Skocz do zawartości

Mechanizm obrotu wieży, łożyskowanie


bmajkut

Pomocna odpowiedź

Witam,
poszukuję inspiracji do budowy moduły obrotowej wieży przypominającej wieżę czołgową.

Krążę cały czas wokół tematu łożysk wzdłużnych, ale może jest jakiś lepszy sposób na to. Zależy mi na maksymalnej sztywności konstrukcji.

Podstawa wieży ma mieć mniej więcej 30 cm średnicy, może 35 cm. Napędzana będzie silnikiem krokowym z przekładnią na pasku zębatym, być może w przyszłości enkoder z silnikiem DC.

Być może ktoś budował podstawę obrotową do manipulatora itp. i mógłby podzielić się uwagami.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Ja zawsze budowałem rzeczy na tyle małe, że dawały radę na łożysku serwa, bez dodatkowych podpór na brzegach, ale po zastanowieniu się nad problemem myślę, czy nie byłoby dobrym pomysłem zastosowanie kulek podporowych (castor balls), które często się w robotach stosuje jako trzecie kółko. Są dość tanie i mają wbudowane łożysko. Zdaje się, że oryginalnie używa się ich zamontowych kulką do góry jako podłoża do łatwego przesuwania po nich paczek.

Link do komentarza
Share on other sites

O i właśnie takiej inspiracji potrzebowałem. Idealnie się nadadzą takie rolki meblowe z kulkami. Niestety w najbliższym markecie akurat nie mieli ani jednej.

Jeżeli podstawa wieży będzie miała kształt koła i ma się poruszać względem kadłuba to muszę jakoś napędzić wieżę. Myślałem nad przeprowadzeniem przez środek śruby i połączeniu jej bezpośrednio lub przez przekładnię pasową z silnikiem krokowym.

Jakieś sugestie?

Link do komentarza
Share on other sites

bmajkut, inspiracji warto poszukać w opisywanych u nas robotach wielozadaniowych oraz manipulatorach. Tam często zachodzi potrzeba rozwiązania takiego problemu (przy podstawie):

https://www.forbot.pl/forum/robots_list.php?tag=Manipulator

https://www.forbot.pl/forum/robots_list.php?tag=Wielozadaniowy

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.