Skocz do zawartości

Zestaw do stworzenia pojazdu


fauke

Pomocna odpowiedź

Cześć, planuje stworzyć "coś jezdzącego" sterowane zdalnie, to taki mój odległy plan. W jakie częsci się zaopatrzeć? Mam już jakiś starter kit, ale bez silników, ktore beda chyba najważniejsze. Jakich silników użyć do dość hmm szybkiego samochodzika? 😋

Potrzebna będzie też jakaś platforma...

Co proponujecie?

PS Nie interesują mnie gotowe, przygotowane zestawy z instrukcją do kupienia i poskładania.

Link do komentarza
Share on other sites

Zdefiniuj "jakiś starter kit" "dość szybki" "sterowane zdalnie"...

mikrokontroler, mostki h, stabilizator napięcia, silniki, koła, opony, rama, akumulator, moduł bluetooth, programator...

Płytki chcesz trawić sam? Jakie mają być gabaryty i masa pojazdu? Sterowanie na jaką odległość? Jak dobrze sobie radzisz z programowaniem?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zdefiniuj "jakiś starter kit" "dość szybki" "sterowane zdalnie"...

mikrokontroler, mostki h, stabilizator napięcia, silniki, koła, opony, rama, akumulator, moduł bluetooth, programator...

Płytki chcesz trawić sam? Jakie mają być gabaryty i masa pojazdu? Sterowanie na jaką odległość? Jak dobrze sobie radzisz z programowaniem?

Posiadam starter kit z: http://www.aliexpress.com/item/UNO-R3-KIT-Upgraded-version-of-the-Starter-Kit-the-RFID-learn-Suite-LCD-1602-for/1318648074.html

Gabaryty nie grają roli, ma być dość szybki więc masa jak najmniejsza, ale bez przesady. Sterowanie.. hmm wystarczy 20-30m.

Z programowaniem spokojnie sobie poradzę 😉

W takim razie podrzuć jakie proponujesz mostek H, stabilizator, silniki, koła, opony rama itp 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jak chcesz robić z gotowców to chociażby coś takiego:

http://www.aliexpress.com/item/M112-New-L298P-Shield-R3-DC-Motor-Driver-Module-2A-H-Bridge-2-way-For-Arduino/32214100722.html?spm=2114.01020208.3.2.vX9CBw

Ale może być jakikolwiek mostek h który ma dwa kanały po 2A każdy i obsłuży 10V w górę.

Możesz użyć pololu micro HP - wybierzesz sobie odpowiednią przekładnię na własne potrzeby.

Koła z oponami możesz wybrać w ofercie electroparku, podobnie podwozie i akku - szukaj li-pol z napięciem 7,4V i pojemnością zależną od tego jak długo chcesz się tym bawić - od 300 do 1000mAh brzmi rozsądnie. Stabilizator 7805 w tht możesz nawet na pająka dolutować. Do tego bluetooth hc-05 albo btm222 - są gotowe moduły.

A jeśli chcesz do tego podejść na poważnie, to polecam wytrawienie wszystkiego samemu i zrobienie w smd:

-procek atmega 32

-mostki tb6612 - musisz pracować w bridge, bo jeden kanał nie uciągnie całego silnika

-bluetooth btm222

-stabilizator lm1117

-do tego polecam zamontować ze dwa sharpy 340k i ze dwa czujniki ktir jeśli chciałbyś zaprogramować pojazdowi pewną autonomię

Jak chcesz jakąś konkretną konstrukcję, to obudowę, czy koła możesz zaprojektować w inventorze albo google sketchup i wydrukuję na drukarce 3D - projekt wyceniam po otrzymaniu plików na PW.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kiedy ja wpadłem na taki pomysł, to zacząłem od zaopatrzenia się w następujący zestaw:

Przekładnia podwójna Tamiya 70168 w konfiguracji 12.7:1

Zestaw kół gąsienicowych Tamiya 70100

Uniwersalna płytka montażowa Tamiya 70098

Do tego płytka typu arduino uno za grosze z allegro i mostek LD293D.

A jeśli chodzi o "zdalne sterowanie" to albo HC-05 i Twój smarton, albo zrobisz jakiś własny kontroler na bazie najtańszego Moduł radiowy nadajnik FS100A + odbiornik 433 MHz .

Ewentualnie zawsze możesz kupić samochodzik rc za 40zł w markecie i wypruć mu bebechy...

Link do komentarza
Share on other sites

Kiedy ja wpadłem na taki pomysł, to zacząłem od zaopatrzenia się w następujący zestaw:

Przekładnia podwójna Tamiya 70168 w konfiguracji 12.7:1

Zestaw kół gąsienicowych Tamiya 70100

Uniwersalna płytka montażowa Tamiya 70098

Do tego płytka typu arduino uno za grosze z allegro i mostek LD293D.

A jeśli chodzi o "zdalne sterowanie" to albo HC-05 i Twój smarton, albo zrobisz jakiś własny kontroler na bazie najtańszego Moduł radiowy nadajnik FS100A + odbiornik 433 MHz .

Ewentualnie zawsze możesz kupić samochodzik rc za 40zł w markecie i wypruć mu bebechy...

Strasznie to drogie 👹 Ale zestaw ekstra!

Po co jest ta przekładnia i co mówi ta konfiguracja?

Link do komentarza
Share on other sites

Przekładnia mechaniczna ma jeden i z góry założony stopień "zwalniania". To znaczy, że nie ważne jak wysterujesz silnik to na wyjściu przekładni będziesz miał obroty ileś razy mniejsze. Do zwalniania silnika używasz PWM, czytaj najnowszą część kursu arduino. Trzeba pamiętać, że zmniejszając obroty wzrasta moment obrotowy czyli zdolność "ciągnięcia" silnika, po prostu ma więcej mocy i może napędzić cięższy pojazd.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przekładnia mechaniczna ma jeden i z góry założony stopień "zwalniania". To znaczy, że nie ważne jak wysterujesz silnik to na wyjściu przekładni będziesz miał obroty ileś razy mniejsze. Do zwalniania silnika używasz PWM, czytaj najnowszą część kursu arduino. Trzeba pamiętać, że zmniejszając obroty wzrasta moment obrotowy czyli zdolność "ciągnięcia" silnika, po prostu ma więcej mocy i może napędzić cięższy pojazd.

Ale żeby wysterować silnik tak, aby kręcił się z prędkością 10% maksymalnej lub 50% maksymalnej? Da się?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.