Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze kierunku studiów związanego z mikrokontrolerami


diman4

Pomocna odpowiedź

Witam. Jestem po technikum, technik elektronik. W szkole szczerze mało co się dowiedziałem o elektronice, każda nasza lekcja polegała na przepisywaniu książki do zeszytu. Sam bawiłem się arduino przez jakiś czas, ale ta szkoła naprawdę mnie zdemotywowała do robienia czegokolwiek. Po maturach znowu nabrałem chęci do nauki, ale chciałbym się skupić na mikrokontrolerach i ich programowaniu. Szukałem w internecie kierunków studiów związanych z mikrokontrolerami ale nie mogę znaleźć niczego konkretnego. Jedyne co znalazłem w mojej okolicy to elektrotechnika ze specjalizacją automatyka na politechnice świętokrzyskiej. Jakie są jeszcze kierunki na których będę mógł się uczyć tego co mnie interesuje? Chciałbym programować jakieś avr, albo arm w języku C.

Link do komentarza
Share on other sites

diman4, szczerze to chyba na żadnej polskiej uczelni nie nauczysz się programować mikrokontrolery. Fakt, że może się to powolutku zmienia, ale niestety musisz uczyć się sam. Na studiach będziesz miał jakieś kretyńskie laborki z charakterystyki tranzystora itp. Dopiero później jakieś projekty na zaliczenie, ale to i tak będziesz skazany sam na siebie. Kadra i program nauczania na polskich uczelniach jest za stary na takie wynalazki jak nauka programowania czegoś innego niż 8051 😉.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Ehh, tak właśnie myślałem, bo w technikum też mieliśmy prehistoryczną elektronikę. Dobrze, że kolejne roczniki mają nowszy program nauczania, ale też słyszałem, że nie jest on jakiś bardzo zmieniony niż stary... Ogólnie to chcę iść na studia zaoczne i do pracy, a przez wakacje uczyć się samemu tego programowania. Ten kierunek elektrotechnika będzie dobry, żeby nadrobić zaległości z technikum i może nauczyć się czegoś nowego? Jakie są zawody związane z programowaniem mikrokontrolerów i budowaniem robotów na ich podstawie? Może poszedłbym na jakiś staż w czasie studiów, żeby się czegoś nauczyć i zdobyć doświadczenie.

Link do komentarza
Share on other sites

diman4, wydaje mi się, że elektrotechnika to bardziej elektryka i energetyka, a nie elektronika.

U mnie to wygląda tak: kończę teraz 1 klasę technikum mechatronicznego i póki co zaczęliśmy omawiać podłączenie diody przez rezystor i zasilacz na LM7805 Na lekcjach nic ciekawego nie robimy i wiele osób nie ma ochoty na nie chodzić. Gdybym wcześniej nie bawił się elektroniką to raczej bym się tylko do niej zniechęcił i zajmował czymś innym. Trzeba dokształcać się samemu w wolnym czasie, bo ze szkoły raczej poza plecakiem nic nie wyniosę 😃

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ja na Politechnice Poznańskiej, kierunek Mechatronika na Wydziale Budowy maszyn i zarządzania miałem 8051, ATmegi, PLD i DSP. Jednak poruszone były tylko podstawy, aby pokazać, że coś takiego istnieje i co można z tym zrobić.

Z tego co kojarzę u nas na AiR na wydziale informatycznym jest więcej o mikrokontrolerach.

Kolega na II stopień poszedł na informatykę i wybrał specjalność "Aplikacje mobilne i wbudowane dla Internetu Przedmiotów". Ale tam mówił, że głównie RPi i BeagleBone i chyba STM32.

http://fc.put.poznan.pl/studia/kierunki-i-specjalno-ci%2C59.html

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, polemizowałbym - teraz mam (w zasadzie kończą się) laborki z PTM (Podstawy Technik Mikroprocesorowych) na Cortexach 😉 Jestem na AiRze, chociaż akurat ten kurs jest z potoku elektroniki (na naszym AVRy). Oczywiście wcześniej pomiary charakterystyk półprzewodników też były, ale raczej nie uznałbym ich za kretyńskie, zważając na to, że jestem na wydziale Elektroniki (PWr) 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

diman4, szczerze to chyba na żadnej polskiej uczelni nie nauczysz się programować mikrokontrolery. (...) Kadra i program nauczania na polskich uczelniach jest za stary na takie wynalazki jak nauka programowania czegoś innego niż 8051 😉.

Tu raczej nie chodzi o kadrę, co o wyposażenie. Ja na PWr miałem zajęcia na zestawach z 8-bitowymi STM8, programowanie w asemblerze. Nie można oczekiwać "nie wiadomo czego" od kursu trwającego raptem kilka tygodni. Bardziej ma to na celu (podkreślenie moje)...

ja na Politechnice Poznańskiej, kierunek Mechatronika na Wydziale Budowy maszyn i zarządzania miałem 8051, ATmegi, PLD i DSP. Jednak poruszone były tylko podstawy, aby pokazać, że coś takiego istnieje i co można z tym zrobić.

No właśnie. U nas były jeszcze DSP i układy programowalne. Niestety (a może właśnie "stety") trzeba działać samemu. Ewentualnie organizować się, działać w kołach naukowych, jeśli jest taka możliwość.

Ten kierunek elektrotechnika będzie dobry, żeby nadrobić zaległości z technikum i może nauczyć się czegoś nowego?

Trudno mi się tu wypowiedzieć. Nie liczyłbym, że same studia zrobią z Ciebie nie wiadomo jakiego wymiatacza. Dadzą podstawy, poznasz różne bardziej zaawansowane rzeczy, jak Teoria Obwodów czy Przetwarzanie Sygnałów (zależnie od uczelni/kierunku), etc.

Może poszedłbym na jakiś staż w czasie studiów, żeby się czegoś nauczyć i zdobyć doświadczenie.

To już brzmi lepiej. Jeśli będziesz miał możliwość to staż może naprawdę dużo Ci dać. O ile będzie to sensowna firma, w której nie będziesz parzył kawy, a robił coś konkretnego.

Oczywiście wcześniej pomiary charakterystyk półprzewodników też były, ale raczej nie uznałbym ich za kretyńskie, zważając na to, że jestem na wydziale Elektroniki (PWr) 😉

Pozdrawiam kolegę 😅

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

diman4, myśląc o wyborze studiów powinieneś przede wszystkim zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami. Jeśli jedyne co oczekujesz to "Chciałbym programować jakieś avr, albo arm w języku C.", nie musisz w tym celu kończyć studiów. Wystarczy dobry kurs, książka, ale najważniejsza jest/będzie praktyka. Studia, szczególnie w Polsce, są nastawione na rozwój intelektualny, w szczególności na zrozumienie teorii. Do programowania w C nie musisz poznawać matematyki wyższej, umieć rozwiązywań równań różniczkowych itd. Z drugiej strony, studia są prowadzone jako uniwersalne. Z punktu widzenia uczelni nie ma sensu koncentrować się przykładowo na AVR - za kilka lat będą nowe układy, nowe architektury i cała wiedza będzie nieaktualna. Natomiast podstawy elektrotechniki, matematyki, czy fizyki raczej nie ulegną zmianom. Studia mają przygotować Cię na przyszłość, ułatwić dalszy rozwój. To co oczekujesz, w innych krajach (np. Wielkiej Brytanii) oferują 1-2 letnie kursy organizowane przez college. Niestety w Polsce zlikwidowano szkoły zawodowe, a jedyna opcja kształcenia to studia.

Zastanów się, nie nad tym co chcesz robić teraz, nie za rok, ale co chcesz/będziesz robił za lat 10, czy 15. Wiem, że to trudne, ale studia to planowanie na dalszą przyszłość.

Jeśli chcesz być dobrym programistą, polecam informatykę. Nie będzie tam mikrokontrolerów (albo będzie niewiele), ale nauczysz się programować. Później sam będziesz mógł się douczyć w wybranej dziedzinie.

Inna opcja to Elektronika lub Automatyka. Na tych kierunkach programowania będzie mało, ale za to poznasz więcej "niskopoziomowych" mechanizmów. Każdy kierunek da Ci wiele możliwości, najcenniejsza to umiejętność nauki. Pamiętaj, że nauczyć "się" musisz sam - uczelnia, ani kierunek tego za Ciebie nie zrobi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam, zawsze można robić swa kierunki na raz. To prawda, że na studiach poznaje się podstawy no ale studia są po to żeby nauczyć człowieka uczyć się samemu. Bez pracy własnej niczego się nie nauczysz. Wykładowcy wskazują tylko kierunek, w którym należy się udać. (Miałem takiego jednego kiedy co wskazywał na Japonie 😃)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

shaslyk135, zazdroszczę Ci. My dopiero w trzeciej klasie omawialiśmy elementy elektroniczne i to tak po łebkach tylko, że rezystor to ma opór, kondensator gromadzi ładunek, a schemat zasilacza na LM7805 pokazali nam w czwartej klasie i większość nie wiedziała co w ogóle jest na tym schemacie...

Myślałem też nad kierunkiem automatyka i robotyka ale to jest na wydziale mechatroniki i budowy maszyn i jest jedna specjalność "automatyka przemysłowa sterowanie obiektami mobilnymi".

Elektrotechnika ze specjalnością automatyka to chyba jedyny kierunek na Politechnice Świętokrzyskiej, który mógłby mnie zainteresować, w opisie jest coś o programowaniu i o mikrokontrolerach, więc byłyby jakieś podstawy. Chyba, że nie do końca ogarniam i nie wiem co jest na poszczególnych kierunkach.

http://tu.kielce.pl/informator/index.php Tutaj są opisane wszystkie kierunki, więc może ktoś bardziej ogarnięty znajdzie dla mnie coś lepszego.

tomekm, wiem, że studia nie zrobią ze mnie żadnego wymiatacza. Oczywiście sam będę się rozwijał, a studia to będzie, mam nadzieję, dodatkowa motywacja.

Jak znaleźć jakieś firmy, które zajmują się mikrokontrolerami, robotami i programowaniem?

Elvis, problem w tym, że ja nie wiem co chcę robić za te 10-20 lat. Nie mam pojęcia co może robić ktoś, kto interesuje się elektroniką i programowaniem. Najlepszy byłby kierunek który łączyłby i elektronikę, i programowanie. Ale chyba wybiorę elektrotechnikę, a programowania nauczę się z książek i kursów.

Link do komentarza
Share on other sites

problem w tym, że ja nie wiem co chcę robić za te 10-20 lat.
no i to jest własnie problem, który dotyczy chyba większości ludzi.
Najlepszy byłby kierunek który łączyłby i elektronikę, i programowanie.

to chyba była by jakaś robotyka albo mechatronika.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Elvis, dzięki, czegoś takiego potrzebowałem. Teraz mniej więcej mam wszystko wyjaśnione. Raczej na pewno wybiorę się na elektrotechnikę, specjalność automatyka. Jest tam trochę elektroniki, elektryki i informatyki, czyli wszystko czego mi trzeba. Reszty douczę się z kursów, książek i poszukam jakiejś ciekawej firmy do której mógłbym pójść na staż. Dzięki wszystkim za pomoc!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.