Skocz do zawartości

Jak oszczędzać energię z RF 433?


aston729

Pomocna odpowiedź

Myślę, że rozwiązałem problem dużo szybciej, mianowicie jedną biblioteką z tego linku: http://www.rocketscream.com/blog/2011/07/04/lightweight-low-power-arduino-library/

Teraz układ może budzić się co określony czas, (przy wysyłaniu zużywa 12mA,a poza nim zużywa 8mikroA )co według moich obliczeń przy wysyłce co minutę daje następujący wynik: średnie zużycie w ciągu godziny będzie na poziomie 0.2mA czyli przez pół roku 870mAh. Myślę, że wynik całkiem OK

EDIT: tylko jeszcze nie wiem jak wydłużyć czas uśpienia (tam do wyboru mam 1 2 4 8s, co trochę sprawę komplikuję

Link do komentarza
Share on other sites

EDIT: tylko jeszcze nie wiem jak wydłużyć czas uśpienia (tam do wyboru mam 1 2 4 8s, co trochę sprawę komplikuję

Zliczać ilość wybudzeń w dodatkowej zmiennej. A gdy jej wartość będzie oznaczać upływ 60 sekund zerować ją i wysyłać dane.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie musisz mierzyć w każdym obudzeniu procesora. Możesz zrobić licznik przebudzeń i odpalać pomiar np. w co 10. Wtedy bez poważnych modyfikacji (timer watchdoga nie ma dłuższych czasów pracy - stąd ograniczenie do 8s) możesz robić pomiary rzadziej. Co z nadajnikiem i czujnikiem oraz ich usypianiem? Co z zakresem pracy czujnika, jak pisał Elvis? Wystarczy?

EDIT: Pisaliśmy razem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

OK, tak zrobię. Rozumiem. To teraz takie pytanie: czy ta komenda LowPower.powerDown(SLEEP_8S, ADC_OFF, BOD_OFF) nie odcina również zasilania do czujnika i nadajnika? Ponieważ dokonując pomiarów multimetrem wychodzi mi, że w czasie wstrzymania wszystko razem pobiera 7,4mikroA...(co jest wynikiem zadowalającym)

Zakres pracy czujnika jest wystarczający, ma to być tylko dodatkowa informacja o temperaturze, a nie wyrocznia 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czy mam rozumieć, że pytasz osoby które nigdy nie widziały schematu Twojego urządzenia o to, czy jakaś funkcja z jakiejś biblioteki (która nota bene także niewiele wie o Twoim systemie) odpowiednio macha pinami procesora i wprowadza dołączone układy peryferyjne w stany obniżonego poboru mocy?

Hm.. to może przy okazji odpowiesz mi na pytanie dlaczego ciągi znaków wysyłane przez procesor prostą funkcją put_string() nie dochodzą do licznika elektrycznego (podłączonego przez interfejs izolowanej pętli prądowej 20mA) stojącego u mnie na biurku? Wiesz, coś za coś: telepatia za wróżenie z fusów.

W sprawie czujnika nie chodzi o wyrocznię (czyli jak rozumiem dokładność pomiaru) tylko o to, czy wynik będzie mieścił się w zakresie pracy. Nie wiemy gdzie czujnik zainstalujesz. Jeśli na wyjściu wody z pieca to OK, zwykle czujniki półprzewodnikowe mierzą do 120°C i wtedy 18B20 raczej wystarczy. Gdybyś jednak chciał mierzyć coś wyżej (napisałeś: "..przy piecu"), wtedy musisz rozejrzeć się za inną metodą pomiaru. Wiesz dużo więcej o swoich planach i stanie projektu niż my i dopóki nie podzielisz się tą wiedzą publicznie nie dziw się, że ludzie którzy siedzą w elektronice od lat pytają i zwracają uwagę na rzeczy, które Tobie mogą umykać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.