Skocz do zawartości

Poprawne podłączenie wyświetlacza LCD


fauke

Pomocna odpowiedź

Dzis chcialem pierwszy raz podpiąc wyswietlacz LCD do Arduino UNO, jednak robiąc wszystko idealnie jak tu: https://forbot.pl/blog/artykuly/programowanie/kurs-arduino-wyswietlacz-tekstowy-lcd-id4263

Juz od poczxatku nie działał on dobrze bo moglem sterować jasnością ale nie wyświetlał się tekst. Czasem on przerywał/migał wiec doszedłem do wniosku że cos nie łączy i zaczalem zmieniac porty. Aż do teraz jak hmm niby podłączam podobnie a nawet się nie włącza. Jak najprościej teraz sprawdzić czy wyświetlacz w ogóle jest sprawny? 😖🙄

Link do komentarza
Share on other sites

Po podpięciu:

1. GND masa
2. Vcc zasilanie dodatnie, 5V
3. V0  regulacja kontrastu
4. RS  wybór rejestrów (komenda, dane)
5. RW  wybór opcji odczyt/zapis
6. E  zezwolenie na zapis do rejestrów
15. Vpod  zasilanie dodatnie podświetlenia
16. GNDpod  masa podświetlenia

Wyświeta się pierwszy rząd. Tylko mam problem że nie łączą dobrze kable. Jak to jakoś lepiej przymocować to płytki stykowej bez lutowania? 👹

A jak dopiąłem pozostałe 4 to nic się nie zmienia...

kod:

#include <LiquidCrystal.h> //Dołączenie bilbioteki
LiquidCrystal lcd(2, 3, 4, 5, 6, 7); //Informacja o podłączeniu nowego wyświetlacza

void setup() {
 lcd.begin(16, 2); //Deklaracja typu
 lcd.setCursor(0, 0); //Ustawienie kursora
 lcd.print("Kurs Arduino"); //Wyświetlenie tekstu
 lcd.setCursor(0, 1); //Ustawienie kursora
 lcd.print("Na Forbocie!"); //Wyświetlenie tekstu
 lcd.blink(); //Włącznie kursora
}

void loop() {
}
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wyświeta się pierwszy rząd.

Pierwszy rząd znaków, czy tylko prostokąty?

Tylko prostokąty.

.. Chociaż jak wspominałem nie mam na stałe przylutowanego LCD i czasem, nie wiem od czego to zależy jak nim poruszam to wyświetla się 2 rzędy prostoktow lub co lepsze dziwne ciągi znaków w 1 rzędzie

Link do komentarza
Share on other sites

fauke, sprawdź, czy kolejność wszystkich połączeń jest na 100% taka jak zadeklarowana w programie. Dziwne, że płytka stykowa "nie styka" - może jednak Ci się tylko wydaje?

Link do komentarza
Share on other sites

fauke, sprawdź, czy kolejność wszystkich połączeń jest na 100% taka jak zadeklarowana w programie. Dziwne, że płytka stykowa "nie styka" - może jednak Ci się tylko wydaje?

Używam gotowego sketcha "hello world" dla wyswietlacza LCD, jest tam dobra instrukcja i wszystko jest tak samo..

Cyknąłem fotke jak udało mi sie ustawic tak wysiwetlacz zeby wyswietlał te dziwne znaczki.

Jak juz troche mocniej docisnąłem LCD do góry to wyswietlały sie 2 rzędy prostokątów.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

// poprawione

[ Dodano: 22-08-2015, 12:50 ]

Szczególnie te dziwne kraczki w pierwszym rzędzie mnie dziwią, tak jakby zła biblioteka/sterowniki? Czym to moze byc spowodowane?

Link do komentarza
Share on other sites

fauke, skoro wyświetlacz wyświetla takie znaczki to oznacza, że dostaje złe dane. Tak jak pisał wyżej Treker, sprawdź poprawność połączeń wszystkich sygnałów, czy kabelki idą z arduino tak jak powinny iść, szczególnie w kodzie powinno to być napisane.

Dziwi mnie tylko ilość połączeń, od zawsze używam tych wyświetlaczy z przesyłaniem danych tylko przez 4 bity bo to oszczędność pinów.

Link do komentarza
Share on other sites

fauke, skoro wyświetlacz wyświetla takie znaczki to oznacza, że dostaje złe dane. Tak jak pisał wyżej Treker, sprawdź poprawność połączeń wszystkich sygnałów, czy kabelki idą z arduino tak jak powinny iść, szczególnie w kodzie powinno to być napisane.

Dziwi mnie tylko ilość połączeń, od zawsze używam tych wyświetlaczy z przesyłaniem danych tylko przez 4 bity bo to oszczędność pinów.

Też używam 4 bitowego przesyłania danych

[ Dodano: 22-08-2015, 15:43 ]

Już coraz bardziej wydaje mi się że coś jest poprostu uszkodzone. Próbuje już wielu schematów i ciągle to samo..

Link do komentarza
Share on other sites

fauke, ze zdjęcia nie można zbytnio odczytać konkretnych połączeń. Dla pewności zapytam - rozumiem, że zmieniając kod zmieniasz w nim deklaracje konkretnych połączeń?

Tak, tak oczywiście zmieniam, próbuje na wypadek gdyby jakiś pin był oszkodzony czy coś..

Link do komentarza
Share on other sites

fauke, jak masz miernik, to możesz jeszcze sprawdzić, czy wszystko styka, ale ogólnie dziwna sprawa. Wyświetlacz nowy, czy z demontażu?

Wyświetlacz nowy z aliexpress, tak samo Arduino UNO. Mam miernik UT33A, tylko co do czego "przyłożyć" żeby sprawdzić czy jest napięcie?

Link do komentarza
Share on other sites

fauke, nie tyle napięcie, co możesz sprawdzić testerem ciągłości przewodów czy jest "przejście" od wyświetlacza (przykładając sondę od góry złącza), do Arduino (przykładając drugą sondę od spodu Arduino). Tylko test rób, gdy układ jest odłączony od zasilania.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

fauke, nie tyle napięcie, co możesz sprawdzić testerem ciągłości przewodów czy jest "przejście" od wyświetlacza (przykładając sondę od góry złącza), do Arduino (przykładając drugą sondę od spodu Arduino). Tylko test rób, gdy układ jest odłączony od zasilania.

Jest przejście na każdym pinie od danych, wiec nie powinno byc problemu z ich wyświetlaniem.. Ale nadal jest 😎

to poruszam kabelkami dalej..

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.