Skocz do zawartości

Poznaj 8 sekretów szybkiego LineFollowera


Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Zakładam, że trafiłeś na ten artykuł, ponieważ chciałbyś zbudować naprawdę szybkiego robota typu LineFollower.Świetnie się składa, w tym darmowym poradniku zebrałem 8 sekretów, dzięki którym zbudowałem najszybszego robota w Polsce (i nie tylko).

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo wartościowy artykuł 🙂 nie każdy chce się dzielić swoimi spostrzeżeniami oraz testami- szczególnie jeśli ma najszybszego lfa 🙂 jest tutaj jednak coś co mnie zawsze zastanawiało, czego sam nie przetestowalem. Chodzi o ułożenie czujników w lfie. Kiedyś natrafilem na Forbocie chyba na pdf ze zbiorem podstawowych informacji o LineFollowerze- byla to konstrukcja z 3 czujnikami optycznymi i miało to dzialać w sposob prosty- ciagle jezdzić po linii i sprawdzać czy ona tam jest (jazda zygzakiem). I dochodzimy wreszcie do mojego pytania. Czy nie lepiej ulożyć czujniki , zeby linia byla miedzy nimi? Nie widze jak to u Ciebie na schemacie wyglada, ale jesli sie nie myle, masz dwa czujniki na linii 🙂

Pytanie może banalne, ale nurtuje mnie już od jakiegoś czasu.

Link do komentarza
Share on other sites

Im węższe ustawienie czujników tym lepiej. Możesz wtedy szybciej zorientować się, że robot zjeżdża z trasy. Jeśli pomiędzy sensorami będą zbyt duże przerwy, to zdecydowanie trudniej będzie utrzymać odpowiednią pozycję.

Po pierwsze, między jednym, a drugim czujnikiem będzie martwa strefa. LinbeFollower będzie mógł zbaczać z trasy, a procesor nawet tego nie zauważy. Po drugie, nie będziesz mógł w łatwy sposób sprawdzić, czy wypadłeś z trasy, czy linia jest pomiędzy czujnikami. Moim zdaniem kompletne minimum, to 1 czujnik na linii.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie odnośnie odległości listwy z czujnikami od kół, oraz szerokości LF'a.

Lepiej gdy czujniki są bardziej wysunięte na przód? Czy lepiej będzie się sprawował LF o większym rozstawie kół? Dzięki za odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Lepiej gdy czujniki są bardziej wysunięte na przód?

Oczywiście, że tak. Im są dalej, tym silniki mają więcej czasu na reakcję. Wyobraź sobie bardziej życiową sytuację np.: podczas biegania w trudnym terenie - lepiej patrzeć praktycznie na swoje stopy, czy daleko do przodu?

Czy lepiej będzie się sprawował LF o większym rozstawie kół?

Większy rozstaw kół pozwala na łagodniejsze pokonywanie zakrętów. Obie wartości, o które zapytałeś należy dobrać eksperymentalnie. Z żadną nie można przesadzić. Niestety, trasy wyklejane na zawodach są bardzo różne, dlatego nie można wyznaczyć stałych wartości np.: dla optymalnego promienia skrętu.

Link do komentarza
Share on other sites

Wychodzi, że przy robocie o szerokości 15cm maksymalna średnica kół to 3-5cm

A skąd ta wartość? Jak powiązałeś średnicę kół z szerokością robota?

Link do komentarza
Share on other sites

Marooned, jeśli chodzi Ci o regulatory, to mam 1xPD (śledzenie linii), 2xPID (kontrola prędkości silników). Ciężko ocenić ich wpływ na końcowy wynik, jest po prostu zadowalający 🙂 Sprecyzuj pytanie, to będzie łatwiej konkretnie odpowiedzieć.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.