Skocz do zawartości

Kurs Arduino - #8 - Sterowanie silnikami DC, pętla for


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
W tej części naszego kursu Arduino zajmiemy się obsługą małych silników. Pokażę w jaki sposób podłączyć je do mikrokontroelra oraz sterować ich kierunkiem obrotów oraz prędkością.Zagadnieniu temu poświęciłem osobny artykuł, ponieważ złe podłączenie tego pozornie prostego elementu najczęściej uszkadza Arduino.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

fauke, dzięki za miły komentarz 🙂

Polecam zacząć od L293D - stosunkowo wygodny i ciężko go uszkodzić (trzeba się postarać). Jedyna jego wada, to dość duży spadek napięcia, ale przy pierwszych zabawach to nie przeszkadza.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

BartekArduino, to bardzo proste. Wystarczy, że wykorzystasz umiejętności z części o ADC. Musisz podłączyć potencjometr w roli dzielnika napięcia, wtedy na podstawie odczytów ADC będziesz mógł regulować prędkość silnika. Było już w kursie podobne ćwiczenie dotyczące jasności świecenia diody 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Kolejna dobrze wykonana praca. Część kursu, na którą warto było tak dłuuugo czekać - niestety ja przy budowie swojej pierwszej platformy popełniłem wiele błędów. Na szczęście, żaden nie doprowadził do uszkodzenia Arduino 😉 Niema to jak uczyć się na cudzych błędach, a swoje skrzętnie przemilczeć i wyciągnąć z nich naukę na przyszłość 😋

PS.

Czy w następnej, zapowiedzianej odsłonie kursu - tym tajemniczym ultradźwiękowym czujnikiem będzie HC-SR04 ?

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, wszystko bardzo ładnie i pięknie ale zauważyłem że brakuje mi 1 rzeczy i tu rodzi się moje pytanie jaki to jest kondensator jeżeli chodzi o to całe filtrowanie napięć tak aby nie było zakłóceń na arduino ??

Tak na oko wygląda to na Kondensator 220 uF ale nie jestem pewien 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

TheBandziorPL, w zestawach do kursu jest tylko jedna wartość kondensatorów elektrolitycznych oraz ceramicznych. To są tylko testy - wystarczy cokolwiek z przedziału 10-220uF.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Stworzyłem owy układ do sterowania silnikiem dc (przypadek nr1. - sterowanie kierunkiem obrotów, gdzie v=const). Układ zadziałał - diody świeciły się tak jak powinny. Poszedłem o krok dalej i podłączyłem mały silnik DC - opis ze strony z producenta - "silnik jest zwykłym szczotkowym silnikiem prądu stałego. Napięcie zasilania 1.5V do 4.5V, max. prędkość obrotowa 12000 obr/min. Prąd z obciążenie 350 mA". Układ w praktyce niestety nie działa, kiedy natomiast podłączam silnik bezpośrednio do baterii to wał się kręci.

Proszę o odpowiedź

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.