Skocz do zawartości

Kurs Arduino - #5 - PWM, serwomechanizmy, biblioteki


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Poprzednia część omawiała przetwornik ADC. Tym razem pójdziemy w drugą stronę i zajmiemy się generowanie specyficznego sygnału.Mowa o PWM - modulacji szerokości impulsu. Zagadnienie to może brzmieć skomplikowanie, jednak kilka praktycznych przykładów na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

bocian, dałoby się sterować serwomechanizmami przez inne porty, ale byłoby to bardzo utrudnione. Każde serwo wymaga swojego sygnału PWM, a ten najłatwiej generować na wyprowadzeniach ze sprzętowym wsparciem generowania takiego sygnału 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

MateuszW, musiałbyś dostać się do potencjometru, który jest wewnątrz serwomechanizmu i dorobić sprzężenie zwrotne. Inna opcja, to inwestycja w bardziej zaawansowane (znacznie droższe) serwomechanizmy, z którymi można się komunikować w dwie strony.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Gdy już jesteśmy przy zasilaniu Arduino napięciem wyższym niż 5V mam kilka pytań (zapewne oczywistych).

- Powód, dla którego dajemy stabilizator? Czy jest to dlatego, że serwo obsługiwane jest z napięciem 5V (i zostałoby spalone) czy dlatego, że przez pin analogowy bez stabilizatora również przesłoby napięcie 9V a co za tym idzie podłączając do pinu analogowego spalimy Arduino.

- Czy podłączenie koszyku na baterię 4 x 1,5V do Arduino będzie poprawnie działać? Wyczytałem, że powinno zasilać się od 7-12V by minimalny dropout był 2V.

- Chciałem zbudować sterowanie silnikiem (jak serwem) z użyciem potencjometru. Silnik to DG01D (4.5V) gdy go podłączyłem używając Arduino tylko jako zasilanie (5V), silnik działa. Niestety gdy podłączone jest z potencjometrem, kręcąc nóżkom słychać tylko "buczenie" wewnątrz silnika nic (nic się nie kręci). Czy ma na to wpływ natężenie płynące przez piny w Arduino czy może za duże napięcie czy coś jeszcze?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Link do komentarza
Share on other sites

Powód, dla którego dajemy stabilizator? Czy jest to dlatego, że serwo obsługiwane jest z napięciem 5V (i zostałoby spalone) czy dlatego, że przez pin analogowy bez stabilizatora również przesłoby napięcie 9V a co za tym idzie podłączając do pinu analogowego spalimy Arduino.

Piny analogowe, które pracują w zakresie 0-5V nie mają tutaj niż do rzeczy. Więc sprawdź, czy dobrze rozumiesz wszystkie pojęcia. Serwomechanizm zasila silnik napięciem podanym na jego czarny (masa) oraz czerwony (Vcc) przewód.

Serwomechanizm musi być zasilany z około 5V. Czyli teoretycznie moglibyśmy podłączyć go do pinów 5V wyprowadzonych z Arduino. Niestety prąd pobierany przez silnik jest duży (szczególnie przy rozruchu), wbudowany stabilizator jest zbyt słaby, aby to obsłużyć. W związku z tym powstają zakłócenia, które resetują procesor i program nie działa poprawnie.

Postaram się w ciągu kilku tygodni rozbudować tę część kursu o demonstracje takiego zjawiska. Najpierw jednak pojawią się nowe artykuły.

- Czy podłączenie koszyku na baterię 4 x 1,5V do Arduino będzie poprawnie działać? Wyczytałem, że powinno zasilać się od 7-12V by minimalny dropout był 2V.

Niestety 6V może okazać się zbyt niskim napięciem.

Chciałem zbudować sterowanie silnikiem (jak serwem) z użyciem potencjometru. Silnik to DG01D (4.5V) gdy go podłączyłem używając Arduino tylko jako zasilanie (5V), silnik działa. Niestety gdy podłączone jest z potencjometrem, kręcąc nóżkom słychać tylko "buczenie" wewnątrz silnika nic (nic się nie kręci). Czy ma na to wpływ natężenie płynące przez piny w Arduino czy może za duże napięcie czy coś jeszcze?

Absolutnie NIE WOLNO podłączać silnika bezpośrednio do Arduino. Jest to najprostsza droga do jego nieodwracalnego uszkodzenia. Przykład poprawnego podłączenia silnika pojawi się w kolejnej części kursu. Radziłbym do tego czasu nie robić własnych eksperymentów z napędami! Pamiętaj, że wydajność jednego pinu Arduino to około 20mA, silnik może brać 10, albo 100 razy więcej!

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, Super dzięki za wyjaśnienia!

Niestety przed eksperymentami ciężko będzie mnie powstrzymać🙂 Silniki na razie zostawię i poczekam na kolejny artykuł.

Jeszcze takie szybkie pytania:)

- co do stabilizatora 5V, czy w układzie nie powinny znaleźć się dwa kondensatory 100nF?

- Kupiłem wtyk DC 2.1/5.5 by móc zasilać Arduino baterią. Niestety muszę przylutować przewody do wtyku. Co do polaryzacji mam rozumieć, że + jest na "wtyku" a - na obudowie?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.