tyle pytań ale poprostu nie chce kupować na marne.

Link do komentarza
Share on other sites

Przydałoby się jescze coś, co by dawało efekty programowania np układ z diodami. Zobacz sobie pierwszą część kursu C na Diodzie. Tam jest fajny ukladzik. Spróbuj zrobić coś podobnego poda Attiny.

Link do komentarza
Share on other sites

PS Jak się czyta ten dziwny znaczek: µF ?

Radze się nauczyć tych przedrostków na pamięć, razem z mnożnikami. W szkole na kierunku elektronicznym jest to pierwsza rzecz jaka się pojawia w materiale, bez tego nie da się dalej ruszyć.

Link do komentarza
Share on other sites

A czy do tego programatora będe musiał ściągnąć jakiś sterownik, jeśli tak to skąd? I czy ten programator ma już jakąś gotową podstawke pod mikroprocesor czy będe musiał robić to wszystko sam na jakiejś płytce drukowanej? Czy może można gdzieś kupić gotowca?

Link do komentarza
Share on other sites

Temat budowy adaptera ("podstawki pod mikroprocesor" - bo domyślam się, że nie chodzi Ci o samo gniazdo) wyjaśniałem już dość szczegółowo w dwóch tematach, poszukaj chwilę. Do korzystania z programatora wystarczy Ci darmowy bascom-avr albo avrdude (potrzebny sterownik giveio do obsługi LPT, jest załączony)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.