Skocz do zawartości

Silnik do Linefollowera...


Kangurek

Pomocna odpowiedź

Mi właśnie o taką prędkość chodzi, tylko jest drugi problem. Przegubowiec ma koło pod ramieniem i nie może być za wysoki, ponieważ środek ciężkości powinien być nisko. Chciałbym zastosować koła o średnicy 3 cm dlatego, żeby uzyskać prędkość ponad 1 m/s potrzebny mi jest silnik uzyskujący ponad 600 obr./min. na wyjściu.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi Ci o przegubowca, to w tym wypadku silnik z przekładnią odpada, jak byś przeniósł napęd na koło? Tutaj pozostaje samodzielne zrobienie przekładni, ja u siebie rozwiązałem to przekładnią pasową, ale myślę, że zębata byłaby lepsza. No i istnieje też możliwość napędzania tylnej osi, przednia mogłaby tylko wyznaczać kierunek, ale nie wiem jak wtedy będzie się zachowywał robot.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeśli chodzi Ci o przegubowca, to w tym wypadku silnik z przekładnią odpada, jak byś przeniósł napęd na koło? Tutaj pozostaje samodzielne zrobienie przekładni, ja u siebie rozwiązałem to przekładnią pasową, ale myślę, że zębata byłaby lepsza. No i istnieje też możliwość napędzania tylnej osi, przednia mogłaby tylko wyznaczać kierunek, ale nie wiem jak wtedy będzie się zachowywał robot.

Czemu przekładnia odpada? Można dać po prostu dwie te same zębatki, jedna była by zamocowana na silniku, a druga na kole i obroty były by te same co na wyjściu z przekładni. Co do napędzania tylne osi to kompletnie odpada. Przy skręcie ramienia robot by mógł pojechać prosto, bo koło by się blokowało, a jakby miał skręcać to obroty jednego (wewnętrznego silnika) musiały by być mniejsze ponieważ oba koła musiały by przebyć różną drogę w tym samym czasie. Więcej z tym roboty i byłby pewnie wolniejszy przez to.

➡️Mihau Co do painta zgadzam się z Tobą w 100 %, ale rozwiązanie, które podał nes86 będzie chyba zabierać za dużo miejsca. A w dodatku silnik byłby po jednej stronie więc nie była by zachowany rozkład mas i w jedną stronę ramię mogłoby skręcać szybciej, a w drugą wolniej.

Link do komentarza
Share on other sites

a ja mam pytanie.... wystapiło określenie "mniejszy od kartki a4. Jakiej wielkości są przeciętne line fallowery ? Orientacyjnie. Pudelko zapałek czy karton na telewizor ?;]

Nie maiłem niestety okazji na żywo widzieć,

Link do komentarza
Share on other sites

Minisumo ma mieć max 10cm x 10cm linefollowery żeby startować w zawodach nie mogą przekroczyć kartki A4. OCzywiście możesz zrobić sobie robota 1cm x 1cm to już twoja sprawa. A co do twojego pytania to minisumo przeciętnie mają 8x8cm bo trudno jest upchać to wszystko na takim małym polu, początkujący pewnie robią 10x10cm na styk ale ja jak chciałem robić minisumo to miał on mieć równe 10 x 10 cm no i przegapiłem miejsce na koła no i niestety pech... Za duży

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, nie chciałem nowego tematu zakładać, więc się tu zapytam.

Co byście mi polecili:

http://www.pololu.com/catalog/product/1088 i http://www.pololu.com/catalog/product/993

czy

http://www.mobot.pl/index.php?site=products&type=873&details=7862 i http://www.mobot.pl/index.php?site=products&type=875&details=7787

Ceny: silniki pololu są na pewno droższe i do tego przesyłka. Koła jednak są tańsze, bo sprzedawane w parach.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm... te pierwsze mają przełożenie 30:1 jeśli robot będzie ważył powyżej 500g to możesz mieć problem! Nie wiem ile kosztuje teraz kurs dolara ale pewnie bardziej opłacalne było by Ci kupić to:

http://www.mobot.pl/index.php?site=products&type=873&details=7778

właściwie to jest to samo co z polulu tylko 150:1 (są jeszcze 65:1 i 25:1)

z tym że niedawno chciałem kupić sobie koła z wobitu no i problem: 2 koła (cena brutto) kosztują 24zł dodać do tego 13zł przesyłki i jeszcze dodatkowo 5zł vatu. Razem 40zł! Dobrze się zastanów nad wyborem. Ja bym poszukał trochę większego przełożenia.

[ Dodano: 01 Maj 09 07:58 ]

PS. Gdy pisałem problem to miałem na myśli zastosowanie 2 takich silniczków! 2 z tyłu i jeden ślizgacz z przodu!

Link do komentarza
Share on other sites

właściwie to jest to samo co z polulu tylko 150:1 (są jeszcze 65:1 i 25:1)

z tym że niedawno chciałem kupić sobie koła z wobitu no i problem: 2 koła (cena brutto) kosztują 24zł dodać do tego 13zł przesyłki i jeszcze dodatkowo 5zł vatu. Razem 40zł! Dobrze się zastanów nad wyborem. Ja bym poszukał trochę większego przełożenia.

Pomyłka nie 65:1 i 25:1 tylko 65 i 25 obr/min, to ogromna różnica.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za rady.

Ceny części z Pololu to USD * 3,5, ale i tak najwcześniej mógłbym je mieć za 2 miesiące.

Pewnie stanie na Wobitowej ofercie, ale kto wie, może na gwiazdkę sobie taki zestawik z Pololu sprezentuję.

Zastanawiem się tylko, czy jak te silniki na 3V zasilałbym 5V to czy im bym dużą krzywdę zrobił.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.