Skocz do zawartości

Co jest potrzebne do programowania uC


Wojtek

Pomocna odpowiedź

programator pod LPT to naprawdę bajecznie prosta sprawa, ten z podanej strony wygląda ok.

I tak, attiny2313 posiada wewnętrzny oscylator - zapraszam do noty katalogowej, masz tam wszystko dokładnie opisane.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nawyk, wszystko co mi podałeś w swoim linku rozumiem, nie rozumiem natomiast tego co jest w moim linku (http://www.ajd.czest.pl/~...p/budo_pro.html) Konkretnie nie rozumiem ustawienia goldpinów. Wydaje mi się że skoro wtyczka do adaptera ma 10 wejść, to goldpinów powinno być też 10, pięć po jednej stronie i równolegle pięć po drugiej stronie.

A tam tak nie jest. Tam jest 7 goldpinów podpiętych do wtyczki i jakiś jeszcze jeden goldpin który nie jest podpięty już do niczego i jego tak naprawdę to najbardziej nie rozumiem, po co on wogóle tam jest? .http://www.ajd.czest.pl/~.../spr_prog2.html - chodzi mi o to zdjęcie.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli przyjrzysz się złączu typu kanda, to zobaczysz że są 4 piny GND - w dłuższych taśmach oddziela się za pomocą GND przewody "sygnałowe", żeby zmniejszyć zakłócenia. Na podanej przez Ciebie stronie autor dał bardzo krótką taśmę i 3 piny GND pominął - nie są one niezbędne. Ten pojedynczy goldpin nieco wyżej na płytce służy do podłączenia zewnętrznego zasilania.

----------------

mskojon, faktycznie głupi błąd -.-'

Link do komentarza
Share on other sites

po przejrzeniu paru stron miałem wątpliwości - złącze kanda/kanada jest stosowane zamiennie, podobnie na allegro w opisach towaru. Firma jest jednak tylko jedna - Kanda - i chyba od niej wzięła się ta nazwa? Pomyśleć, że przez tyle czasu byłem wprowadzony w błąd.. Dzięki mskojon.

Link do komentarza
Share on other sites

To właśnie od firmy Kanda (która stworzyła dla Atmela zestaw uruchomieniowy STK300) wzięła się nazwa tego złącza, może nie złącza ale rozmieszczenia pinów w tym złączu. Nie ma za co, miło, że mogłem pomóc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ale programator ISP STK200/300 chyba nie wymaga dodatkowego zasilania. Czyli w adapterze który będe do niego robił mogę pominąć ten dodatkowy goldpin? Do attiny 2313 rezonator jest nie potrzebny więc wystarczy go poprostu pominąć. Czy w miejscu jego braku mam połączyć te dwa miejsca do których by był przylutowany? Czy potrzebne są te 2 kondensatory?To jest link do schematu : http://www.ajd.czest.pl/~pawel.borkowski/wyklady/avrisp/ad_at90S2313.html

A jak się czyta to pF - to chyba jednostka pojemności kondensatorów wyrażona w Fardach( tylko jak się czyta to p). :->

Link do komentarza
Share on other sites

Kondensatorów nie musisz podłączać.

Programator oczywiście wymaga zasilania, musisz podłączyć zasilanie identyczne, jakim zasilany jest mikroprocesor podczas programowania. Przeważnie w konstrukcjach jest gniazdo do programowania, do którego podłączone jest też zasilanie.

Link do komentarza
Share on other sites

To zasilanie do tego programatora to ma być na 5 v ze zwykłej bateri?

[ Dodano: 10 Mar 09 07:04 ]

A pozatym w ofercie zakupu tego programatora pisało że nie trzeba podłączać dodatkowego zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

W opisie programatora jest:

Nie wymaga dodatkowego zasilania - pobiera je z układu docelowego!

To zasilanie nie musi być wcale stabilizowane, ważne, żeby mieściło się w przedziale napięcia zasilania mikroprocesora.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.