Skocz do zawartości

Wybór mini platformy komputerowej - Raspberry/Banana


average

Pomocna odpowiedź

Witajcie,
chcę wyposażyć się w cacko pokroju Raspberry/Banana. Do czego chcę to wykorzystać?

Torrent, dostęp zdalny z dowolnego miejsca, FTP, NAS (oczywiście na wyrost, bo NAS z jednym dyskiem, to nie NAS), backup domowego środowiska, oglądanie streamów z Twitcha, odtwarzanie telewizji, VPN. Generalnie chcę tam postawić Debiana ze środowiskiem OMV jeśli ma to jakieś znaczenie.

Opłaca się iść np. w taki zestaw czy lepiej "składać" samemu? Może macie swoje miejsca w internecie, gdzie można nabyć w/w sprzęt w lepszych cenach?

Jeśli temat założyłem w nieodpowiednim dziale, to proszę o przeniesienie.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o "oszczędności", to tylko "zakupy za waluty" 😅

Original Banana PI A20 Dual Core Development Board cirka 160zł

Black Professional ABS Plastic Case For Banana Pi około 35zł

Good Real Capacity High Speed Microsd Compact Flash TF Memoey Micro sd Card 4GB 8GB 16GB 32GB 64GB CLASS 10 Free Shipping w cenach od $3.31 do $28.89 w zależności od wybranej pojemności.

Zarówno w BangGood, jak i na AliExpress robię zakupy bardzo często, i nie mam z tymi sprzedawcami żadnych problemów 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Dlaczego nie ma sensu? Zasilacz muszę mieć, tak samo kartę. Obudowa też się przyda żeby kurz nie osiadał.

Nie będzie problemów wydajnościowych z odtwarzaniem streamów w 1080p? Rozumiem, że dla moich zastosowań skupić się na Bananie?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

NAS (oczywiście na wyrost, bo NAS z jednym dyskiem, to nie NAS)
Od kiedy NAS z jednym dyskiem to nie NAS? NAS to w wolnym tłumaczeniu "pamięć dołączona do sieci". I jak najbardziej jeden dysk może być dyskiem sieciowym.

Sam mam WD My Cloud i jestem bardzo zadowolony.

Nie do końca wiem co wątek ma wspólnego z tematyką forum, no ale nie mi oceniać.

Link do komentarza
Share on other sites

Napisałem na szybko, więc już się tłumaczę dlaczego moim zdaniem zestaw nie ma sensu.

Po pierwsze, można kupić wszystkie jego składowe w podobnej cenie - może nawet taniej. Ale prawie każdy kto bawi się elektroniką, sporo rzeczy znajdzie pod ręką:

1) karta SD - to chyba większość osób ma w domu, można wykorzystać, a dokupić jak naprawdę będzie potrzebna

2) zasilacz - Banana jest zasilana przez micro-USB, więc zwykła ładowarka od telefonu spokojnie wystarczy. Sam tak robiłem, problemów nie było

3) radiatory - były popularne w Raspberry 1, ponieważ procesor był tak wolny, że bez podkręcania można było umrzeć z nudy podczas pracy. Bez podkręcania, nie ma potrzeby dodatkowego chłodzenia procesora

4) kabel HDMI - jak ktoś ma telewizor lub monitor z HDMI to pewnie w domu i kabel znajdzie...

5) I wreszcie obudowa - o ile widzę, ta w zestawie pięknie pasuje do Banana-Pi, ale nie ma w niej miejsca na dysk. Może lepiej coś tego typu: http://simplenas.com/download/banana-pi

A co do samej płyki, to BananaPro ma wbudowane WiFi, do BananaPi trzeba dokupić kartę (no chyba że dostęp po kablu Ci wystarczy).

Link do komentarza
Share on other sites

BananaPi i Pro to prawie to samo. Na pewno Pro ma Wifi zamiast wyjścia Composite. Chyba też trochę więcej pinów jest wyprowadzone. Nie jestem też pewien taktowania procesora - niektóre specyfikacje podają 1.2GHz dla pro i 1.0 dla Pi. Ale ogólnie Pro ma wszystko co Pi tylko WiFi zamiast analogowego wyjścia wideo.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.